Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Egzamin zawodowy: co może nas spotkać na egzaminie? część II

Kilka dni temu @karol221-10 opublikował ciekawy wpis dotyczący egzaminu zawodowego E13. Sam dawno temu, kiedy komputery jeszcze były na korbkę i pisało się konfiguracje autoexec.bat i config.sys zdawałem podobny egzamin - może na trochę innych warunkach (było trochę więcej samodzielnego myślenia), no ale podobnie. Z sentymentem zajrzałem na stronę mojego techikum - Elektroniczne Zakłady Naukowe we Wrocławiu, kiedyś mieszczące się przy ulicy Ostrowskiego:

Tam też znalazłem materiały dotyczące powyższego egzaminu, zacząłem z czystej ciekawości przeglądać: http://www.ezn.edu.pl/index.php/egzamin-zawodowy.html

Arkusz kwalifikacji "Montaż i eksploatacja komputerów osobistych oraz urządzeń peryferyjnych" (Oznaczenie kwalifikacji: E.12):

http://www.ezn.edu.pl/dokumenty/egzamin/e_12_00_pisemny_www.pdf

Pierwsze trzy pytania to podstawy systemów liczbowych, potem następują szczegółowe pytania dotyczące budowy pamięci, podstawek procesorów, złącz. Nie ma się za bardzo do czego doczepić - technik taką wiedzę powinien mieć, dodatkowo dla osoby zainteresowanej tematem IT są to rzeczy oczywiste. Przechodzimy jednak dalej:

Pytanie 10

Do ilu maksymalnie GB pamięci RAM może uzyskać dostęp 32-bitowa wersja systemu Windows?
A. 2 GB
B. 4 GB
C. 8 GB
D. 12 GB

Karta odpowiedzi podaje B, co jest nieprawdą. Windows Server 2003 R2 Enterprise Edition (32-bitowy) może obsłużyć (czyli "uzyskać dostęp") do 64GB RAM dzięki PAE. Już przecież procesory Intel Pentium Pro miały d 36 linii adresowych.
Tak, domyślam się co autor pytania miał na myśli - ale i tak wersje desktopowe męczą się już przy 3.25GB a nie przy 4GB....

Pytanie 11

W którym typie macierzy, przestrzeń wszystkich dysków fizycznych jest widziana jako jeden dysk logiczny?
A. RAID 0
B. RAID 1
C. RAID 2
D. RAID 5

Znowu mało precyzyjne pytanie - moim zdaniem wszystkie odpowiedzi są poprawne. Mam wrażenie, że autor pytania wspomagał się "najpewniejszą z pewnych skarbnicą wiedzy", czyli Wikipedią: https://pl.wikipedia.org/wiki/RAID
RAID 0 - Polega na połączeniu ze sobą dwóch lub więcej dysków fizycznych tak, aby były widziane jako jeden dysk logiczny.
Przykro mi, ale nie zgodzę się - czy w RAID1 będzie widziany jako dwa dyski logiczne? Albo jako pół dysku logicznego?

Pytanie 16

Programem służącym do diagnozowania połączeń między hostami w systemie Windows jest
A. ping
B. route
C. ipconfig
D. traceroute

Zgadnijcie jaka odpowiedź? Tak! PING!
- oooo, nie działa, mogę eskalować problem do L2, L3... jestem przecież tylko technikiem, mam w planie całe życie "czyścić myszkę" pani z kadr
Nie muszę spojrzeć na problem trochę szerzej, zobaczyć czy nie ma problemu z routingiem, czy VPN "leży" i zatrzymuje się pakiet na którymś routerze.

