Auta Ubera wjeżdżają na drogi Poznania i Wrocławia – do niedzieli za darmo

Strona głównaAuta Ubera wjeżdżają na drogi Poznania i Wrocławia – do niedzieli za darmo
05.11.2015 11:00
Auta Ubera wjeżdżają na drogi Poznania i Wrocławia – do niedzieli za darmo

Mieszkańcy Poznania i Wrocławia, którzy cierpią na fobiespołeczne mogą się radować – Uber pojawił się właśnie wtych miastach. Teraz by wezwać transport osobowy, który nie jesttaksówką, nie trzeba już rozmawiać z dyspozytorką przez telefon.Wystarczy użyć mobilnej aplikacji. Co najlepsze, klienci w tychmiastach dostają darmowe przejazdy.

Korzystanie z Ubera nie wymaga szczególnych umiejętności. Po zainstalowaniuaplikacji na smartfonie (dostępne są wersje na Androida,iOS-aoraz WindowsPhone), wystarczy się zalogować, wprowadzić pożądany adreslub wskazać go na mapie, sprawdzić wycenę wyjazdu, a następniezatwierdzić zamówienie. Płatność realizowana jest poprzezpodpiętą do konta Uber kartę kredytową czy płatniczą, nic więctu nie wynegocjujecie z kierowcą. Zgodnie z obietnicami aplikacjipowinien pojawić się on już po kilku minutach od złożeniazamówienia, ale pamiętajmy, że te pseudotaksówki nie sąpojazdami uprzywilejowanymi, a korki na naszych drogach (szczególniewe Wrocławiu) potrafią być spektakularne.

350154389589354433

Czy warto korzystać z Ubera? To oczywiście zależy od osobowościużytkownika. Nie jest bowiem tak, że Uber zapewnia dostęp doznacząco tańszych środków transportu. Względem „standardowego”radio-taxi cena może być niższa o kilkanaście procent, jednakjest przecież wiele niestandardowych firm taksówkarskich iquasitaksówkarskich, działają też „pirackie” transportyosobowe dla krewnych i znajomych królika, oferujące naprawdękonkurencyjne ceny. Poza tym każdy, kto ma żyłkę do handlu, możez taksówkarzem swoje wytargować – w Uberze niczego niewytargujemy, bo tutaj kierowca jest tylko dodatkiem do maszyny, któryi tak zapewne zostanie w końcu wyeliminowany, gdy pojawią sięsamoprowadzące się auta.

Co więcej Uber nie ma w rzeczywistości stałego cennika. 5złotych na start i 25 gr za minutę są tu niezmiennikami, jednakstawka kilometrowa 1,40 zł, może ulec nawet kilkukrotnemupowiększeniu w razie bardzo wysokiego zainteresowania usługą. Niesposób ukryć, że podobne praktyki stosują jednak firmytaksówkarskie. Dlatego jedyne, co możemy poradzić, to pozainstalowaniu aplikacji nie usuwać z książki telefonicznejnumerów radio-taxi, lecz za każdym razem sprawdzać, czy sięopłaca – i czy faktycznie bawi nas taki model transportuosobowego.

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednej sprawie. O ile uzyskanie licencji taksówkarskiej wiąże się z koniecznością spełnienia wielu wymogów, to kierowcą Ubera może zostać praktycznie każdy. Wystarczy prawo jazdy kat. B, zaświadczenie o niekaralności, informacja z policji o popełnionych wykroczeniach drogowych oraz ubezpieczony samochód, mający nie więcej niż 10 lat. Nie trzeba nawet znać topografii miasta. Po co zresztą, skoro mamy nawigację GPS?

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)