Domowy NAS All in One
liczba publikacji: 10pierwszy wpis: 1 Września 2013ostatni wpis: 21 Lipca 2015

W serii wpisów przedstawiam i przybliżam niesamowite narzędzie do budowy własnego serwera NAS. OpenMediaVault to prawdziwy szwajcarski scyzoryk wśród narzędzi NAS pozwalający budować narzędzie do multimediów, magazynowania i budowy chmury.

Domowy NAS All in One – Cz. 2 Szybki podgląd panelu OMV v0.4 i v0.5

W tej części pokażę oraz opowiem o panelu www do zarządzania OpenMediaVault w wersji 0.4 oraz 0.5. Przedstawię podstawowy wygląd oraz interfejs do zarządzania OMV. Mam nadzieję, że szybkie zapoznanie się z interfejsem pomoże początkującym użytkownikom szybko ogarnąć cały interfejs. Zapraszam do oglądnięcia nagrań oraz komentowania.

Panel OMV 0.4.X

Panel OMV 0.5.X

Domowy NAS All in One – Cz. 4 Wtyczki

W poprzednim wpisie przedstawiłem jak dodawać zasoby dyskowe w naszym NAS-ie. Aby uruchomić większość wtyczek potrzebne są dodane zasoby dyskowe, na których aplikacje przechowują pliki. Gdy mamy już zamontowane i skonfigurujemy dyski pora zobaczyć jakie usługi możemy zainstalować na naszym NAS-ie. Przedstawię dostępne wtyczki (dla wersji OMV 0.5.x) z popularnymi usługami, które w łatwy sposób zainstalujemy na naszym serwerze.

Podstawowe wtyczki

Po instalacji OMV 0.5 mamy możliwość zainstalowania i włączenia kilku dodatkowych wtyczek.

Domowy NAS All in One – Cz. 5 Serwery multimediów

W OpenMediaVault mamy dostępne dwie ciekawe wtyczki za pomocą których możemy zarządzać i serwować nasze multimedia znajdujące się na serwerze. O ile większość z nas słyszała o DLNA, które jest praktycznie w każdym telewizorze o tyle nie każdy słyszał o rozwiązaniu PLEX Server. Obie usługi warte są uwagi, dlatego postanowiłem przybliżyć ich możliwości i opis instalacji i konfiguracji na OMV.

Domowy NAS All in One – Cz. 7 Streming telewizji DVB–T

W dobie szybkiego internetu usług na żądanie wykluwają się pomału internetowe usługi dostępu do kanałów telewizyjnych. Niestety obecnie nielegalne usługi mają lepsza ofertę niżeli działające legalnie firmy. Czy nie było by fajnie mieć własny serwer TV dzięki któremu moglibyśmy oglądać telewizję w każdym miejscu gdzie mamy dostęp do internetu. Jak również moglibyśmy przeglądać program telewizyjny i planować nagrywanie kanałów w naszym telefonie. Wszystko jest to możliwe.

Co nam będzie potrzebne?

Domowy NAS All in One, część 9 — serwer VPN

W dziewiątej części serii o oprogramowaniu OpenMnediaVault omówię plugin do zarządzania serwerem openVPN w prosty i wygodny sposób. Pokażę jak zainstalować, skonfigurować i zarządzać serwerem openVPN. Wpis może przydać się osobom, które nie posiadają możliwości instalacji VPN-a na swoim routerze, a chcieli by mieć dostęp do serwera i innych urządzeń z poza sieci domowej czy firmowej.

Instalacja pluginu

Instalację pluginu możemy wykonać za pomocą panelu OMV System>Wtyczki instalując dodatek openmediavault-openvpn

Nowa odsłona systemu do budowy serwera NAS — OpenMediaVault 2.1 wydany

Programiści oprogramowania OpenMediaVault (opartego o system Debian i framework ExtJS), które służy do budowy serwera NAS, wydali jego nową wersję 2.1 o nazwie kodowej "Stone burner". System w dalszym ciągu pracuje pod kontrolą Debiana Wheezy, lecz zostały wprowadzone nowe ciekawe funkcje.

Co nowego?

Przede wszystkim zaktualizowany został framework ExtJS do wersji 5.1.1, dodano nowe widgety i ustawienia Panelu na którym możemy osadzać owe widgety m.in. statusu łącza.