YouTube może szkodzić zdrowiu. Naukowcy nie mają wątpliwości

YouTube może szkodzić zdrowiu. Naukowcy nie mają wątpliwości

Korzystanie z telefonu. Smartfon towarzyszy nam na co dzień
Korzystanie z telefonu. Smartfon towarzyszy nam na co dzień
Źródło zdjęć: © Pixabay
15.05.2023 10:34

O szkodliwości mediów społecznościowych mówi się całkiem sporo. Okazuje się, że nie tylko one mogą wpływać niekorzystnie na zdrowie psychiczne użytkowników. Z najnowszych badań wynika, że zbyt częste korzystanie z YouTube może powodować problemy.

YouTube to największa platforma wideo na świecie, która ma blisko dwa miliardy aktywnych użytkowników każdego miesiąca. Według naukowców z Australian Institute for Suicide Research and Prevention (AISRAP) zbyt częste korzystanie z serwisu może przynosić negatywne konsekwencje dla użytkowników. Wytypowano dwie grupy, które najczęściej odczuwają szkodliwy wpływ serwisu na zdrowie psychiczne.

Według australijskich badaczy osoby, które często korzystają z YouTube, cechują się wyższym stopniem samotności, niepokoju i depresji. Z przeprowadzonych badań, które dostępne są na stronie mdpi.com, wynika, że grupą najbardziej narażoną na wspomniane problemy są ludzie młodzi (dzieci, młodzież i osoby dorosłe w wieku do 29 lat). Negatywne konsekwencje odczuwali też użytkownicy, którzy regularnie oglądali filmy o życiu innych ludzi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Główny autor badań, dr Luke Balcombe, powiedział, że między twórcami a odbiorcami rozwijają się relacje paraspołeczne, które mogą być powodem do niepokoju. Zdarzają się jednak także pojedyncze przypadki, gdy twórcy nawiązywali bliższe relacje z obserwującymi i przynosiły one pozytywne skutki.

- Te "relacje" online mogą wypełniać lukę dla osób, które na przykład cierpią na fobię społeczną, jednak mogą zaostrzyć ich problemy, gdy nie angażuja się oni w interakcje twarzą w twarz, co jest szczególne ważne w latach rozwojowych - powiedział Balcombe.

- Rekomendujemy jednostkom ograniczenie czasu spędzane na YouTube i poszukiwanie innych form interakcji społecznych w celu zwalczania samotności i promowania pozytywnego zdrowia psychicznego - dodał.

Na potrzeby badania przyjęto, że oglądanie YouTube z wysoką częstotliwością to oglądanie filmów przez dwie godziny dziennie, zaś oglądanie przez co najmniej pięć godzin dziennie uznano za "nasycenie".

Naukowcy zwrócili też uwagę na rolę algorytmu wyszukiwania. O ile ma on być przygotowany w taki sposób, by nie doprowadzać do radykalizowania się użytkowników i zabezpieczać ich przed niebezpiecznymi treściami, o tyle może on też prowadzić do pewnego zamknięcia w bańce i skierować użytkowników do swoistej "króliczej nory".

Ważne jednak, aby zrozumieć, że YouTube to platforma, której tematyka jest rozległa i oglądanie niektórych filmów lub czytanie postów twórców może być też korzystne. Kanały i autorzy skupiający się na przykład na higienie zdrowia psychicznego lub dzieleniu się wartościowymi informacjami mogą mieć pozytywny wpływ na odbiorców.

Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)