Ważny symbol na dowodzie osobistym. Zobacz, co zyskujesz

Ważny symbol na dowodzie osobistym. Zobacz, co zyskujesz

Symbol warstwy elektronicznej na dowodzie osobistym
Symbol warstwy elektronicznej na dowodzie osobistym
Źródło zdjęć: © dobreprogramy
13.04.2024 15:07

Nie każdy dowód osobisty w Polsce jest taki sam. Od 2019 r. wprowadzono nowy standard dokumentu, który oznacza warstwę elektroniczną, co sprawia, że każdy dowód to w praktyce e-dowód. Ponadto od listopada 2021 każdy taki dokument zawiera odcisk palca właściciela.

Mimo że od kilku lat standardem są dowody osobiste z elektroniczną warstwą, nie wszyscy jeszcze posiadają ten typ dokumentu, gdyż starsze wersje są nadal ważne i nie wymagają wymiany. Aby stwierdzić, czy posiada się e-dowód, wystarczy spojrzeć w prawy górny róg jego awersu, gdzie obok symbolu PL wydrukowany jest unikatowy znak farbą optycznie zmienną, sygnalizujący obecność warstwy elektronicznej.

"Elektroniczna warstwa" w dowodach osobistych to zintegrowany chip, który umożliwia użycie dowodu w sposób podobny do kart zbliżeniowych. Pozwala to na bezkontaktową komunikację, umożliwiając logowanie się na portale urzędów państwowych oraz elektroniczne podpisywanie dokumentów, jak informuje na stronie gov.pl, oferując jednocześnie więcej detalów.

E-dowód ułatwia sprawy także w miejscach, gdzie może się to wydawać mniej oczywiste. Na przykład w przypadku Lotniska Chopina wskazywano, jak dużą korzyścią jest posiadanie dowodu osobistego z elektronicznym komponentem, pozwalającym na używanie automatycznych bramek i unikanie kolejek do kontrolerów dokumentów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Do wykorzystywania e-dowodu w celu potwierdzenia tożsamości potrzebne jest specjalne oprogramowanie. Jeśli zechce się używać do tego smartfona, pomocna okaże się aplikacja eDO App. Alternatywnie tożsamość przy komputerze można też potwierdzić na wiele innych sposób, w tym z wykorzystaniem aplikacji mObywatel.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (55)