Blokowanie Kodi w telewizorach Sony z Android TV to przypadek? Poprawka jest już w drodze

Blokowanie Kodi na telewizorach Sony to przypadek (depositphotos)
Blokowanie Kodi na telewizorach Sony to przypadek (depositphotos)
Oskar Ziomek

12.01.2019 13:05, aktual.: 12.01.2019 13:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Użytkownicy telewizorów Sony z systemem Android TV zauważyli jakiś czas temu problem związany z instalacją popularnej aplikacji Kodi do strumieniowania multimediów w lokalnej sieci. Pierwsze komplikacje pojawiły się jeszcze w październiku ubiegłego roku i zaczęły być raportowane na łamach oficjalnego forum Kodi. Osoby chcące pobrać i zainstalować aplikację nie mogły tego zrobić, widząc komunikat o błędzie -506. Usterka nie występowała jednak w telewizorach działających w oparciu o starsze wersje Androida TV.

Zaawansowani użytkownicy wzięli sprawę w swoje ręce i stosunkowo szybko zauważyli, że problem leży w celowym blokowaniu przez telewizor możliwości instalacji pakietu z aplikacją. Problem rozwiązała zmiana identyfikatora. Użytkownicy stworzyli więc własną wersję pakietu, w jednym z przypadków zmieniając identyfikator na com.amazon.aiv.eu, a wówczas program udało się pobrać i włączyć. Inni zdążyli w międzyczasie podjąć decyzję o wykorzystaniu innej aplikacji.

Temat został nagłośniony przez media dopiero w ostatnich dniach i stał się podłożem do wielu spekulacji. Najczęściej przewijającą się interpretacją usterki było założenie o celowym działaniu firmy Sony. Według jednego z pomysłów, taka decyzja producenta miała pomóc w ukróceniu nieetycznych praktyk strumieniowania na telewizor mediów, które mogły zostać pozyskane niezgodne z prawem – Kodi pozwala w końcu na przykład na strumieniowanie filmów z lokalnego serwera, a o pochodzeniu plików decyduje wyłącznie użytkownik.

Problemy z Kodi na SmartTV Sony – oficjalne wyjaśnienia nie przekonują wszystkich

Choć rozważania mogłyby trwać w nieskończoność, oficjalne wyjaśnienie jest inne, niż można się było spodziewać. Jak informuje serwis Android Police, powołując się na informacje wprost od Sony, blokowanie aplikacji Kodi wynika z usterki w oprogramowaniu, a problem nie dotyczy tylko tej aplikacji, lecz wszystkich programów na Androida TV z literami „ko” w nazwie. Problemem okazuje się zabezpieczenie, które w tym przypadku niesłusznie klasyfikuje opisywane programy jako związane z jądrem (Kernel Object).

Jak informuje Sony, poprawka już teraz jest w drodze i trafi do telewizorów wraz z najbliższą aktualizacją systemu. Co ciekawe, nie wszyscy komentujący sprawę użytkownicy telewizorów Sony wierzą, iż problem był jedynie wynikiem błędu programistów. Część osób uważa, że prawdziwe podłoże to opisana wyżej chęć zablokowania odtwarzania treści, które hipotetycznie mogły zostać pozyskane niezgodnie z prawem, zaś wydanie aktualizacji to reakcja na niezadowolenie klientów, które miało okazać się większe, niż przypuszczano.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)