Ciekawy pomysł. Może zmienić myślenie o rozwoju oprogramowania

Ciekawy pomysł. Może zmienić myślenie o rozwoju oprogramowania

Programowanie
Programowanie
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
Wojciech Kulik
22.10.2023 11:23

To może zmienić sposób, w jaki myślimy o tworzeniu i rozwijaniu oprogramowania. Sebastian Hönel ze szwedzkiego Linnaeus University sugeruje, by w równym stopniu co na jakości samego oprogramowania, skoncentrować się także na sposobach jego tworzenia. W swojej pracy doktorskiej przedstawia konkretne metody, które to umożliwiają.

Zdaniem Sebastiana Hönela "optymalizacja oprogramowania powinna rozpocząć się od udoskonalania procesu jego tworzenia oraz wyciągania wniosków z przeszłości". W tym celu "sugerujemy użycie danych z samego procesu rozwoju oraz połączenie ich z analizą ilościową". Efektem może być lepsze, bardziej niezawodne i wydajniejsze oprogramowanie.

Jak Hönel chce odmienić programowanie?

Jednym z narzędzi opracowanych i zaproponowanych przez Hönela jest metryka gęstości kodu źródłowego. Porównuje rzeczywistą ilość kodu do całkowitego rozmiaru aplikacji, pomagając tym samym w określeniu tego, czy kod jest zwarty i wydajny, czy też rozproszony. Pozwala także upewnić się co do tego, czy oprogramowanie nie zawiera zbędnego kodu.

– Gęstość kodu źródłowego jest cennym narzędziem do identyfikacji zbędnego kodu. Co więcej, na jej podstawie powstał niezawodny klasyfikator, pozwalający zrozumieć naturę zmian w oprogramowaniu. To z kolei pozwala łatwiej identyfikować złożone problemy w procesie rozwoju – skomentował Sebastian Hönel, cytowany przez serwis TechXplore.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

– Opracowaliśmy narzędzia, które szybko przeglądają twoje projekty i wskazują, gdzie mogą leżeć główne problemy. Nie podają wszystkich szczegółów, ale pomagają szybko zidentyfikować to, które projekty wymagają szczególnej uwagi, na podstawie samej analizy kodu – dodał Sebastian Hönel.

Wśród potencjalnych problemów mogą znaleźć się: kiepska szybkość działania, brak niezbędnych funkcji czy opóźnienia w realizacji. Chęć identyfikacji tych problemów jest czymś naturalnym, a narzędzia, takie jak te opracowane przez Hönela mają w tym pomóc. Z jednej strony: optymalizują pracę programistów. Z drugiej – pozwalają na tworzenie lepszego i bardziej niezawodnego oprogramowania.

Wojciech Kulik, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)