Chiński rząd zakazuje stosowania Windows 8 na komputerach administracji państwowej

20.05.2014 17:19, aktual.: 21.05.2014 07:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Centrum Zaopatrzenia chińskiego rządu oficjalnie ogłosiło, żeze względów bezpieczeństwa zakazane zostało instalowanie Windows8 na należących do organów państwowych komputerów oraz kupowanienowych komputerów z preinstalowaną „ósemką”. Od tej porywszystkie komputery desktopowe, laptopy i tablety nabywane napotrzeby administracji państwowej będą musiały działać podkontrolą systemu operacyjnego innego niż Windows 8.

Obecnie większość komputerówwykorzystywanych w chińskich urzędach działa wciąż pod kontroląWindows XP, systemu, z którego korzystać ma ponad 70% użytkownikówPC z Państwa Środka. Starania Pekinu o wydłużenie okresu wsparciadla ponad 13-letniego systemu operacyjnego nie przyniosłyrezultatów. 8 kwietnia Chiny spotkało to samo, co resztę świata.

Obraz

Większość krajów bez wahaniajednak migruje swoje środowiska IT na nowe wersje Windows – jednaknie Chińska Republika Ludowa. Z jednej strony lokalne przedsiębiorstwa informatyczneprześcigają się w tworzeniu rozwiązań, które mają uchronićużytkowników XP przed zagrożeniami, z drugiej coraz więcej mówisię o wykorzystaniu tej czy innej odmiany Linuksa jako systemu,który zastąpiłby Windows.

Dla chińskich władzwykorzystanie pierwszej opcji nie wchodzi w grę – ryzyko pracy nasystemie bez zagwarantowanego wsparcia technicznego jest zbyt duże.By w przyszłości uniknąć podobnych kłopotów, przejściena linuksowy system staje się koniecznością– stwierdził An Yang, cytowany przez agencję prasową Xinhuaekspert z firmy Qihoo 360 Technology. Przyznał on jednak, żedotychczasowy postęp w tej dziedzinie jest niezadowalający.

Większość prac nad „chińskimLinuksem” nie przyniosła bowiem oczekiwanych efektów. Spółkaodpowiedzialna za rozwój głośnego niegdyś Red Flag Linuksa wkońcu zbankrutowała,z kolei projekt o mało wymyślnej nazwie ChinaOperating System, mimo ciekawych obietnic, zaoferował jak dotądtylko ładne klipy wideo. W tej sytuacji największe nadzieje maprodukt, za którym stoi Canonical – Kylin Linux. W ciąguostatniego miesiąca system ten pobrany został ponad milionrazy, a co więcej, firma Marka Shuttlewortha zdołała podpisaćumowę z HP, na mocy której ten potentat na rynku PC będziesprzedawał w Chinach komputery z preinstalowanym Kylinem 14.04 LTS.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (91)