CCleaner ma konkurencję: Clean Master teraz dostępny także dla Windowsa

CCleaner ma konkurencję: Clean Master teraz dostępny także dla Windowsa

CCleaner ma konkurencję: Clean Master teraz dostępny także dla Windowsa
Redakcja
02.10.2014 19:13, aktualizacja: 02.10.2014 20:28

Zapewne większość z czytelników naszego portalu zna, lub chociażby kojarzy aplikację CCleaner, która jest jednym z najpopularniejszych, a zarazem bezpieczniejszych programów do czyszczenia śmieci z systemu Windows. Wygląda na to, że na rynku pojawiła się solidna konkurencja. Firma Cheetach Mobile słynąca do tej pory z aplikacji dla systemu Android postanowiła wprowadzić swój sztandarowy produkt, program Clean Master także w wersji dla systemu Windows. Postanowiliśmy rzucić na niego okiem.

Po uruchomieniu Clean Mastera aplikacja dokonuje skanowania systemu w poszukiwaniu zbędnych danych. Aplikacja informuje o ilości śmieci w koszu systemowym, katalogach Windowsa, logach działania i raportach, a także danych tymczasowych i zbuforowanych. Umożliwia ponadto oczyszczanie dedykowanych aplikacji z Microsoftu jak np. sklep Metro w Windows 8, czy też klient pocztowy Windows Live Mail. Program rozpoznaje także popularne przeglądarki (np. Firefox, Internet Explorer, Chrome, Opera), oraz inne oprogramowanie firm trzecich: dane tymczasowe z pakietów ochronnych, pliki śledzące Adobe Flash Playera, Skype i czytników PDF. Producent chwali się, że jego aplikacja rozpoznaje ponad 500 popularnych aplikacji, co pozwala jej na usuwanie wszystkich zbędnych śmieci, jak również tymczasowych danych tworzonych podczas przeglądania stron internetowych.

Obraz

Możliwe jest ponadto skasowanie historii odwiedzanych witryn, informacji o pobieranych linkach, a jak również kasowanie ciasteczek (cookies). Program posiada także moduł czyszczenia rejestru systemowego, który kasuje wpisy związane np. z niewłaściwym powiązaniem plików, nieistniejącymi komponentami, niepoprawnymi bibliotekami dll, brakującymi wpisami w menu start, czy też niewłaściwymi ścieżkami do aplikacji. Dzięki niemu pozbędziemy się także wpisów kierujących do niedziałających czcionek i plików MIUI lub hlp, jak również usuniętymi pozycjami z menu kontekstowego. Moduł ten wykonuje automatyczną kopię rejestru przed jego oczyszczeniem, dzięki czemu w razie problemów użytkownik może przywrócić usunięte dane, aby przywrócić system lub aplikacje do stanu używalności. Wszystkie funkcje zostały pogrupowane na kategorie tematyczne aplikacji. Program umożliwia podgląd zmian jakie zostaną wykonane, a także wyłączenie ich z całego procesu czyszczenia.

Ignorowanie nie ogranicza się tylko do konkretnych opcji. Użytkownik może np. szybko skonfigurować omijanie przy czyszczeniu całych aplikacji, jak chociażby domyślnej przeglądarki internetowej, aby użytkownik nie stracił informacji o zalogowaniu na danych witrynach. Ustawienia Clean Mastera pozwalają na uruchamianie skanowania już po starcie systemu, a także okresowe przypominanie użytkownikowi o koniecznym czyszczeniu zarówno po danym czasie (od 1 dnia do 2 tygodni), jak i po przekroczeniu wyznaczonej liczby śmieci (od 100 MB do 1 GB). Program integruje się z menu kontekstowym kosza, pozwalając na szybkie oczyszczanie systemu.

Aplikacja jest udostępniana za darmo, niestety nie posiada interfejsu w języku polskim. Znajdziecie ją już w bazie programów naszego serwisu, gorąco zachęcamy do jej przetestowania przestrzegając zarazem, że czasami tego typu czyszczenie może mieć negatywne skutki, pomimo zapewnień producentów, że wszystko będzie dobrze. Czy jest to silna konkurencja dla CCleanera? Jak na razie nie posiada aż tylu możliwości, bo nie znajdziemy tutaj np. menadżera autostartu, wyszukiwania plików, oraz dokładnego czyszczenia dysku, ale swoje główne zadanie spełnia on bardzo dobrze. Osoby, które chcą po prostu zyskać nieco miejsca, a przy okazji wyczyścić rejestr, powinny być zadowolone.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)