Apple stracił 450 milionów dolarów na App Store - dzięki piratom

Apple stracił 450 milionów dolarów na App Store - dzięki piratom

14.01.2010 14:03

Użytkownicy iPhone’ów i iPodów touch ściągnęli z internetowego sklepu App Store programy i gry ponad 3 miliardy razy. Za taką liczbą kryją się olbrzymie zarobki Apple i deweloperów udostępniających swoje aplikacje, ale App Store to nie tylko wielki sukces giganta z Cupertino - to także całkiem duże straty spowodowane działalnością piratów.

Serwis 24/7 Wall St. obliczył, że w ciągu dwóch lat działalności e-sklepu za sprawą piratów Apple i deweloperzy mogli stracić nawet 450 milionów dolarów. Na 3 miliardy pobrań z App Store tylko 17% to płatne aplikacje, pomimo tego aż 75% programów, za które trzeba zapłacić zostało bezprawnie udostępnionych w Internecie. Według 27/4 Wall St na każdą ściągniętą płatną aplikację przypadają trzy pobrane nielegalnie.

Około 10% użytkowników App Store posiada telefony po jailbreaku, a spośród nich ponad 40% korzysta z usług piratów. Oznaczałoby to, że na 75 milionów iPhone’ów i iPodów touch znajdujących się obecnie na rynku, aż 3 miliony urządzeń ma zainstalowane nielegalne oprogramowanie. Są to, oczywiście, jedynie szacunkowe obliczenia - jak dotąd nikt nie pokusił się o szczegółową analizę zjawiska.

Kradzież aplikacji z App Store rozwija się bardzo szybko i skalą powoli zaczyna zbliżać się do nielegalnie udostępnianych programów komputerowych. Niektórzy deweloperzy szacują, że zapłatę otrzymują jedynie za 10% pobrań swoich produktów. Jak dotąd Apple nie podjął żadnych kroków mających na celu uchronić swój sklep internetowy przed piractwem.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (46)