f.lux f.lux 4.119

Strona główna Windows Akcesoria Sterowanie komputerem
Pobierz pro​gram
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

f.lux to kolejny program sterujący jasnością oraz temperaturą obrazu pokazywanego na monitorze komputera. Jednak f.lux jest programem wyjątkowym, ponieważ w trosce o zdrowie użytkowników zmienia parametry wyświetlacza zależnie od pory dnia i typu oświetlenia w pomieszczeniu.

Osoby pracujące przy komputerze w nocy często mają problemy z zaśnięciem. Powodem tego jest oszukiwanie organizmu intensywnym światłem monitora o określonej temperaturze. f.lux po ustawieniu położenia użytkownika i określeniu typu zewnętrznego światła jest w stanie automatycznie przyciemnić i ocieplić lub ochłodzić obraz na monitorze, aby wydawał się bardziej naturalny dla pory dnia. W efekcie obraz będzie stawał się coraz ciemniejszy i cieplejszy lub chłodniejszy (zależnie od wybranego typu oświetlenia) wraz z zapadaniem zmierzchu i powróci do swoich „dziennych” barw o świcie.

Informacje na temat badań wpływu światła na cykl dobowy można znaleźć na stronie projektu.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Łatwy w obsłudze, możliwość autostartu, zróżnicowana kolorystyka, możliwość łączenia efektów
Brak opcji zapisywania własnych połączeń, brak opcji szybkiego wyłączania, lokalizacja z sieci
ocena użytkownika
26.04.2019 13:01 • Recenzja do wersji 4.99

Osoby pracujące po nocy/w ostrym świetle letnim/w nietypowych warunkach oświetleniowych z całą pewnością docenią ten program. Możliwość łączenia barwy światła z filtrami kolorystycznymi daje interesujące efekty wychodzące poza proste 'zróbmy na żółto'. Niestety przy konieczności kilkakrotnego wyłączenia programu/zmiany ustawień podczas pracy sprzętu trzeba kombinować na nowo. I to jest chyba najsłabsza część programu - to nie jest rozwiązanie dla osób stosujących indywidualne ustawienia monitora na 10 różnych okazji. Albo poddajemy się rytmowi zmiany oświetlenia zaproponowanemu przez producenta, albo czeka nas każdorazowe odpalanie menu programu. Dodatkowy mały minus - o ile nie pobierzemy z sieci lokalizacji, program będzie wyświetlał monit. Czyli w wersji całkowicie offline nie mamy dopasowania do współrzędnych geograficznych.

możliwość indywidualnych ustawień poszczególnych parametrów jasności monitora
brak możliwości zapisania własnych ustawień, brak automatycznej aktualizacji
ocena użytkownika
05.06.2018 19:19 • Recenzja do wersji 4.73

Na początek istotne dane mojego komputera:
- Windows 7 Professional 64-bit
- monitor ASUS VN289

Program f.lux jest przeznaczony do sterowania jasnością obrazu wyświetlanego na monitorze komputera w zależności od pory dnia. O istnieniu tego programu dowiedziałem się zupełnie przypadkowo od jednego z użytkowników portalu db. Program ten okazał się bardzo przydatny dla mnie i to nie tylko z uwagi na trudności z zaśnięciem, związane z wielogodzinnym przesiadywaniem przed monitorem komputera, ale też w związku ze zbyt jaskrawym światłem, jakie mój monitor normalnie emituje; niestety, z uwagi na małe biurko nie zachowywałem zalecanej odległości oczu od monitora (70 cm) trzymając je w odległości o połowę mniejszej i niszcząc systematycznie i tak już słaby wzrok (-7,5d). Z pomocą przyszedł f.lux. Po instalacji (bardzo szybkiej), ustawieniu mojego położenia geograficznego (co nastąpiło automatycznie) i godziny rannej pobudki (domyślnie 7:30 co mi akurat pasuje) program zaprezentował swoje możliwości natychmiast ściemniając obraz monitora wieczorem i w nocy poprzez nadanie mu miłego dla oka, bladopomarańczowego, lekko matowego odcienia. Program daje też wiele możliwości własnych ustawień. I tak:

1) można go wyłączyć: na godzinę, do świtu, dla aplikacji w formie fullscreen, dla przeglądarki (w moim przypadku Firefox) i odtwarzacza muzycznego (w moim przypadku WMP), co jest istotne w przypadku oglądania filmów w nocy;
2) program oferuje duże możliwości ustawienia ostrości światła w zakładce „Change current color”. Jest tu 8 opcji: od Daylight (światło dzienne, 6500 K; najjaśniejsze) do Ember (żarzące się, 1200K; najciemniejsze)”. Niestety nie wiadomo, która z tych opcji jest ustawiona jako domyślna;
3) kolejny użyteczny bajer, zakładka: „Effects and extra Colors” – mamy tu 9 opcji, w tym Darkroom mode” (krwistoczerwona) i „Emerald City” (intensywna jasnozielona). Opcje można łączyć ze sobą. Ale uwaga: jeśli wybierzemy „Effects and extra Colors”, wówczas „Change current color” jest automatycznie wyłączany;
4) można też dostosować światło dzienne i nocne razem w zakładce „Adjust day and night colors together”.
A więc możliwości do eksperymentowania całkiem sporo.

Teraz trochę o wadach: program nie daje możliwości zapisania własnych ustawień, nie oferuje też (wbrew zapewnieniom jego twórcy) automatycznej aktualizacji; przydała by się jego polska wersja językowa. Te drobiazgi nie przekreślają jednak mojej wysokiej oceny tego programu, ponieważ już w ustawieniach domyślnych spisuje się on doskonale. Daję mu 5 gwiazdek (no tak dokładnie to 4,95 ale jak to zapisać w formie graficznej?). Program polecam gorąco wszystkim, a szczególnie posiadaczom słabego wzroku, jak ja.