Apple dostał patent na czytnik linii papilarnych, zbliża się koniec „Slide to unlock”?

18.07.2013 16:40, aktual.: 18.07.2013 17:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Plotki o tym, że już niebawem iPhone'a odblokujemy biorąc go do ręki, krążą w Sieci od 4 lat. Kultowy ekran z napisem Slide to unlock, na którego mechanizm działania, czyli przesuwanie obiektu po określonej ścieżce lub do określonego obszaru, Apple uzyskał patent (i go wykorzystał), prawdopodobnie zostanie zastąpiony czytnikiem linii papilarnych. Może, ale nie musi, gdyż Apple pracuje też nad umieszczeniem czytnika linii papilarnych pod ekranem. Wcześniejsze plotki mówiły o czytniku umieszczonym pod przyciskiem powrotu do ekranu domowego iPhone'a czy iPada.

Amerykańskie Biuro Patentów i Znaków Towarowych opublikowało dziś patent na montaż sensora rozpoznającego linie papilarne z wykorzystaniem technologii, którą firma Apple zdobyła kupując firmę AuthenTec. Sensory AuthenTec AES3400 montowane są już w wielu urządzeniach, głównie laptopach i peryferiach, AES850 z kolei można stosować jako niewielki (8×8 mm) touchpad. Praktyczną implementację można znaleźć na przykład w japońskim smartfonie REGZA T-01D z 2011 roku. Rozwiązanie Apple'a zostało zaprojektowane tak, aby było w stanie rozpoznawać linie papilarne z większej, niż tradycyjne sensory, odległości. Kiedy akurat nie będzie potrzebne rozpoznawanie linii papilarnych, sensor może brać udział w normalnej pracy ekranu dotykowego. Ponadto, w dokumencie opisane są różne sposoby oszczędzania energii przez moduł. Autorem rozwiązania jest współzałożyciel firmy AuthenTec, Dale Setlak.

Obraz

Warto przypomnieć, że Apple eksperymentuje też z połączeniem różnych sposobów rozpoznawania użytkownika z wykorzystaniem urządzeń biometrycznych. W ubiegłym roku pracował nad połączeniem skanowania linii papilarnych z rozpoznawaniem twarzy, a być może także ze skanowaniem siatkówki. Dodatkowe metody autoryzacji prawdopodobnie będą iść w parze z dołączeniem do iPhone'a modułu NFC, o którym ostatnio znów mówi się nieco głośniej.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)