[CES 2015] Firefox OS ląduje na „podsłuchowych” telewizorach Panasonica

[CES 2015] Firefox OS ląduje na „podsłuchowych” telewizorach Panasonica

[CES 2015] Firefox OS ląduje na „podsłuchowych” telewizorach Panasonica
06.01.2015 14:43

Trudno powiedzieć, czy menedżerowie Panasonica czytali „Rok1984” Orwella – i bardzo wizja teleekranów spodobała, czy teżnie czytali, a ich zachwyt wbudowywaniem w telewizory mikrofonówjest przejawem niewinnej pomysłowości. Na targi CES w Las Vegasjapońska firma przywiozła sporo sprzętu, ale właśnie nowetelewizory 4K dają tu najwięcej do myślenia.

Nowe telewizory 4K, z flagowym modelem CX850 na czele, określanesą marketingowym sloganem „Beyond Smart”. Ten ponadsprytnypoziom urządzenia zapewnić ma zastosowanie Firefox OS-a. Po ponadroku wspólnych prac, Panasonic i Mozilla zdołały przenieśćprzeznaczony dla tanich smartfonów system operacyjny na telewizory istworzyć dla niego interfejs użytkownika na duże ekrany o wielkichrozdzielczościach.

Jak możecie zobaczyć na poniższym wideo, nie wygląda tonajgorzej; przy zachowaniu charakterystycznej dla Firefoksa estetykiudało się dostosować takie elementy interfejsu jak ekrany, ikony,widżety, czy powiadomienia do specyfiki użytkowania telewizora –i urządzeń, z którymi telewizor pozostaje w kontakcie. TelewizoryPanasonica mają bowiem wyświetlać powiadomienia od wszystkichdomowych urządzeń, z którymi pozostają w kontakcie, tak byużytkownik wiedział,* żepranie już gotowe*.Wykorzystywany w tym celu protokół SDDP pozwalać ma naautomatyczną konfigurację i automatyzację funkcji tak połączonegosprzętu.

Firefox OS - Smart Solutions for Any Screen Size

Rozszerzeniem klasycznegointerfejsu użytkownika ma być interfejs głosowy. Firma chwali sięfunkcją o nazwie Voice Assistant Pro: wyposażone w nią telewizorynie potrzebują pilota. Mają wbudowane mikrofony, wszystkie mogąbyć sterowane głosem i co za tym idzie – nasłuchują swoichużytkowników. Miejmy nadzieję, że wolno je wyłączyć – wOceanii teleekranów po prostu się nie wyłączało.

Oprócz tych wszystkich funkcjisterowania i automatyzacji, nowe telewizory przynoszą też streamingwideo 4K z popularnych usług VoD, z wykorzystaniem kodeków HEVC iVP9 (niestety Panasonic nie podał, z których to popularnych usług,a chętnie byśmy się dowiedzieli, gdyż treści w 4K jest wciążjak na lekarstwo). Jeśli będziemy już musieli oglądać wideo wniższych rozdzielczościach, to jego jakość poprawić ma upscalerQuad-Core Pro, pozwalający oglądać niemal wszystkieobrazy w widowiskowym 4K. Bezwzględu na rozdzielczość, wyszukanie interesujących materiałówułatwić ma usługa Xumo Guide, potrafiąca m.in. przygotowaćrekomendacje na podstawie historii oglądanych wcześniej filmów.

Te wszystkie wymienione funkcjesą jednak drugorzędne wobec pierwszorzędnej przecież wciążfunkcji telewizora – wyświetlania obrazu. Tu Panasonic ma sięczym pochwalić. Z jednej strony osiągnięto znaczne poszerzenieprzestrzeni barw, flagowy CX850 odwzorowuje 98% przestrzeni DCI,regulując je nie w trzech (RGB), ale w sześciu osiach – trzechpodstawowych kolorów, i trzech dla kolorów dopełniających (CMY).We wcześniejszych modelach telewizorów 4K poszerzenie przestrzenibarw wiązało się ze spadkiem wydajności energetycznej. TymczasemPanasonic opracował nowe panele, zużywające o 40% mniej energiiniż modele z zeszłego roku.

Cen i terminu wprowadzenia dosklepów nowych telewizorów Panasonic nie podał. Pokazał za tociekawy dodatek do telewizorów z wbudowanym mikrofonem, czyli sprzętdo monitoringu, który pozwoli ludziom na stały nadzór nad tym, codzieje się w ich domach. Z komunikujących się poprzez domowe Wi-Fimodułów – czujników ruchu, sensorów w oknach i drzwiach, kamerwewnętrznych i zewnętrznych – można stworzyć system pełnejinwigilacji miejsca zamieszkania. Firma dostarczy aplikacjepozwalające na kontrolę tego wszystkiego za pomocą smartfona.Pozostaje czekać na boty skanujące sieć pod kątem interesującychstreamingów z prywatnych kamerek wideo zamontowanych w takzabezpieczonych domach.

Finalnie Panasonic pokazał kilkanowych kamkorderów, w tym 4K. Ciekawostką w tych modelach jestmożliwość sparowania ich ze smartfonem i wykorzystania jego kameryjako drugiego źródła wideo. By było weselej, model HC-WX970pozwala na filmowanie swojej twarzy podczas kamerowania, dziękidodatkowej obrotowej kamerce na ruchomym panelu podglądu. Wszystkienowe kamkordery mogą być uruchomione w trybie streamingu,dostarczając wideo bezpośrednio do Sieci.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)