Pytanie 37

W celu zwolnienia adresu IP dla danej karty sieciowej w systemie Windows, należy zastosować polecenie systemowe

A. ipconfig /renew
B. ipconfig /relase
C. ipconfig /flushdns
D. ipconfig /displaydns

Znowu szukanie najbardziej prawdopodobnej odpowiedzi. Pierwsze co się nasuwa to oczywiście ipconfig /release, które wysyła do serwera DHCP "DHCPRELEASE" informujące, że może przydzielić dany adres IP innemu urządzeniu i że nie jest on używany już przez hosta, dodatkowo "zdejmuje" ten adres/adresy z adaptera sieciowego. No ale pytanie jest dość precyzyjne:

W celu zwolnienia adresu IP dla danej karty sieciowej (...)

Co w przypadku, gdy adres ustawiony jest statycznie? A co w przypadku, gdy zmieniła się konfiguracja DHCP (np. dodany adres MAC karty sieciowej hosta do rezerwacji) i po wykonaniu polecenia z odpowiedzi A. zostanie zwolniony adres IP i przydzielony inny?

Takich kwiatków jest więcej, polecam przeglądnięcie:

http://www.ezn.edu.pl/dokumenty/egzamin/e_12_egzamin_zawodowy.pdf

Czepiam się, łapię za słówka? Tak, ale mam do tego powód. To kolejny dowód jak trakuje się ludzi po obu stronach barykady: uczniów, którzy nawet wiedząc, że coś jest nie tak muszą zacisnąć zęby i zaznaczyć "jedyną poprawną odpowiedź", oraz nauczycieli, którzy po pięciu latach próby przekazania jakiejś wiedzy i samodzielnego myślenia muszą z boku obserwować takie coś. No ale po części uczy to życia, prawie jak w tym dowcipie:

Do potężnej korporacji poszukiwany był główny księgowy. Jedno z ostatnich pytań brzmiało:

- ile jest 2+2?
Kandydaci reagowali różnie: niektórzy myśleli, że pytanie jest wyjątkowo podchwytliwe i przez 10 minut szukali poprawnej odpowiedzi na podstawie wcześniejszej rozmowy. Inni w ułamku sekundy podwali odpowiedź: 4
Kończy rozmowę ostatni kandydat:
-na zakończenie zadamy jeszcze jedno pytanie: ile jest 2+2?

- a ile ma być?

- witamy na pokładzie.

 

inne

Komentarze

0 nowych
  #1 06.10.2016 14:24

Heh, nieźle. Ładne kwiatki, ciekawe ile ktoś skasował za ułożenie arkuszy egzaminacyjnych...

ichito   11 #2 06.10.2016 15:20

Ostatnio gdzieś słyszałem, że prawidłowa odpowiedź na pytanie
- ile jest 2+2?
brzmi - "dwa zagregowane" :)

pocolog   13 #3 06.10.2016 15:40

Osoba która ułożyła taki test powinna ponieść konsekwencje, osoba która to sprawdziła pod względem merytorycznym i dopuściła do egzaminowania również.

Ten egzamin to idealny obraz stanu naszego szkolnictwa...

Gdyby taki egzamin powstał w szkole prywatnej to miałaby mocno nadszarpniętą reputacje i podejrzewam że kilka lat dużo mniejszą ilość uczniów, no ale to szkoła publiczna obowiązkowa, więc nie do ruszenia.

  #4 06.10.2016 16:22

Egzamin dotyczy komputerów osobistych, więc Windows server enterprise ed. nie wchodzi w rachubę, Co do pyt. 11 jest trochę za mało treści w pytaniu. Co do portu, to ktoś pojechał ostro d..ą (może w tym miejscu ma głowę niestety) po betonie. Jak ja byłem na studiach, to 2+2 dawało 5. Ile kierunków tyle różnych możliwości.

corrtez   12 #5 06.10.2016 16:35

Moze podeslac im link do tego bloga to czegos sie naucza i moze poprawia te pytania?

