Automatyka i… piłka nożna. Tak inwestuje popularny sklep komputerowy

Automatyka i… piłka nożna. Tak inwestuje popularny sklep komputerowy
Redakcja

30.04.2019 13:22, aktual.: 09.05.2019 15:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tym razem o x-komie piszemy nie z okazji promocji, ale podsumowania kolejnego roku na rynku. Niektóre informacje z raportu są bardzo interesujące, szczególnie inwestycja w drużynę piłkarską.

Strategia x-komu pozostaje niezmienna od lat. Prowadzący sieć sprzedaży sprzętu elektronicznego starają się myśleć o potrzebach klienta i dopasować do rynku. Efekty widać w księgach. Obroty x-komu w roku 2018 sięgnęły 1,6 mld złotych, 16 proc. więcej niż rok wcześniej. x-kom trzeci rok z rzędu utrzymuje się na pozycji największego sprzedawcy komputerów (laptopów i desktopów) w Polsce i stara się podbić rynek niemiecki. Ponadto udało się dotrzeć do młodszych klientów i poszerzyć kanały komunikacji.

Komputery do biura i do grania

x-kom rozwija obecnie 3 linie komputerów: do domu i biura (seria Home&Office), do profesjonalnych zastosowań (seria PRO) i dla graczy (G4M3R). Zestawy są konstruowane w taki sposób, by w dobrej cenie oferowały jak najlepszą jakość. Przebudowana strona sklepu i dobry marketing pomogły zwiększyć liczbę odwiedzin o 35 proc. w porównaniu do roku 2017. Klienci zrobili zakupy 1,7 mln razy i kupili 3 mln produktów.

Komputer z serii G4M3R 600
Komputer z serii G4M3R 600

Powody do zadowolenia przyniosły także marki al.to (sklep z AGD i zabawkami) i świeżo uruchomiony Combat (szeroko pojęte militaria), należące do tej samej grupy.

Na rynku pracy x-kom był świetnie widoczny. Pod koniec 2018 roku zatrudniał 1400 osób, liczba etatów wzrosła w ciągu roku o 9 proc. Zwiększenie zatrudnienia miało też związek z otworzeniem trzech nowych salonów: w warszawskiej Galerii Północnej, krakowskiej Galerii Bronowice oraz poznańskiej Avenidzie. Obecnie sieć sklepów x-komu liczy 25 salonów w 19 miastach. W 2019 roku powstanie kolejny salon x-kom w Gdyni i prawdopodobnie jeszcze jedna placówka w centralnej Polsce.

Tak obecnie wygląda strona x-komu
Tak obecnie wygląda strona x-komu

W kwietniu 2018 roku x-kom otworzył swoją nową siedzibę w Częstochowie. Kompleks przy ulicy Bojemskiego składa się z czteropiętrowego biurowca oraz centrum logistycznego o łącznej powierzchni ponad 12 tysięcy metrów kwadratowych. Inwestycja w automatykę, pozwoliły znacząco usprawnić pracę, a przez to skrócić czas obsługi klienta. W tym roku rozpocznie się rozbudowa centrum logistycznego o kolejne 10 tysięcy metrów kwadratowych.

Raków gola!

Od pięciu lat prezes x-komu Michał Świerczewski jest właścicielem klubu piłkarskiego Raków Częstochowa. Jeśli śledzicie polską ligę, pewnie wiecie, że w sezonie 2018/2019 drużyna radzi sobie bardzo dobrze i jest na dobrej drodze, by zaistnieć w Ekstraklasie - właśnie do niej awansował.

Zespół ma za sobą świetną serię wygranych meczów. Na 26 spotkań nie odniósł żadnej porażki. W rozgrywkach Pucharu Polski doszedł do półfinału, po drodze wygrywając z takimi sławami, jak Lech Poznań i Legia Warszawa.

x-kom jest też aktywny w świecie e-sportu. Od 2017 roku działa x-kom team, występujący w rozgrywkach w Counter Strike: Global Offensive. Zespół regularnie klasyfikowany jest na dość wysokich pozycjach. Na razie najwyższe miejsce zajmowane przez x-komową załogę w rankingu HLTV to pozycja numer 42.

Co dalej?

W 2019 roku x-kom skupi się przede wszystkim na dalszej automatyzacji i optymalizacji. Pomoże w tym większa powierzchnia magazynowa i uruchomienie kolejnych robotów. To także dalsza optymalizacja strony sklepu pod względem wygody zakupów.

Wybór desktopów zostanie powiększony. Niedawno w sklepach pojawiła się seria G4M3R 700, budowana z najlepszych komponentów na rynku. Dodatkowo zostały one podkręcone przez mistrza Europy i wicemistrza świata w overclockingu - Marcina Rywaka (Rybę). Z drugiej strony będzie rozwijana seria Home&Office 100, czyli wszechstronnych, ekonomicznych desktopów do codziennego użytku biurowego i relaksu przy grach komputerowych i ulubionych multimediach.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)