Ciemny motyw to za mało? Nowy F.Lux zmieni pulpit na czarno-biały

Ciemny motyw to za mało? Nowy F.Lux zmieni pulpit na czarno-biały

Nowy F.lux wprowadził tryb czarno-biały
Nowy F.lux wprowadził tryb czarno-biały
10.11.2018 17:36, aktualizacja: 11.11.2018 14:40

Zima zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią długie wieczory, które spędzamy przy komputerze. Wielu autorów oprogramowania wprowadziło do swoich produktów ciemne motywy i tryby nocne, redukujące emisję niebieskiego światła, które może powodować problemy z zaśnięciem. F.lux, który zdobył popularność dzięki ograniczaniu emisji niebieskiego światła w zależności od aktualnej godziny, idzie o krok dalej. W nowej wersji programu wprowadzona została możliwość przestawienia wyświetlania w tryb czarno-biały.

Podstawowym zadaniem programu F.lux od początku istnienia była zmiana kolorów na ekranie, by zredukować emisję niebieskiego światła, które według badań może utrudniać nam zaśnięcie. Program umożliwia korzystanie z ustawień manualnych i automatycznych zmian, bazując na strefie czasowej i aktualnej godzinie. Z czasem program dorobił się także możliwości wyłączania zmiany barw dla wybranych programów, co przydaje się przy pracy z grafiką i oglądaniu filmów. Użytkownicy mogą tworzyć predefiniowane ustawienia dla różnych scenariuszy korzystania z komputera. Z czasem tryb nocny z cieplejszymi barwami został doceniony także przez producentów systemów operacyjnych i okazało się, że cieplejsze i ciemniejsze barwy cieszą się sporą popularnością. Warto tu dodać, że na urządzeniach mobilnych z ekranami OLED zapewniają spore oszczędności energii. Kolejną ciekawostką, która może umilić nam wieczorną pracę, jest możliwość włączenia w programie F.lux motywu czarno-białego, który zredukuje wszystkie barwy do odcieni szarości. Pomoże to odciąć się od kolorowych ikonek, które wyglądają jak cukierki, czerwonych powiadomień przypominających gaśnicę i innych rozpraszających elementów interfejsu. Taka redukcja rozproszeń ma sporo zalet.

widok ustawień programu F.lux
widok ustawień programu F.lux
nasza strona w trybie czarno-białym
nasza strona w trybie czarno-białym

Widok odcieni szarości można włączyć z menu lub skrótem klawiszowym – na Windowsie jest to Windows + End. Tryb ten redukuje emisję niebieskiego światła tak samo, jak inne ustawienia programu F.lux. Warto sprawdzić też inne efekty, jak szmaragdowy czy sól himalajska. Program może też pokazywać czas do pobudki i zmienić barwy tuż przed porą na spanie. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

F.lux jest dostępny za darmo. Znajdziecie go w naszej bazie programów dla Windowsa i macOS-a, ale w tej drugiej wersji jeszcze nie został udostępniony tryb czarno-biały.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (61)