Bez hasła nie ściągniesz. OneDrive dodatkowo zabezpieczy udostępnione pliki

Bez hasła nie ściągniesz. OneDrive dodatkowo zabezpieczy udostępnione pliki

Bez hasła nie ściągniesz. OneDrive dodatkowo zabezpieczy udostępnione pliki
22.05.2018 12:03

Za Oceanem trwa właśnie SharePoint Conference Microsoftu, podczas której dowiedzieliśmy się nieco o przyszłości dysku w chmurze OneDrive. W ciągu najbliższych miesięcy dostaniemy sporo nowości. Większość z nich kierowana jest do użytkowników biznesowych, ale kilka przyda się także na co dzień.

Najciekawszym pomysłem jest wprowadzenie odnośników chronionych hasłem do udostępnianych plików lub folderów. Podczas udostępniania można wygenerować link, który zamiast przenieść odbiorcę od razu do plików, najpierw zapyta o ustawione wcześniej hasło. Dzięki temu, jeśli odnośnik trafi w niepowołane ręce, pliki wciąż będą bezpieczne. Oczywiście nie będzie to problem, jeśli korzystamy z bezpiecznego udostępniania, gdzie pliki mogą uzyskać tylko osoby zalogowane na wybrane konta Microsoft.

menu udostępniania pliku z możliwością wpisania hasła i blokady pobierania
menu udostępniania pliku z możliwością wpisania hasła i blokady pobierania
widok pytania o hasło przy dostępie do plików
widok pytania o hasło przy dostępie do plików

Dodatkowo będzie można zablokować możliwość pobierania plików, które udostępniamy innym. Nie daje to oczywiście gwarancji, że nie uda się wydobyć zawartych w nich treści, gdyż zawsze istnieje możliwość zrobienia zrzutu ekranu, jednak oryginalne pliki będą chronione. Osoba, która odczyta odnośnik będzie miała jedynie możliwość obejrzenia plików, ale nie uzyska własnej kopii.

Ponadto w aplikacji mobilnej do obsługi OneDrive zmieni się położenie przycisku skanowania dokumentów – zostanie przeniesiony na środek dolnego paska na ekranie. Przy skanowaniu będzie można od razu zapisać kilka stron dokumentu i wybrać folder, w którym wszystko zostanie zachowane. OneDrive w wersji dla firm uzyska możliwość automatycznego zapisywania zdjęć i filmów zrobionych służbowymi smartfonami z Androidem i iOS-em.

Pozostałe zmiany obejmują usprawnienia dla administratorów, jak możliwość udostępniania konkretnych folderów do konfiguracji kont albo migracji, a także łączenia zespołów SharePoint z konkretnymi częściami dysku. Po usunięciu użytkownika będzie można przenieść własność jego plików na dowolne konto, nie tylko menedżerskie. Można będzie też wygenerować raport udostępniania plików przez OneDrive.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)