Chiński producent smartfonów skazany za instalowanie szkodliwego oprogramowania

Telefony Gionee można nabyć m.in. na AliExpress
Telefony Gionee można nabyć m.in. na AliExpress
Piotr Urbaniak

08.12.2020 08:53, aktual.: 08.12.2020 09:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Co ciekawe, wyrok wydał sąd chiński. Czwórka wysokich rangą przedstawicieli firmy Gionee trafi do więzienia, a spółka zapłaci dodatkowo karę finansową.

O ile obecność szkodliwego oprogramowania w Sklepie Play nikogo już nie dziwi, o tyle przypadki producentów instalujących malware fabrycznie wciąż są szczególne. Takie zachowanie sąd w Shenzhen udowodnił Gionee, producentowi ekonomicznych smartfonów i tabletów, które za sprawą AliExpress występują mniej lub bardziej powszechnie na całym globie.

Jak wynika z akt sprawy, bezpośrednimi winowajcami są pracownicy spółki-córki Gionee, Shenzhen Zhipu Technology Co Ltd., odpowiedzialnej za warstwę programową telefonów.

Wykorzystując aplikację systemową Story Lock Screen i system automatycznych aktualizacji, w okresie od grudnia 2018 do października 2019 r. dystrybuowali oni malware wyklikujący reklamy. Szkodnik trafił na blisko 22 mln urządzeń.Udowodniono, że przestępcy zarobili na tym procederze 27,85 mln juanów (ok. 15,8 mln zł).

Sąd skazał prawomocnym wyrokiem czwórkę menedżerów. Xu Li, Zhu Ying, Jia Zhengqiang oraz Pan Qi odsiedzą wyroki od trzech do trzech i pół roku pozbawienia wolności. Majątek pochodzący z przestępstwa zostanie zarekwirowany, a firma zapłaci do tego 200 tys. juanów (ok. 113,3 tys. zł) kary finansowej.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)