Chiński rząd zakazuje stosowania Windows 8 na komputerach administracji państwowej

Chiński rząd zakazuje stosowania Windows 8 na komputerach administracji państwowej

20.05.2014 17:19, aktualizacja: 21.05.2014 07:59

Centrum Zaopatrzenia chińskiego rządu oficjalnie ogłosiło, żeze względów bezpieczeństwa zakazane zostało instalowanie Windows8 na należących do organów państwowych komputerów oraz kupowanienowych komputerów z preinstalowaną „ósemką”. Od tej porywszystkie komputery desktopowe, laptopy i tablety nabywane napotrzeby administracji państwowej będą musiały działać podkontrolą systemu operacyjnego innego niż Windows 8.

Obecnie większość komputerówwykorzystywanych w chińskich urzędach działa wciąż pod kontroląWindows XP, systemu, z którego korzystać ma ponad 70% użytkownikówPC z Państwa Środka. Starania Pekinu o wydłużenie okresu wsparciadla ponad 13-letniego systemu operacyjnego nie przyniosłyrezultatów. 8 kwietnia Chiny spotkało to samo, co resztę świata.

Obraz

Większość krajów bez wahaniajednak migruje swoje środowiska IT na nowe wersje Windows – jednaknie Chińska Republika Ludowa. Z jednej strony lokalne przedsiębiorstwa informatyczneprześcigają się w tworzeniu rozwiązań, które mają uchronićużytkowników XP przed zagrożeniami, z drugiej coraz więcej mówisię o wykorzystaniu tej czy innej odmiany Linuksa jako systemu,który zastąpiłby Windows.

Dla chińskich władzwykorzystanie pierwszej opcji nie wchodzi w grę – ryzyko pracy nasystemie bez zagwarantowanego wsparcia technicznego jest zbyt duże.By w przyszłości uniknąć podobnych kłopotów, przejściena linuksowy system staje się koniecznością– stwierdził An Yang, cytowany przez agencję prasową Xinhuaekspert z firmy Qihoo 360 Technology. Przyznał on jednak, żedotychczasowy postęp w tej dziedzinie jest niezadowalający.

Większość prac nad „chińskimLinuksem” nie przyniosła bowiem oczekiwanych efektów. Spółkaodpowiedzialna za rozwój głośnego niegdyś Red Flag Linuksa wkońcu zbankrutowała,z kolei projekt o mało wymyślnej nazwie ChinaOperating System, mimo ciekawych obietnic, zaoferował jak dotądtylko ładne klipy wideo. W tej sytuacji największe nadzieje maprodukt, za którym stoi Canonical – Kylin Linux. W ciąguostatniego miesiąca system ten pobrany został ponad milionrazy, a co więcej, firma Marka Shuttlewortha zdołała podpisaćumowę z HP, na mocy której ten potentat na rynku PC będziesprzedawał w Chinach komputery z preinstalowanym Kylinem 14.04 LTS.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (91)