Corel Paint Shop Pro X - obróbka fotografii dla każdego

Corel Paint Shop Pro X - obróbka fotografii dla każdego

Redakcja
01.01.1999 01:28

Niemal każdy miesiąc przynosi informacje o kolejnym producenciewycofującym się z produkcji aparatów analogowych na rzeczcyfrowych. Od kilku lat aparaty cyfrowe systematycznie tanieją iwypierają z rynku "pudełka proszące nas o klisze fotograficzne".Oczywiście nadal szeroka jest rzesza miłośników klasycznychaparatów jednak fotografia cyfrowa niewątpliwie oferuje szeregzalet i wygód, których Zorka 3 nam nie zaoferuje ;-) Można jewymieniać bardzo długo jednak warto wspomnieć o choćby takichzaletach jak wygoda kadrowania dzięki dużym, wyraźnym wyświetlaczomLCD, możliwość przeglądania zdjęć z poziomu aparatu czy kasowanianieudanych. Dodatkowo, przy coraz niższych cenach nośników pamięci,zwykle możemy bez podłącznia do komputera zrobić nawet kilkasetfotografii wysokiej jakości. Ponadto każdy może sporządzić odbitkiw domu. Wystarczy do tego celu jedynie drukarka. To jednak tylko tezalety, które są widoczne na pierwszy rzut oka, cała zabawa możezacząć się po zgraniu naszych "kadrów upamiętniających wyjątkowechwile" na komputer.

Z pomocą odpowiedniego oprogramowania możemy wówczas rozpocząćobróbkę fotografii niczym w profesjonalnym studiu fotograficznym.Efekty mogą być niebywałe, a wbrew powszechnemu przekonaniu niejest to zajęcie jedynie dla wybranych. Przy pomocy wygodnychnarzędzi wyspecjalizowanych do obróbki fotografii cyfrowych możemyuratować zdjęcia nie do końca udane, możemy wyeksponować to czegonie udało się wyeksponować w momencie wciskania spustu w aparacie,możemy także upiększyć samych siebie :-) Jednym z narzędzi wyspecjalizowanych w takich właśniezastosowaniach jest program Paint Shop Pro. Produkt ten rozwijanyniegdyś przez firmę Jasc, a obecnie przez Corel, jest w najnowszejwersji Corel Paint Shop Pro X wzbogacony o wiele nowych funkcji,pozwalających na dokonywanie efektownej obróbki "jednymkliknięciem" tj. w sposób automatyczny i bez konieczności posiadanafachowej wiedzy z dziedziny obróbki fotografii. Na przykładzieCorel Paint Shop Pro X w doskonały sposób można zaprezentowaćmożliwości obróbki cyfrowej fotografii. Interfejs Corel Paint Shop Pro w wersji X zawiera wiele zmian, poprawekdotyczących głównie interfejsu i nowych narzędzi. W etapieudoskonalania interfejsu pod względem produktywności i łatwiejszegozapoznawania się z aplikacją brali udział wybrani klienci. Zmianydotyczą głównie lepszej organizacji funkcji i ich odpowiedniegopogrupowania, co zdecydowanie wpływa na polepszenie komfortu ipłynności pracy. Wśród poprawek interfejsu znajdujemy m. in. zmianypalety warstw. Od teraz obok nazwy warstwy znajduje się poleminiaturki obrazujący aktualny stan warstwy. Nowością posród zmian interfejsu jest przeglądarka plikówzaimplementowana jako jedna z palet. Dzięki niej szybko i sprawniemożemy przeglądać złożone zbiory zdjęć, a opcja regulowanegoprzybliżenia dodatkowo poprawia komfort ich przeglądania. Centrum Edukacyjne By jak najlepiej rozwinąć wspomnianą kwestię łatwiejszegozapoznawania się z możliwościami aplikacji, Corel zdecydował się nastworzenie zintegrowanego z programem modułu o nazwie CentrumEdukacyjne. Moduł zawiera porady, krok po kroku wyjaśniającedziałanie narzędzi i funkcji co pozwoli początkującym w bardzokrótkim czasie zapoznać się z możliwościami Paint Shop Pro iedytować zdjęcia na poziome zbliżonym do profesjonalistów.Dodatkowo Centrum Edukacyjne zawiera funkcję zaznaczającąnarzędzie, które jest niezbędne do wykonania zamierzonej czynności.Wyświetlanie porad na dane tematy jest uzależnione także odaktualnie wybranego narzędzia co pozwala zauważyć jak skutecznym iusprawniającym pracę modułem jest Centrum Edukacyjne.

Centrum Edukacyjne

Nowe narzędzia Paint Shop Pro zawiera wiele narzędzi pozwalających na korekcjęi retuszowanie zdjęć. Dzięki tym profesjonalnym narzędziom jakośćedytownych obrazów cyfrowych może wzrosnąć zauważalnie. Inteligentna korekta zdjęcia Owe narzędzie jest jednym z najbardziej znaczących nowości wersjiX-tej. Dostępna z poziomu menu [Dopasowanie->Inteligentnakorekta zdjęcia] dzięki inteligentnej analizie zdjęcia jest wstanie zapronować gotowe, jak najlepsze rozwiązanie korygującekolory, jasność, ostrość i saturację. Oczywiście użytkownik niemusi korzystać z sugerowanych ustawień, może dowolnie z nimieksperymentować. Wybrane parametry są pamiętane i mogą być sprawniewykorzystane do edycji kolejnych zdjęć. Proszę zerknąć na poniższe zdjęcie, które wyraźnie nie wygląda tak,jak powinno wyglądać zdjęcia naszego ulubieńca.

