Chcesz używać LTE w domu? Oto aplikacja, która podpowie, jaka antena jest najbliżej

Chcesz używać LTE w domu? Oto aplikacja, która podpowie, jaka antena jest najbliżej
Oskar Ziomek

16.01.2018 15:12, aktual.: 20.04.2018 19:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Coraz więcej użytkowników decyduje się korzystać z ofert domowego Internetu LTE. Warto wybrać operatora, który oferuje najlepszy zasięg w okolicy miejsca zamieszkania, ale jak to zweryfikować? Rozwiązanie jest proste, wystarczy skorzystać z aplikacji.

Przy wyborze oferty domowego Internetu realizowanego przez LTE trzeba przeanalizować wiele aspektów. W tym artykule pomijamy indywidualne decyzje związane z kosztami, dodatkowymi usługami czy wreszcie obiecywaną prędkością i ewentualnym limitem gigabajtów. Skupimy się zaś na kwestii kluczowej – zasięgu.

Proponujemy skorzystać z aplikacji BTSearch – czy to w wersji przeglądarkowej, czy też w formie aplikacji na Androida. Pozwoli ona sprawdzić, gdzie znajdują się najbliższe anteny LTE i czy mamy przez to szansę na dobry zasięg wybranego operatora. To ta kwestia determinuje możliwość uzyskania prędkości, którymi chwali się on w ofercie.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Aplikacja pozwala sprawdzać anteny na dwa sposoby. W pierwszej karcie skorzystać można z wyszukiwarki, gdzie wskażemy interesującą nas miejscowość, operatora, standard (najpewniej interesować będą nas wyłącznie nadajniki LTE), pasmo oraz źródło danych.

Nie mniej wygodny jest natomiast tryb mapy. Tutaj przeglądamy ją podobnie jak w nawigacji, najpierw po to, by znaleźć naszą lokalizację. Wówczas dookoła niej wyświetlą się punkty, w których umiejscowione są anteny. Klikając na poszczególne nadajniki poznać można szczegóły związane z operatorem, typem anteny i obsługiwanym przez nią pasmem.

W większych miastach nie będzie problemu z dobrym zasięgiem i dostępnością wielu pasm LTE umożliwiających agregację, a więc łączenie zasięgu kilku pasm w celu uzyskania większych prędkości (choć należy pamiętać, że tę musi również obsługiwać konkretny modem). Problem mogą mieć jednak mieszkańcy mniejszych miejscowości, gdzie nadajniki nie są gęsto rozmieszczone. Za pomocą BTSearch mogą sprawdzić czy mają szansę na dobry Internet LTE dzięki bliskiej lokalizacji anten.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Warto przy tym dodać, że uzyskane z BTSearch informacje to dopiero wyjściowe dane, które pozwolą jedynie wstępnie ocenić warunki. Z mapy dowiemy się jednak, który operator utrzymuje stacje w najbliższej okolicy, a to ta kwestia powinna w pierwszej kolejności wpływać na decyzję o wyborze dostawcy. Mapa pomoże też pozbyć się dotychczasowych przyzwyczajeń i przywiązania do jednego usługodawcy – być może dużo bliżej znajduje się nadajnik konkurencji, a co za tym idzie to u niej uzyskamy lepszy zasięg i prędkości?

Informacje z aplikacji przydadzą się też, jeśli myślimy o zakupie dodatkowej anteny zewnętrznej. Często nie warto inwestować w produkt działający na wielu pasmach jednocześnie, jeśli w okolicy i tak nie ma warunków, by skorzystać z zalet tego rozwiązania. Warto bowiem wiedzieć, że z agregacji pasm skorzystać można tylko wtedy, gdy jeden nadajnik BTS oferuje anteny LTE działające w co najmniej dwóch różnych pasmach (na przykład 1800 oraz 2600 MHz).

Na koniec, jeśli problemy z doprowadzeniem szybkiego Internetu do domu są już rozwiązane, ale stanęliśmy przed kolejnym problemem związanym z zasięgiem Wi-Fi w mieszkaniu, warto zastanowić się nad zakupem dodatkowego punktu dostępowego lub wzmacniacza Wi-Fi, które w praktyce zwiększą zasięg naszej sieci. Warto także skonfigurować właściwie roaming Wi-Fi (automatycznie przełączanie odbiornika pomiędzy antenami), czemu poświęciliśmy jakiś czas temu odrębną publikację.

Aktualnie trwają prace nad nową wersją aplikacji BTSearch. Chociaż obecna wersja programu zniknęła z oficjalnego Sklepu, nadal możecie ją pobrać z naszej bazy w formie pliku APK do bezpośredniej instalacji w smartfonie.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (62)
Zobacz także