Co to jest bitomat, czyli jak wypłacić swoje bitcoiny? Poradnik

fot. Pexels
fot. Pexels

02.03.2021 16:05, aktual.: 06.03.2024 21:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Inwestycje w kryptowaluty stają się coraz popularniejsze ze względu na rosnący kurs bitcoina. Ale jak z każdą inwestycją, z tą również wiąże się duże ryzyko i wahania. Co zrobić, kiedy chcemy już wypłacić w gotówce nasze kryptowaluty? W takim wypadku należy skorzystać z bitomatu.

Co to jest bitomat?

Bitomat to odmiana wpłatomatu czy bankomatu, w którym możemy kupować i sprzedawać kryptowaluty. Pojawiły się one w Polsce jakiś czas temu, ale wciąż nie są zbyt popularne - szacuje się, że w całym kraju jest ich ok. 50.

Jak korzystać z bitomatu?

Działanie bitomatu jest bardzo proste. Aby kupić bitcoiny, należy:

wybrać opcję Buy Bitcoin; wybrać swój portfel cyfrowy (np. skanując kod QR); następnie włożyć odpowiednią ilość gotówki, podobnie jak w przypadku korzystania z wpłatomatu; na koniec postępujemy zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie i potwierdzamy transakcję.

[facebook=https://www.facebook.com/dobreprogramy/posts/10158153530915686]

Jak wymienić kryptowalutę na gotówkę?

Wybieramy opcję Sell Bitcoin;podajemy kwotę, za jaką chcemy sprzedać kryptowalutę; następnie musimy potwierdzić kwotę sprzedaży i wybrać metodę uwierzytelnienia transakcji (SMS lub e-mail);kolejnym krokiem będzie przepisanie kodu, który przyszedł na nasz adres e-mail bądź numer telefonu;następnie bitomat poda nam numer portfela, na które trzeba wysłać sprzedane kryptowaluty - możemy to zrobić skanując kod QR;na końcu ponownie wybieramy opcję Sell Bitcoin, uwierzytelniamy transakcję i zabieramy gotówkę.

Podobnie, jak w przypadku tradycyjnego bankomatu, skorzystanie z bitomatu również wiąże się z dodatkowymi kosztami. Prowizja może wynieść od 3 do 5 proc. od wartości transakcji. W zależności od bitomatu również zakup kryptowaluty może wiązać się z dodatkowymi kosztami, dlatego warto to sprawdzić przed skorzystaniem z usługi.

Co ważne, w niektórych bitomatach możemy kupować i sprzedawać jedynie bitcoiny, ale w większości z nich możemy wymieniać również inne kryptowaluty. Wartość transakcji to zwykle wielokrotność 100 złotych, ale tu również występują różnice w zależności od konkretnego bitomatu.

Gdzie znaleźć bitomat?

Bitomaty znajdziemy obecnie w większości dużych miast w Polsce, jednak, jak wspomnieliśmy na początku - nie jest ich aż tak dużo. Najwygodniej będzie poszukać najbliższego na Mapach Google.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (45)