f.lux f.lux 4.99

Strona główna Windows Akcesoria Sterowanie komputerem
Pobierz ​program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

f.lux to kolejny program sterujący jasnością oraz temperaturą obrazu pokazywanego na monitorze komputera. Jednak f.lux jest programem wyjątkowym, ponieważ w trosce o zdrowie użytkowników zmienia parametry wyświetlacza zależnie od pory dnia i typu oświetlenia w pomieszczeniu.

Osoby pracujące przy komputerze w nocy często mają problemy z zaśnięciem. Powodem tego jest oszukiwanie organizmu intensywnym światłem monitora o określonej temperaturze. f.lux po ustawieniu położenia użytkownika i określeniu typu zewnętrznego światła jest w stanie automatycznie przyciemnić i ocieplić lub ochłodzić obraz na monitorze, aby wydawał się bardziej naturalny dla pory dnia. W efekcie obraz będzie stawał się coraz ciemniejszy i cieplejszy lub chłodniejszy (zależnie od wybranego typu oświetlenia) wraz z zapadaniem zmierzchu i powróci do swoich „dziennych” barw o świcie.

Informacje na temat badań wpływu światła na cykl dobowy można znaleźć na stronie projektu.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

możliwość indywidualnych ustawień poszczególnych parametrów jasności monitora
brak możliwości zapisania własnych ustawień, brak automatycznej aktualizacji
ocena użytkownika
05.06.2018 19:19 • Recenzja do wersji 4.73

Na początek istotne dane mojego komputera:
- Windows 7 Professional 64-bit
- monitor ASUS VN289

Program f.lux jest przeznaczony do sterowania jasnością obrazu wyświetlanego na monitorze komputera w zależności od pory dnia. O istnieniu tego programu dowiedziałem się zupełnie przypadkowo od jednego z użytkowników portalu db. Program ten okazał się bardzo przydatny dla mnie i to nie tylko z uwagi na trudności z zaśnięciem, związane z wielogodzinnym przesiadywaniem przed monitorem komputera, ale też w związku ze zbyt jaskrawym światłem, jakie mój monitor normalnie emituje; niestety, z uwagi na małe biurko nie zachowywałem zalecanej odległości oczu od monitora (70 cm) trzymając je w odległości o połowę mniejszej i niszcząc systematycznie i tak już słaby wzrok (-7,5d). Z pomocą przyszedł f.lux. Po instalacji (bardzo szybkiej), ustawieniu mojego położenia geograficznego (co nastąpiło automatycznie) i godziny rannej pobudki (domyślnie 7:30 co mi akurat pasuje) program zaprezentował swoje możliwości natychmiast ściemniając obraz monitora wieczorem i w nocy poprzez nadanie mu miłego dla oka, bladopomarańczowego, lekko matowego odcienia. Program daje też wiele możliwości własnych ustawień. I tak:

1) można go wyłączyć: na godzinę, do świtu, dla aplikacji w formie fullscreen, dla przeglądarki (w moim przypadku Firefox) i odtwarzacza muzycznego (w moim przypadku WMP), co jest istotne w przypadku oglądania filmów w nocy;
2) program oferuje duże możliwości ustawienia ostrości światła w zakładce „Change current color”. Jest tu 8 opcji: od Daylight (światło dzienne, 6500 K; najjaśniejsze) do Ember (żarzące się, 1200K; najciemniejsze)”. Niestety nie wiadomo, która z tych opcji jest ustawiona jako domyślna;
3) kolejny użyteczny bajer, zakładka: „Effects and extra Colors” – mamy tu 9 opcji, w tym Darkroom mode” (krwistoczerwona) i „Emerald City” (intensywna jasnozielona). Opcje można łączyć ze sobą. Ale uwaga: jeśli wybierzemy „Effects and extra Colors”, wówczas „Change current color” jest automatycznie wyłączany;
4) można też dostosować światło dzienne i nocne razem w zakładce „Adjust day and night colors together”.
A więc możliwości do eksperymentowania całkiem sporo.

Teraz trochę o wadach: program nie daje możliwości zapisania własnych ustawień, nie oferuje też (wbrew zapewnieniom jego twórcy) automatycznej aktualizacji; przydała by się jego polska wersja językowa. Te drobiazgi nie przekreślają jednak mojej wysokiej oceny tego programu, ponieważ już w ustawieniach domyślnych spisuje się on doskonale. Daję mu 5 gwiazdek (no tak dokładnie to 4,95 ale jak to zapisać w formie graficznej?). Program polecam gorąco wszystkim, a szczególnie posiadaczom słabego wzroku, jak ja.

Dobrze się sprawuje. Używam już któryś kolejny rok.
BRAK
ocena użytkownika
13.10.2017 00:30 • Recenzja do wersji 4.54

Podzielam opinie moich poprzedników : Marek8 i Simon_Goatbeard . Nie zajmuje dużo miejsca a użyteczny :)