Bosch wprowadzi do autonomicznych samochodów funkcję przewidywania pogody

źródło: bosch-presse.de
źródło: bosch-presse.de

25.07.2018 13:27, aktual.: 25.07.2018 16:35

Przyszłość, przynajmniej z zapewnień firm motoryzacyjnych i technologicznych, ma należeć do autonomicznych samochodów, które będą w stanie pokonać cały odcinek od punktu A do B, bez pomocy człowieka. W celu umożliwienia autonomicznej jazdy, Bosch postanowił stworzyć system przewidywania pogody.

Warto zauważyć, że większość testów autonomicznych samochodów przeprowadzonych jest w sprzyjających warunkach. Wybierane są zadbane drogi, a także miejsca, w których panuje odpowiednia pogoda. Powód jest prosty, mianowicie czujniki, lasery i radary najlepiej radzą sobie w słoneczną pogodą na suchej nawierzchni.

Bosch chce natomiast umożliwić poruszanie się w deszczu czy na oblodzonej nawierzchni. W tym celu komputer, który ma zastąpić człowieka za kierownicą, musi otrzymać dane o nowych warunkach. W końcu mokra lub oblodzona droga zmniejsza przyczepność, więc także może wydłużyć drogę hamowania. Jeśli komputer otrzyma odpowiednią informację, może m.in. zdecydować o zmniejszeniu prędkości.

źródło: bosch-presse.de
źródło: bosch-presse.de

Technologia pozwoli nie tylko na odczyt bieżących warunków. Będzie potrafiła przewidzieć pogodę na całym odcinku drogi, wcześniej już dostosowując ustawienia samochodu. Wykorzystane zostaną dane dostarczone przez firmę Foreca, której prognoza pogody używana jest już chociażby w nowych BMW. Ponadto pod uwagę brane będą informacje wysyłane z innych samochodów.

Bosch przewiduje nawet sytuację, gdy ze względu na słabe warunki na jezdni, komputer zablokuje możliwość przejęcia kierownicy. Tak, w autonomicznej przyszłość, to samochód może decydować, czy człowiek powinien prowadzić. Oczywiście decyzja będzie podejmowana, gdy w środku jeszcze będzie znajdować się kierownica.

Wprowadzenie usługi przewidziane jest na 2020 rok. Początkowo będzie bazować tylko na danych udostępnianych przez firmę Foreca. Wówczas nie będzie jeszcze niczym nowym, bowiem nowoczesne samochody informują już warunkach pogodowych, opierając się o danych pobranych z sieci.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)