Cała sekwencja mRNA szczepionek Moderna na Githubie. Umieścili ją naukowcy

Cała sekwencja mRNA szczepionek Moderna na Githubie. Umieścili ją naukowcy

fot. Brian van der Brug / Los Angeles Times via Getty Images
fot. Brian van der Brug / Los Angeles Times via Getty Images
31.03.2021 16:36, aktualizacja: 31.03.2021 17:44

Grupa badaczy z Uniwersytetu Stanforda wzięła pod lupę szczepionki firmy Pfizer oraz Moderna. Naukowcy odtworzyli całą sekwencję mRNA i udostępnili jej ciąg w formie cyfrowej na największej platformie do dzielenia się wolnym oprogramowaniem, Github. To ważne wydarzenie z kilku powodów.

Jak donosi serwis Motherboard, amerykańscy badacze odszyfrowali sekwencję bazując na pozostałościach z fiolek po szczepionkach Pfizera i Moderny. Sekwencja mRNA preparatu Pfizera została wcześniej udostępniona, ale to pierwszy raz, gdy możemy zobaczyć rozłożoną na czynniki pierwsze szczepionkę Moderny.

Według grupy ekspertów udostępnienie sekwencji mRNA pomoże badaczom i lekarzom łatwiej diagnozować, czy obserwując dane biomedyczne, mają do czynienia z sekwencją RNA wirusa, czy też szczepionki. W ten sposób można wyeliminować błędy w odczytach.

Szczepionki mRNA dostarczają informacji genetycznych dla układu odpornościowego, tak aby mógł rozpoznać koronawirusa jako wroga, którym musi walczyć i wyprodukować stosowne białka S (ang. spike protein).

"Możliwość poznania sekwencji RNA szczepionek i możliwość odróżnienia ich od innych źródeł RNA jest nieoceniona w analizie danych biomedycznych" - wyjawili naukowcy Uniwersytetu Stanforda, Andrew Fire i Massa Shoura portalowi Motherboard.

Ich odkrycie jest ważne, gdyż z reguły firmy farmaceutyczne nie udostępniają takich informacji.

Naukowcy chcieliby w przyszłości poznać sekwencje RNA opracowywanych teraz nowych szczepionek na wariant południowoafrykański (b1351).

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (57)