Apple bije kolejne rekordy, MacBooki Air w tym roku będą jeszcze tańsze

Apple bije kolejne rekordy, MacBooki Air w tym roku będą jeszcze tańsze

Apple bije kolejne rekordy, MacBooki Air w tym roku będą jeszcze tańsze
05.02.2015 14:24, aktualizacja: 05.02.2015 14:46

Nawet jeśli nie darzysz szczególną estymą sprzętu Apple, aplanujesz w tym roku kupić ultrabooka, to i tak może się okazać, żeweźmiesz nowego MacBooka Air – choćby dlatego, że będzie tańszyod swoich konkurentów z Windows. Wiarygodne źródła z Tajwanu donosząo odczuwalnych obniżkach cen, dzięki którym Apple jeszcze bardziejumocni swoją pozycję w segmencie komputerów premium.

W czasie gdy producenci PC z niepokojem patrząw przyszłość, zastanawiając się jak przeżyć w świecie, w którymlicencje na Windows 10 rozdawane będą za darmo dla posiadaczystarszego sprzętu, zniechęcając ich do kupowania nowych komputerów,Apple może liczyć na kolejny udany rok, wprowadzając na rynek nowemodele i zwiększając różnorodność swojej oferty.

Przepaść jaka dzieli Cupertino i pozostałych producentów PCpogłębia się coraz bardziej. Tylko w czwartym kwartale zeszłego rokuApple mogło pochwalić się wzrostem sprzedaży komputerów osobistych oponad 14% w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego,podczas gdy sprzedaż maszyn z Windows zmniejszyła się globalnie o2,4%. Prognozy na 2015 są dla producenta Maków równie dobre –sprzedaż ma wzrosnąć o 10-15% w stosunku do roku 2014, do poziomu20-23 mln sztuk. W tym samym czasie rynek komputerów z Windowsskurczyć się ma o 3,3%.

Czy tak będzie wyglądał 12-calowy MacBook Air? (przeciek z chińskiego serwisu ifanr)
Czy tak będzie wyglądał 12-calowy MacBook Air? (przeciek z chińskiego serwisu ifanr)

Analitycy tajwańskiego DigiTimes Research uważają, że w tejsytuacji Apple pozwoli sobie na zmianę strategii cenowej. Firma,która cieszy się ogromną jednostkową marżą na swoich produktach,będzie mogła po premierze 12-calowego modelu MacBooka Air obniżyćceny modeli 11- i 13-calowych. Sądząc po dotychczasowej polityceCupertino, obniżka wyniesie 100 dolarów. Najtańszy 11-calowy laptop,sprzedawany obecnie w USA za 899 dolarów i eurozonie za 899 euro,byłby wówczas dostępny za 799 dolarów (799 euro).

12-calowy MacBook Air ma być niewiele grubszy od iPada (źródło: ifanr)
12-calowy MacBook Air ma być niewiele grubszy od iPada (źródło: ifanr)

Dla potentatów rynku PC to kłopotliwa sytuacja – ichzdolność do odróżnienia się od konkurencji jest znacznie mniejsza niżw wypadku Apple, lojalność klientów jest niewielka, a sporą częśćmarży „zjadają” koszty licencji Windows. Co gorsza, choćtacy producenci jak Dell robią dobrą minę do złej gry, przekonującże rozmiary ich sprzętu są optymalne, nowy12-calowy MacBook Air, będzie urządzeniem cieńszym od nich,przynajmniej równie wydajnym i działającym na baterii znaczniedłużej.

Obraz

Najwyraźniej jesteśmy więc świadkami odtworzenia na rynku PCsytuacji znanej z rynku smartfonów. Apple praktycznie całkowiciezdominowało tam segment premium, iPhone 6 sprzedaje sięnieporównywalnie lepiej niż flagowce Samsunga, Sony czy LG, a jakpokazują badania rynku, klienci nawet niespecjalnie chcą obniżek cen– zależy im bardziej na tym, by sprzęt Apple był najlepszy.Stąd też sprzedażowe rekordy, mimo że średnia cena sprzedaży iPhone'awciąż rośnie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (42)