Centra Aktywności Cyfrowej – na poczcie założysz firmę i skorzystasz z bezpłatnego Wi-Fi

Centra Aktywności Cyfrowej – na poczcie założysz firmę i skorzystasz z bezpłatnego Wi‑Fi

Centra Aktywności Cyfrowej – na poczcie założysz firmę i skorzystasz z bezpłatnego Wi-Fi
13.08.2015 17:08

Minister Andrzej Halicki i Jerzy Jóźkowiak, prezes zarządu Poczty Polskiej, podpisali dziś, w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014 -2020, deklarację współpracy. Nowa inicjatywa ma zapoczątkować powstawanie Centrów Aktywności Cyfrowej, które zaoferują obywatelom kontakt z urzędami przez Internet oraz dostęp do bezpłatnego Wi-Fi w kilkuset placówkach poczty w całej Polsce.

W Centrach Aktywności Cyfrowej petenci będą mogli między innymi założyć Profil Zaufany w systemie ePUAP, który pozwala na kontakt z urzędami administracji publicznej. Po jego uruchomieniu możliwe jest na przykład złożenie wniosku o dowód osobisty, opłacenie mandatu czy nawet zarejestrowanie działalności gospodarczej przez Internet.

Współpraca MAC i Poczty Polskiej jest motywowana przede wszystkim dużą siecią placówek, jaką do realizacji swojego programu, może przysłużyć się Poczta. Wstępna deklaracja prezesa Poczty Polskiej zakłada uruchomienie Centrów Aktywności Cyfrowej w maksymalnie pięciuset placówkach w całej Polsce. Podczas konferencji prasowej minister Halicki stwierdził, że inicjatywa ma na celu przede wszystkim zapewnić obywatelom wygodny i nowoczesny kontakt z urzędami:

Źródło: mac.gov.pl
Źródło: mac.gov.pl
Nasza współpraca umożliwi obywatelom załatwianie spraw urzędowych w placówkach pocztowych i przyczyni się do informatyzacji administracji. To dobra forma wykorzystania ogromnego potencjału jaki ma Poczta, na który składa się kilkutysięczna sieć placówek i nowoczesne cyfrowe rozwiązania.

W Centrach walczyć się będzie także, przynajmniej w założeniach, z cyfrowym wykluczeniem. Placówki będą bowiem oferować bezpłatny dostęp do Internetu. Według komunikatu opublikowanego na stronie internetowej Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji * inicjatywa wpłynie na poprawę jakości życia mieszkańców zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, którzy nie będą musieli podróżować do oddalonych o wiele kilometrów urzędów, aby złożyć dokumenty*.

Powstanie Centrów Aktywności Cyfrowej nie jest jedynym przejawem współpracy ministerstwa z Pocztą Polską. W połowie lipca uruchomiony został, we współpracy także z Microsoftem czy Facebookiem, ThinkTankCyfrowy.pl. Równo miesiąc po ogłoszeniu jego powstania, trudno nadal doszukać się jakichkolwiek przejawów działalności tej grupy. Czy podobnie stanie się z Centrami Aktywności Cyfrowej?

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)