Co oznacza ten symbol na dowodzie? Mało kto o tym wie

Co oznacza ten symbol na dowodzie? Mało kto o tym wie

Symbol warstwy elektronicznej na dowodzie osobistym
Symbol warstwy elektronicznej na dowodzie osobistym
Źródło zdjęć: © dobreprogramy
28.06.2023 12:16

Niektórzy z nas posiadają specyficzny znak na swoim dowodzie osobistym. Nie każdy jednak wie, co ów symbol oznacza. Pojawił się on na dokumentach w 2019 r. i związany jest z tzw. e-dowodami osobistymi.

Od kilku lat wydawane są dowody osobiste z warstwą elektroniczną. Wielu Polaków nie korzysta jednak z nich, ponieważ wymiana dokumentu na nowy typ nie była obowiązkowa. Aby dowiedzieć się, czy posiadany przez nas dokument jest e-dowodem, wystarczy spojrzeć na prawy górny róg awersu dowodu osobistego.

Na e-dowodach odnaleźć można stosowny znak, tuż obok symbolu PL. Symbol ten nadrukowany jest farbą optycznie zmienną i stanowi on potwierdzenie, że w danym dokumencie zastosowano warstwę elektroniczną.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W przypadku dowodów osobistych warstwą elektroniczną nazywa się zatopiony w dokumencie czip. Pozwala on wykorzystywać e-dowód na podobnej zasadzie, co zbliżeniową kartę płatniczą. Komunikacja odbywa się bezstykowo. Umożliwia ona logowanie się do portali administracji publicznej czy podpisywanie elektronicznych dokumentów.

Funkcjonalność e-dowodu jest coraz szersza. Poszczególne obiekty mogą wdrażać obsługę tego rodzaju dokumentu, dzięki czemu możliwe jest szybsze załatwianie poszczególnych spraw. Przykładem jest korzystanie z automatycznych bramek na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Do potwierdzenia tożsamości można wykorzystać także dedykowaną aplikację. Takim narzędziem jest eDO App, czyli aplikacja na urządzenia mobilne, która pozwala na przykład na podpisanie dokumentu w formie elektronicznej. Aplikacja może służyć też na przykład do komunikacji z urzędami administracji publicznej.

Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (64)