Audacity 2.2 wygląda jak chcesz, ulepsza edytor i ułatwia dostęp do dokumentacji

Audacity 2.2 wygląda jak chcesz, ulepsza edytor i ułatwia dostęp do dokumentacji

05.11.2017 17:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dwa lata minęły od wydania Audacity2.1 – wolnego narzędzia do nagrywania, edytowania i miksowaniadźwięku, które w popularności bije na głowę narzędziakomercyjne. W tym tygodniu zadebiutowała nowa wersja, oznaczonanumerkiem 2.2, przynosząc wsparcie dla motywów graficznych,uporządkowanie interfejsu i refaktoring kodu, przynoszący usunięciewielu anomalii i zwiększający bezpieczeństwo programu.

Pierwsze co zobaczymy po uruchomieniu programu, to odświeżonywidok. Pomyślano o uzyskaniu modnego dziś płaskiego minimalizmu,ale bardziej on przypomina nam to, co zobaczymy w macOS-ie Sierra,niż np. Windowsie 10. Widok nie jest jednak obowiązkowy. Zmienićgo można przechodząc przez menu do Edycja > Ustawienia >Interfejs > Motyw. Do wyboru, obok domyślnego (Jasny), mamy teżKlasyczny, Ciemny i Wysoki kontrast. Jeśli to nie wystarczy, tozawsze możemy zbudować własny motyw, tak jak to opisano wdokumentacjiprogramu.

To nie wszystkie zmiany w interfejsie: w wielu oknach programupojawiły się przyciski bezpośrednio odsyłające do pomocy dladanej funkcji, zawartej w podręczniku programu. Podręczniknormalnie dostępny jest online, ale w Edycja > Ustawienia >Interfejs > Ścieżka instrukcji możemy wymusić korzystanie zlokalnej kopii. Samo menu zawiera teraz dodatkowe polecenia, zawartew kategoriach Rozszerzony pasek i Rozszerzone polecenia. Pojawiłysię także nowe kategorie i nowe widoki w oknie preferencji.

Audacity 2.2 na Linuksie z domyślnym motywem Jasny
Audacity 2.2 na Linuksie z domyślnym motywem Jasny

Gdy już przystąpimy do pracy z programem, zauważymy szybkopojawienie się skrótów klawiszowych do pracy z klipami, oraz nowezachowanie klawiszy funkcyjnych. Nagrywanie dźwięku jako nowejścieżki możliwe jest po naciśnięciu Shift + R – normalnymzachowaniem jest teraz nagrywanie do istniejącej ścieżki.

Klawisz Esc pozwala na przerwanie wszystkich operacji związanychz przeciąganiem i przeskakiwanie pomiędzy celami kliknięć, cojest przydatne przede wszystkim przy wykorzystaniu Multinarzędzia(klawisz F6). Usunięto też przycisk Synchronizuj-zablokuj ścieżki,dostępny jest on tylko z menu Ścieżki. W pasku narzędziowymselekcji pojawiła się zaś opcja wyśrodkowania.

Ostatnia warta wzmianki uwaga to możliwość odtwarzania plikówMIDI i Allegro zaimportowanych do ścieżek nutowych.

Łącznie Audacity 2.2 przynosi niemal 200 poprawek względempoprzedniej wersji – więc naprawdę warto poświęcić czas nazaktualizowanie tego narzędzia. W naszej bazie oprogramowaniaznajdziecie kompilację na Windowsai macOS-a.Jeśli chodzi o Linuksa, to deweloperzy udostępnili kod źródłowy,paczki już pojawiają się w repozytoriach dystrybucji (na pewno sąjuż w repozytoriach Archa), znajdziecie też gotową paczkę wformacie Flatpak.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (54)