Awaria Google, Gmaila i innych aplikacji. Aktualizacja Android WebView rozwiązuje problem

Trwa awaria usług Google, fot. Getty Images
Trwa awaria usług Google, fot. Getty Images
Oskar Ziomek

23.03.2021 09:24, aktual.: 23.03.2021 10:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Część użytkowników ma problem z dostępem do szeregu funkcji w mobilnych aplikacjach na Androidzie, w tym wyszukiwarki Google, poczty Gmail, Sklepu Play, przeglądarki Chrome, a nawet gier wykorzystujących Usługi Google. Okazuje się, że winny problemów jest systemowy komponent Android WebView, który jest wykorzystywany przez wiele innych aplikacji.

Problem został zidentyfikowany wczoraj w godzinach wieczornych i szybko skomentowany przez producenta Androida. Użytkownicy skarżyli się, że nie mogą korzystać z wybranych funkcji lub całych aplikacji i to nie tylko tych samego Google'a. Jak donosi nasz czytelnik Paweł, problem w jego przypadku dotyczył m.in. Discovera, Outlooka i Gmaila, a w sieci można również znaleźć informacje o problemach choćby z aplikacjami Xiaomi, Facebook Messenger, Allegro czy TikTok.

Liczba zgłoszeń w serwisie downdetector może nie szokuje, ale wyraźnie wskazuje na usterki aplikacji Google'a przynajmniej u części osób, źródło: downdetector.
Liczba zgłoszeń w serwisie downdetector może nie szokuje, ale wyraźnie wskazuje na usterki aplikacji Google'a przynajmniej u części osób, źródło: downdetector.

Rozwiązanie: aktualizacja komponentu WebView

Jak udało się wyjaśnić, źródłem problemu jest androidowy komponent WebView. Dotychczas z usterką można było sobie radzić poprzez zakończenie jego procesu w ustawieniach aplikacji. Teraz wystarczy pobrać aktualizację, bo Google już zdążył ją udostępnić – wynika z komentarzy na reddicie, gdzie trwa dyskusja o możliwych rozwiązaniach opisywanej usterki.

Aktualizacja Android WebView jeszcze z 22 marca powinna być dostępna dla każdego w Sklepie Play. Automatycznie zapewne nie zainstaluje się od razu, a dopiero kolejnej doby lub podczas ładowania smartfonu (zależnie od indywidualnych ustawień), toteż warto samodzielnie zajrzeć do Sklepu Play i wymusić aktualizację już teraz, by pozbyć się problemu z aplikacjami.

  • Aktualizacja WebView jest już dostępna, fot. Oskar Ziomek.
  • Android System WebView w Sklepie Play, fot. Oskar Ziomek.
[1/2] Aktualizacja WebView jest już dostępna, fot. Oskar Ziomek.

W tym celu należy otworzyć Sklep Play, a następnie zajrzeć do menu Moje gry i aplikacje. W pierwszej aktywnej zakładce (Aktualizacje) powinna być widoczna nowa wersja "Android System WebView". Alternatywnie aplikację można także odnaleźć dzięki wyszukiwarce. Jeśli aktualizacja z 22 marca nie jest dostępna, warto się upewnić, czy nie została już jednak automatycznie pobrana wcześniej (ale wówczas problemy z aplikacjami nie powinny już wstępować).

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (162)