Narzędzie inteligentnej korekcji

Wynik działania Inteligentnej korekcji przy sugerowanychparametrach jest zadowalający, co pozwala na umieszczenie zdjęciawraz z innymi, udanymi zdjęciami. Usuwanie szumu aparatu cyfrowego Fotografie cyfrowe wykonane w trudnych warunkach oświetleniowychczęsto są "wzbogacone" o niepożądany efekt szumu. W celu ichkompletnego usunięcia korzystamy z narzędzia dostępnego w menu[Dopasowanie->Usuwanie szumu aparatu cyfrowego].

Proste w użyciu narzędzie usuwania szumu

Jedno kliknięcie wystarcza na pozbycie się niechcianego efektu.Jeśli domyślnie proponowana korekcja jest nie do akceptacji,oczywiście możemy ją dostosować do naszych wymagań. Kosmetyka Osiągnięcie jak najlepszego wyglądu na zdjęciach nie zawsze jestmożliwa. Jeśli pragniemy podarować bliskim zdjęcie z jakiegośniezwykle ważnego wydarzenia, to często nie chcemy zwracać ichuwagi na to jak ciężka praca czeka ich ze szczotką do zębów.

Szczoteczka do zębów, przed i po :-)

Stosowanie narzędzia jest bardzo proste, na palecie narzędziodnajdujemy narzędzie Kosmetyka. Wybrane narzędzie poprawykosmetyki, w tym przypadku Szczoteczka do zębów, nanosimy na zębynaszych bliskich, naciskamy lewy przycisk myszy i szorujemy. Na tej zasadzie działają także pozostałe narzędzie kosmetyki,mianowicie Korektor Skaz i Opalenizna. Poszczególne narzędzia możnaznaleźć na palecie szczegółowych informacji narzędzia. Czerwone Oko Zdjęcia wykonane przy pomocy lampy błyskowej często zawierają efektczerwonych oczu. Projektanci Corela zadbali o załączenie narzędziausuwającego ten efekt, dostępnego z palety narzędzi, kryjącego siępod nazwą Czerwone Oko. Podobnie jak narzędzia Kosmetyki, wystarczywskazać i kliknąć na zmienionym fragmencie, czyli na odbarwionymoku. Istnieje jeszcze jedna możliwość dostępu do tej funkcji, mianowicieprzez menu [Dopasowanie->Usuwanie efektu czerwonych oczu].Podobnie jak przy pierwszej metodzie, jak pokazano na zdjęciu 05,wskazujemy fragmenty do korekcji.

Łatwe usunięcie znanego efektu "czerwonych oczu"

Usuwanie obiektów Narzędzie usuwające obiekty jest kolejną nowością w Corel PaintShop Pro. Pozwala usuwać obiekty ze zdjęcia bez potrzebypieczołowicie przygotowanych zaznaczeń i technik maskujących. Wartozaznaczyć, że w tej kwestii bardzo przydatnym okazuje się byćCentrum Edukacji, prowadzące nas przez każdy etap usuwania obiektuobiektu ze zdjęcia. Narzędzie Usuwania obiektów dostępne jest zpoziomu palety narzędzi. Albumy, kalendarze Użytkownikom oddano do dyspozycji narzędzia pomagające tworzyćkalendarze oparte na fotografiach oraz albumy. Istnieje wiele,jeśli nie setki gotowych kompozycji, które służą do jak najlepszegodoboru kompozycji zdjęć z tekstem. Moduł tworzenia kalendarza lubalbumu dostępny jest z menu [Plik->Uruchom Corel PhotoAlbum]. Efekty graficzne Paint Shop Pro zawiera bogaty zestaw wbudowanych filtrów i efektówgraficznych. Nowością w tej dziedzinie są narzędzia: Filmczarno-biały i Film w podczerwieni dostępne w menu[Efekty->Efekty Fotograficzne]. Dzięki nim istnieje możliwośćkonwersji, jak nazwa wskazuje, na zdjęcia wykonane na filmieczarno-białym z możliwością kontroli kontrastu, poziomuziarna.

[Zobacz demonstrację na temat programu](javascript:displayDemonstracja() PODSUMOWANIE W powyższym artykule ująłem zaledwie wycinek możliwościoferowanych przez Corel Paint Shop Pro X, jednak nawet ta mocnoskrócona lista funkcjonalności ukazuje jak wielkie możliwościdrzemią w tej aplikacji. W związku z tym, że rozmiar artykułu niepozwolił na dokładną prezentację programu zachęcamy do pobierania zvortalu wersji testowej, a także do zapoznania się z demonstracją,która jeszcze bardziej przybliży atuty Corel Paint Shop Pro X jakonarzędzia wyspecjalizowanego do bardzo sprawnej obróbki fotografiicyfrowych. Życzymy wielu udanych fotografii...

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)