karol221-10   13 #6 06.10.2016 16:44

Niestety, muszę się zgodzić. Błędy w arkuszach to niestety chleb powszedni. Ja zdaję co dopiero w sobotę, ale już słyszałem, że w arkuszach na praktyce są błędy w stylu:
Zad 1. Utwórz użytkownika Anna Nowak z nazwą logowania anowak i utwórz jej profil mobilny
Zad 2. Zaloguj się na stacji roboczej jako Adam Nowak

bachus   23 #7 06.10.2016 16:44

@corrtez: takie rzeczy są od zawsze, w każdej dziedzinie. Egzaminy, sprawdziany, testy zawodowe - zarówno techiczne, jak i z matematyki. Jak zauważył już @pocolog nie ma konsekwencji za takie coś. Nie wiem jak komentować takie podstawowe błędy, niewiedzę. Widać wyraźnie, że pytania układają i sprawdzają (?) osoby niekompetente, oderwanie od rzeczywistości, które nigdy nie miały styczności z "prawdziwym" IT i od zawsze uczyły, albo są po prostu... mające wywalone na wszystko, wypalone zawodowo (zawód nauczyciela jest bardzo trudno). Jest bardzo przykre, że nie daje się takich pytań jakiemuś "ekspertowi", osoby z zewnątrz, która wychwyci takie kwiatki. Co do ostatniego pytania dotyczącego standardu gniazda (DVI) - jest to niechlujstwo. Widać, że nikt nie wysilił się dwa razy przeczytać tych pytań, tylko rzucił okiem.
Podpowiedź dla komisji - takie rzeczy najprościej sprawdza się... rozwiązując test z wymieszanymi miejscami odpowiedziami. Czasem prowadziłem szkolenia i byłem zobligowany do przeegzaminowania kursantów i własnie tak robiłem. Wychwyciłem głupie błędy a koledzy, którzy też to przeglądali - też mi czasem narobili wstydu własnie przez popełnione czeskie błędy i np. błędy w kluczu odpowiedzi.

@karol221-10: jak wspomniałem to już jest po prostu chamstwo. W przypadku komercyjnych egzaminów są np. wersje beta, na które czasem mnie zaprasza np. Microsoft. Nie płaci się wtedy za egzamin, ale jest się królkiem doświadczalnym dla ścieżki certyfikacyjnej, która ma pojawić się np. za pół roku.

Autor edytował komentarz w dniu: 06.10.2016 16:48
corrtez   12 #8 06.10.2016 16:54

@bachus: Byc moze wlasnie taki email do dyrektora takiej placówki cos pomoze?
Ewentualnie do jakiejs lokalnej komisji egzaminacyjnej?
Nie dowiemy sie raczej nigdy jaki to sie stalo ze tak kiepskie pytania powstaly ale mozemy spróbowac to poprawic.
Jesli nikt nie bedzie nic mówil to nic sie nie zmieni i za rok bedzie to samo.

eskimosek   7 #9 06.10.2016 17:16

Windows 32 bit moze zaadresowac max 4 GB RAM a PAE nie zmienia tego dla pojedynczego procesu.Jak bedzie w systemie PAE a jakiś proces wyjdzie poza 4 GB to mimo ze jest w systemie 64 GB widoczne to i tak bedzie crash.


PAE does not change the amount of virtual address space available to a process. Each process running in 32-bit Windows is still limited to a 4 GB virtual address space.
https://msdn.microsoft.com/en-us/library/windows/desktop/aa366796(v=vs.85).aspx

A w tym pytaniu o RAID to kazdy raid tworzy chyba jeden dysk logiczny.
A w tym pytaniu o PING to mozna zablokwac firewalem ICMP hosty beda sie widziec,internet bedzie ale PING nie bedzie odpowiadal.

Autor edytował komentarz w dniu: 06.10.2016 17:24
bachus   23 #10 06.10.2016 17:24

@eskimosek: pytanie nie brzmiało "ile może zaadresować 32-bitowa wersja systemu Windows". To jest egzamin zawodowy techniczny.

pocolog   13 #11 06.10.2016 17:26

@eskimosek: "Do ilu maksymalnie GB pamięci RAM może uzysać dostęp 32-bitowa wersja systemu Windows?"

