Chiny nakazują prawdomówność. Duże zmiany w internecie

Chiny nakazują prawdomówność. Duże zmiany w internecie

Chiny, smartfon
Chiny, smartfon
Źródło zdjęć: © Unsplash.com
18.08.2021 08:04

Chiny nakazują stronom internetowym prawdomówność. Tamtejszy rząd wprowadza zmiany w przepisach, które sprawią, że lokalni giganci nie będą zadowoleni. Chodzi o ograniczenia dla serwisów internetowych.

Chiny walczą o prawdomówność. Jest to niecodzienna sytuacja. W kontekście Państwa Środka przyzwyczailiśmy się raczej do praktyk wręcz przeciwnych. Mówiąc o chińskim podejściu do komunikacji, raczej rzadko mamy na myśli otwartość i przejrzystość. Wystarczy tu wspomnieć choćby o systemie inwigilacji obywateli przez system rozpoznawania twarzy oparty na sztucznej inteligencji. Tym razem ma być jednak inaczej.

Chiny chcą usprawnić korzystanie z internetu. Mianowicie - tamtejszy rząd zamierza zakazać kwestii, które śmiało można nazwać nieetycznymi. Jedną z nich jest zakaz ukrywania negatywnych ocen i recenzji w sklepach i serwisach internetowych, przy jednoczesnym promowaniu wysokich, pozytywnych opinii.

Drugą z rzeczy, które mają poprawić zasady korzystania z internetu, ma być nakaz podawania prawdziwych informacji na temat ruchu na stronie oraz zakaz sztucznego napędzania popytu na konkretne przedmioty, na przykład przez informacje o tym, że zostało już tylko kilka sztuk danego przedmiotu w magazynie i należy się spieszyć z decyzją o zakupie.

Wspomniane zmiany są częścią planu pięcioletniego przewidzianego na lata 2021-2025, którego zarys został opublikowany 11 sierpnia. Fakt ten odbił się na sytuacji giełdowej największych firm, takich jak Alibaba czy Tencent. Obie firmy straciły około 10 procent wartości w ciągu ostatniego tygodnia. Można się było tego oczywiście spodziewać - zmiany wymierzono niemal wyłącznie w rynkowych gigantów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)