Chrome 68 już jest! Oznaczanie HTTP jako niebezpieczne to dopiero początek

Chrome 68 już jest! Oznaczanie HTTP jako niebezpieczne to dopiero początek

Chrome 68 już jest! Oznaczanie HTTP jako niebezpieczne to dopiero początek
24.07.2018 20:50

O największej zmianie w wydanym właśnie Chrome 68 pisaliśmy z racji jej doniosłości już wczoraj. Nowa wersja, zgodnie z zapowiedziami, oznacza strony wykorzystujące nieszyfrowany protokół HTTP jako niebezpieczne. Z jednej strony jest to, jak twierdzi samo Google, kamień milowy, z drugiej jednak – przystanek na długiej drodze. Na tym jednak nowości w Chrome 68 się nie kończą.

Odsetek stron wczytywanych przez HTTP: Android: 77%, Windows 76%, Linux 66%, macOS 83%, Chrome OS 86%.
Odsetek stron wczytywanych przez HTTP: Android: 77%, Windows 76%, Linux 66%, macOS 83%, Chrome OS 86%.

Choć Google wydało już oficjalny komunikat obwieszczający premierę Chrome’a 68, nie trafił on jeszcze do wszystkich. Zmieni się to zapewne w ciagu od kilku do kilkunastu godzin. Do podjętych wcześniej decyzji nie wprowadzono żadnych modyfikacji – Google nie robi wyjątku dla żadnej strony HTTP, niezależnie od tego, czy jest to duża witryna, czy prosta statyczna strona. Przy okazji premiery Google podzieliło się nowymi statystykami – na Windowsie i Androidzie szyfrowanych jest już około 76% ruchu. W lutym tego roku było to 68%.

Jak już wspomnieliśmy, w tytule komunikatu Google wskazuje, że dzisiejsze wydanie stanowi kamień milowy. Warto jednak zwrócić uwagę, że oznaczanie stron jako niebezpieczne to w tej chwili półśrodek – teraz ostrzeżenie w omniboksie ma stonowany, neutralny szary kolor. Docelowo ma się to zmienić, i to już wkrótce. Od października tego roku, wraz z udostępnieniem Chrome’a w wersji 70, oznaczenie będzie wyświetlane w rzucającym się oczy kolorze czerwonym.

Oprócz zmian w ostrzeganiu przed niezaszyfrowanym HTTP, Chrome w wersji 68 wprowadza jeszcze obsługę nowych API. Pierwsze z nich to Page Lifecycle API. Umożliwia ono deweloperom przywrócenie stanu zatrzymanej wcześniej witryny po tym, jak Chrome automatycznie zamroził ją w tle dla zaoszczędzenia zasobów. Drugim nowym API jest Payment Handler API, które umożliwia dokonywanie płatności na przykład przez Google Pay od początku do końca bez opuszczania przeglądarki.

Wprowadzone dziś ostrzeżenie. Już w październiku kolor szary zastąpiony zostanie czerwonym.
Wprowadzone dziś ostrzeżenie. Już w październiku kolor szary zastąpiony zostanie czerwonym.

Zaktualizowano także silnik V8, w którym poczyniono optymalizacje skutkujące zredukowaniem apetytu przeglądarki na RAM. Najnowszą wersję przeglądarki znaleźć można [url=https://www.dobreprogramy.pl/Google-Chrome,Program,Windows,13096.html]w naszej bazie oprogramowania.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (52)