Pytanie jest o 32 bitową wersję systemu Windows, nie pojedynczą aplikacje na na nim uruchomioną z tego co widzę.

Przy okazji wyłapałem literówkę b@bachus"uzysać" "uzyskać" ;)

bachus   23 #12 06.10.2016 17:31

@pocolog: dziękuję, poprawione.

eskimosek   7 #13 06.10.2016 17:34

Czyli te pytanie jest żle postawione bo nawet nie ma do wyboru 64 GB.

  #14 06.10.2016 18:17

ile jest 2+2?
Sprzedajesz czy kupujesz?

bystryy   12 #15 06.10.2016 22:27

2+2... Kiedyś powiedziałbym, że 4, ale teraz to 2. Ponieważ druga dwójka jest tylko reduplikacyjnym backupem pierwszej, więc danych nie przybywa, tylko są bezpieczniejsze :)

Krychu_M   3 #16 06.10.2016 22:30

Kiedy dawno dawno temu ja zdawałem egzamin (choć nie komputerowy a prawa jazdy) mój nauczyciel, który mnie uczył wypowiedział mądre zdanie. "Ja cię nauczę zdawać egzamin, jeździć nauczysz się później".

bachus   23 #17 06.10.2016 22:33

@Krychu_M: dokładnie miałem tak samo.

eskimosek   7 #18 07.10.2016 00:20

Te pytanie ile to jest 2+2 wcale nie jest oczywiste bo zalezy od systemu miar i jednostek.2 km +2 km daje 4 km ale 2 m + 2m daja 4m a 4m =/ 4km wiec dokladnie nie wiadomo.

Nigdy nie miaem nic wsplnego z IT i tego typu zaawansowanymi rzeczami ale taki egzamin na 3 -- pewnie bym zdal.

Autor edytował komentarz w dniu: 07.10.2016 00:28
  #19 07.10.2016 03:43

Może pochwal się w którym roku zdawałeś egzamin na Technika Informatyka.
Przed zmianami w szkolnictwie egzaminy wyglądały zgoła inaczej.
Instalację windowsa opisywało się na kartce papieru, podczas kiedy uczeń w ogóle nie widział komputera na oczy :)
Tak więc zmiany poszły w dobrym kierunku przeglądając wszystkie 3 kwalifikacje E12, E13 i E14.

  #20 07.10.2016 04:02

http://www.testy.egzaminzawodowy.info/test-6-technik-informatyk-probny.html

Kiedyś egzaminy zawodowe to jeden egzamin kończący szkołę składający się z 23 pytań :XD

sagraelski   9 #21 07.10.2016 06:47

@bystryy: Dobre! :D muszę sobie zapamiętać

cheshireCat   5 #22 07.10.2016 09:04

Mam uzasadnione podejrzenia że gdzieś na kolanie przy śniadaniu zrobiłbym mniej błędów tworząc taki test.

edmun   13 #23 07.10.2016 13:51

Przyjemny wpis. A złącze/gniazdo USB poprawiło mi humor na resztę dnia.
Ostatnio byłem na jakimś egzaminie. Podnoszę rękę, mówię że żadna odpowiedź nie jest prawidłowa. Pan Egzaminujący wyprosił mnie z sali. Napisałem skargę, egzamin mi zaliczyli, ale co się nawojowowałem żeby im coś udowodnić, to tylko czas straciłem, nerwy itp. W końcu jednak uznaję, że przy takich pytaniach, gdzie ewidentnie widać że zadający pytanie nie ma wystarczającej wiedzy aby układać takie testy (lub inne powody jak koledzy wyżej wymienili) to zakładam filtr "ok.. nie znam się więc to będzie odpowiedź X" i nie drąże tematu. Nie ma sensu "udowadniać rację" nawet jeśli się ją ma. Trochę jak w internecie co nie? (kto wie.. może te egzaminy przygotowują ITkowców do życia w necie?)

