Apple załatał krytyczną lukę w systemie logowania. Wypłacono 100 tys. dolarów nagrody

Apple załatał krytyczną lukę w systemie logowania. Wypłacono 100 tys. dolarów nagrody
02.06.2020 22:42
Apple wypłacił 100 tys. dolarów za wskazanie luki, fot. Getty Images
Apple wypłacił 100 tys. dolarów za wskazanie luki, fot. Getty Images

Apple wypłacił 100 tysięcy dolarów nagrody w ramach programu bug bounty za zgłoszenie luki w systemie Sign in with Apple. Chodzi o mechanizm logowania wykorzystujący elementy OpenID Connect oraz OAuth 2.0, który został zaprezentowany przez Apple w 2019 roku podczas konferencji WWDC.

Teraz okazało się, że był wadliwy, bo atakujący mógł zdobyć dostęp do dowolnego konta, jeśli ofiara korzystała z aplikacji, w których nie wprowadzono dodatkowych zabezpieczeń. Lukę odkrył 27-letni Bhavuk Jain, który opisał szczegóły swoich działań na blogu. Luka została odkryta w kwietniu bieżącego roku i zgłoszona producentowi, za co wypłacono nagrodę w wysokości 100 tys. dolarów.

Kolejne etapy uwierzytelniania podczas korzystania z Sign in with Apple, źródło: Bhavuk Jain.
Kolejne etapy uwierzytelniania podczas korzystania z Sign in with Apple, źródło: Bhavuk Jain.

Jak podaje badacz, problem polegał na wykorzystaniu niektórych aplikacji zewnętrznych producentów, których programiści pominęli dodatkowe mechanizmy zabezpieczające. Efektem była możliwość przejęcia kont i to bez względu na to, czy ich właściciele dysponowali prawidłowymi identyfikatorami Apple ID.

Okazuje się, że wystarczyło sfałszować sieciowy token JSON (JWT). O ile był podpisany publicznym kluczem Apple'a, identyfikator był uznawany za prawdziwy, co pozwalało dokończyć uwierzytelnianie rzekomego użytkownika. Apple zbadał sprawę i poinformował, że nie odnotował przypadków wykorzystania opisywanej luki. Teraz jest już natomiast załatana, a użytkownicy – bezpieczni.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)