Apple M1 podsumowany przez Qualcomm. Jest ostro i ciekawie

Apple M1 podsumowany przez Qualcomm. Jest ostro i ciekawie
Darek Walach

03.12.2020 10:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Qualcomm, jako wyznacznik przewagi technologicznej własnych procesorów ARM nad konkurencyjnym M1, wskazuje m.in.: na benefity technologii 5G implementowanej w nowej generacji procesorów.

Podczas konferencji Snapdragon Tech Summit Digital 2020, która odbyła się z początkiem grudnia b.r., szefowie firmy podkreślili znaczenie współpracy z Microsoftem w zakresie nowych procesorów ARM wspierających system Windows. Nie obyło się bez złośliwości, w komentarzach prezesi potwierdzili, że to konkurencja… przyspieszyła rozwój i potwierdziła słuszność decyzji biznesowych.

Odpowiadając dziennikarzom na pytania, prezes Qualcomm Cristiano Amon komentował możliwości konkurencyjnego mikroprocesora M1:

„Zainwestowaliśmy w rozwiązania dla platformy Windows na Snapdragonie i razem z Microsoftem zbudowaliśmy pełny ekosystem. To, co widzieliśmy w ubiegłym miesiącu, to szersza weryfikacja naszej decyzji biznesowej, która była bez wątpienia właściwym wyborem”., pochwalił się nieskromnie Alex Katouzian, wiceprezes firmy Qualcomm ds. Urządzeń mobilnych. „To świetna weryfikacja tego, co robiliśmy przez ostatnie kilka lat, a pozycja rynkowa produktów Qualcomm będzie stawać się coraz silniejsza”.

Jak wiceprezes uznał, że ich chipy są lepsze w porównaniu z chipami M1 firmy Apple? Choć rzeczywiste wskaźniki wydajności przedstawiają zupełnie inną historię.

Obecnie Windows 10, działający na chipach M1 (poprzez wirtualizację) przewyższa Windows 10 działający na Surface Pro X drugiej generacji z układem Qualcomm SQ2. Wbrew obciążeniu wirtualizacją systemu, Windows 10 na M1 działa dwa razy szybciej niż natywna wydajność systemu Windows 10 w SQ2. Ups!

Nie wydajnością, lecz ceną

Pomimo tego, Alex Katouzian wskazuje na korzyści, szczególnie te finansowe dla użytkowników końcowych. Jego zdaniem, laptopy zasilane przez Qualcomm zapewniają szerokie widełki poziomów cenowych, które mogą potencjalnie startować poniżej ceny początkowej MacBook Air (999 USD). Dzięki opcjonalnej łączności 5G Qualcomm może również zapewnić kolejną przewagę nad komputerami Mac z chipem M1, jednak nie widzieliśmy jeszcze Surface Pro X z łącznością 5G.

W sprzedaży jest niewiele urządzeń, które oferują 5G wraz z układami ARM klasy laptopów Qualcomm 8cx, a żadne z nich nie zaczyna się poniżej przedziału cenowego 999 USD, który podkreślił Alex.

Podkreślił również wrażenia z rozmów wideo dla laptopów z 5G, mówiąc o jakości ich kamery i mikrofonu, ale te funkcje zwykle polegają bardziej na technologii samej budowy kamery, a nie na chipie przetwarzającym.

Poszukując profitów

„Przez wiele lat producenci laptopów nie chcieli zawracać sobie głowy ulepszaniem wbudowanych (przednich) kamer. Dzięki laptopom wyposażonym w Snapdragon możesz prowadzić rozmowy wideo, które sprawiają wrażenie, jakbyś tam był osobiście ... dzięki zintegrowanej łączności 5G, możesz pracować wydajnie i bezpiecznie łączyć się z praktycznie dowolnego miejsca. Nie musisz kupować osobnej kamery, mikrofonu ani klucza sprzętowego ”.

Jak dotąd, poprzednie próby Microsoftu w ARM nie były owocne, a firma nadal musi wdrożyć zgodność aplikacji x64 dla systemu Windows 10 na ARM. Dopóki Microsoft nie osiągnie tego, co Apple osiągnął dzięki Rosetta for macOS, użytkownicy będą mieli uzasadnione obawy związane z zakupem ekosystemu laptopów Qualcomm opartego na chipach ARM.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (88)