bachus   23 #24 07.10.2016 22:32

@Przyczepię się (niezalogowany): "Egzamin dotyczy komputerów osobistych, więc Windows server enterprise ed. nie wchodzi w rachubę"

Gdzieś jest napisane w arkuszu, że pytanie dotyczy komputerów osobistych? Gdzie ten pomysł? Inna sprawa, że ktoś broni mieć osobisty Windows Server Enterprise? ;-)

  #25 09.10.2016 14:09

@bachus: "wany): "Egzamin dotyczy komputerów osobistych, więc Windows server enterprise ed. nie wchodzi w rachubę"

Gdzieś jest napisane w arkuszu, że pytanie dotyczy komputerów osobistych? Gdzie ten pomysł? Inna sprawa, że ktoś broni mieć osobisty Windows Server Enterprise? ;-)"

Nawet pełna nazwa kwalifikacji e12 to: montaż i eksploatacja komputerów OSOBISTYCH oraz urządzeń peryferyjnych...

  #26 10.10.2016 00:51

"Tak, domyślam się co autor pytania miał na myśli - ale i tak wersje desktopowe męczą się już przy 3.25GB a nie przy 4GB...."
Bez PAE (które jest niczym innym, jak wykorzystaniem większej ilości linii adresowych niż 32) każdy 32bitowy system potrafi zaadresować pełne 32bity. 32 bity to bodajże nie całe 4GB, więc tyle wynosi limit procesora 32bitowego bez PAE. To, że Windows pokazuje 3,25GB ma niewielkie znaczenie (bodajże część jest rezerwowana) - może zaadresować około 4GB i jest to odpowiedź prawidłowa. Pomijając takie wynalazki jak wspomniany przez Ciebie Windows Server.

bachus   23 #27 10.10.2016 22:55

@Anonim (niezalogowany): kolejny raz przypominam, że w pytaniu nie było nic o adresowaniu.

Kaldermane   2 #28 25.10.2016 13:25

@bachus Cześć D. :)
Akurat mój starszy syn kończy w przyszłym roku Technikum Elektroniczne w JG.
(czeka go jeszcze jeden egzamin zawodowy - ostatni. Żeby było zabawniej zdawać go będą PO maturze ). Przeglądałem arkusze egzaminacyjne - faktycznie pełne są takich kwiatków jak te, o których wspomniałeś.

Niemniej jednak bywają historie zabawniejsze...

np. we wspomnianym technikum część osób planuje zdawać na maturze rozszerzoną informatykę, która wymaga znajomości choćby podstaw C++.
Niestety nauczyciel prowadzący nie zna C++ więc go nie naucza :)

W czasie pierwszego semestru "informatyki" 90% zadań domowych składało się z tworzenia prezentacji w PP... z tematu wybranego przez nauczyciela: np. z któregoś z rozdziałów książki do chemii, biologii czy co tam akurat miał chłopina pod ręką.

Firma, w której pracowałem, przez kilka lat przyjmowała chłopaków (ale była też i dziewczyna) na praktyki zawodowe. Łudziłem się, że chociaż część z tych osób będzie miała jakikolwiek pojęcie np. o sieciach (bo przecież zdali egzaminy zawodowe...). Niestety 90% z nich nie wie dlaczego "skrętka" jest "skręcona", nie umie zarobić wtyku RJ45, nie wspominając o choćby podstawowej diagnostyce sprzętu. I to nie jest ich wina. Tylko szkoły. Jeden z praktykantów na koniec praktyk stwierdził, że nauczył się przez dwa tygodnie więcej niż przez 3 lata szkoły...

ps.
- Ile jest 2 plus 2?
- A kupujemy czy sprzedajemy?

Pozdrawiam z Jeleniej Góry.

MrBeckham666   19 #29 22.11.2016 14:34

nieźle ale to normalka szczególnie w IT :)