Apple jeszcze bardziej odcina się od Javy

Apple jeszcze bardziej odcina się od Javy

17.10.2012 13:59

Wczoraj lub dzisiaj do użytkowników OS X powinna dotrzeć aktualizacja Javy dla systemów OS X 10.6, 10.7 i 10.8. Po dłuższym wahaniu i nawet propozycji usunięcia maszyny wirtualnej Javy i wtyczek w ogóle z systemu (rozpoczęto nawet prace nad alternatywą w postaci JKoala) i dwóch latach mniej lub bardziej owocnej współpracy z Oraclem i społecznością OpenJDK, Apple wykonuje kolejne kroki w kierunku pogrzebania Javy, najlepiej w grobie obok Flasha, poprzez zaprzestania świadczenia wszelkiego wsparcia.

Aktualizacja oznaczona jako Java for OS X 2012-006 1.0 poprawia bezpieczeństwo, pozytywnie wpływa na stabilność i kompatybilność poprzez aktualizację Java SE do wersji 1.6.0_37. Jednocześnie usunięta zostaje dostarczana wcześniej przez Apple'a wtyczka dla przeglądarek (można ją doinstalować ręcznie ze strony Oracle'a), zaś na Snow Leopardzie wyłącza automatyczne uruchamianie appletów Javovych na stronach — podobnie jak kwietniowa aktualizacja do wersji 1.6.0_31, która to miała chronić użytkowników przed trojanem Flashback. Przede wszystkim jednak, jak można przeczytać na liście zmian, naprawione zostały dwa błędy odpowiedzialne między innymi za zero-day, który nie tylko posiadaczom Maków napędził ostatnio trochę strachu. Aktualizacja dla Java SE 7 jest dostępna w tej chwili jedynie od Oracle'a.

Obraz

Wygląda w każdym razie na to, że Apple umył ręce (na razie od wtyczek do przeglądarek) i zmusza użytkowników do instalacji wtyczek pochodzących prosto od Oracle'a. O ile jednak zwolenniczką mordowania technologii czy oprogramowania nie jestem, o tyle w tym przypadku ruch popieram. Trojany atakujące OS X, które w ciągu ostatniego roku zbudowały liczącą przynajmniej dwa egzemplarze armię, wykorzystywały właśnie luki w Javie, z naprawianiem których nikomu się nie spieszyło — jak Oracle wydaje łatkę w lutym, a Apple dostarcza ją w kwietniu, to ja za takie wsparcie podziękuję.

Aplikacji dla OS X wymagających środowiska uruchomieniowego jest mało, appletów na stronach coraz mniej (w końcu mamy erę HTML5 i JavaScript), więc mało kto by zauważył, że Apple już maszyny uruchomieniowej nie dostarcza i trzeba ją sobie samemu zainstalować. A jeśli ktoś już Javy potrzebuje, to jest spora szansa, że chodzi o coś specjalistycznego, na przykład Eclipse i pisanie appek dla Androida — wierzę, że taka osoba na proste sztuczki stosowane przez Flashbacka czy MACDefendera (ten akurat Javy nie wymagał) się nie nabierze.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)