Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Domowy NAS All in One – Cz. 1 Wybór sprzętu i systemu

Zainspirowany wpisem @parasite85 o domowym NAS-ie z wykorzystaniem rozwiązania firmy Synology postanowiłem opisać jak z wykorzystaniem narzędzi Open Source zbudowałem sobie domowy serwer, który służy m.in. jako NAS oraz centrum multimedialne, dzięki któremu obejrzeć można filmy, telewizję oraz posłuchać muzyki.

System OpenMediaVault (OMV)

System OpenMediaVault to przygotowany przez jednego z developerów FreeNAS-a oraz społeczność (nie)zwykły Debian z panelem www (napisanym w znanym Frameworku extJS) do konfigurowania i zarządzania takimi usługami jak:

 • SMB/CIFS
 • NFS
 • FTP
 • TFTP
 • RSYNC
 • iSCSI
 • Monitoring dysków S.M.A.R.T. wraz z mailowymi powiadomieniami o statusie dysków
 • Software RAID JBOD/0/1/5/6 (mdadm) wraz z mailowymi powiadomieniami o stanie macierzy.
 • LVM
 • Klient Bittorrent
 • Klient DAAP/ iTunes
 • NTP
 • UPS
 • Watchdog
 • USB Backup

Dodatkowo społeczność przygotowała nieoficjalne repozytorium z dodatkowymi plugin-ami, w którego skład wchodzą:

 • openVPN
 • CUPS – serwer druku
 • MySQL
 • Virtualbox
 • DHCP
 • Git
 • SVN
 • miniDLNA
 • Webserver
 • Autoshutdown
 • DNS
 • Listę procesów

Sam system działa na Debianie Squeeze, obecnie trwają prace nad aktualizacją OMV do Debian Wheezy, który zostanie wprowadzony w wersji 0.6. Samo OMV można zainstalować na już działającym Debianie. Panel administracyjny posiada pełne tłumaczenie na język polski, który w większości przetłumaczyłem sam. Na stronie projektu dostępne są obrazy ISO z systemem do pobrania. Instalacja systemu odbywa się podobnie jak w innych systemach Linux z tą różnicą, że wybieramy tylko nośnik, na którym system ma zostać zainstalowany. Pamiętać trzeba, że jest to system typu NAS i został tak przemyślany, że system ma instalować się na dysku, którego z poziomu panelu nie jesteśmy w stanie udostępnić jako zasobu, dlatego zaleca się instalację systemu na pamięciach CF, Pendrive lub na osobnym mniej pojemnym dysku SSD lub HDD (wystarczy 4GB ale zaleca się przynajmniej 8GB). Wszystkie pozostałe dyski podłączane można udostępnić jako zasób m.in. SMB, ASF, iSCSI czy NFS.

Wybór sprzętu

Do budowy domowego NAS-a możemy wykorzystać praktycznie każdy stary komputer, który posiada przynajmniej 1GB pamięci Ram i procesor przynajmniej o taktowaniu 1000MHz. Przy serwerze NAS najlepiej poszukać komputera, który pobiera jak najmniej prądu oraz jest dość cichy. Można zbudować taki wybierając np. płyty mini lub micro ITX z procesorami Intel Atom lub AMD Brazos, które mają bardzo niski poziom poboru prądu. Dla bardziej wymagających użytkowników można zakupić mocniejsze procesory serii i3, i5 czy i7 lub jedne z procesorów AMD. Praktycznie każdy sprzęt o minimalnych wymaganiach może posłużyć nam do budowy serwera NAS. Istnieje też możliwość instalacji OMV na urządzeniach z procesorem ARM m.in. na Raspberry Pi.

Osobiście do zbudowania serwera domowego użyłem sprzętu HP Microserver N36L.

Specyfikacja serwera:

 • Procesor: AMD Athlon II NEO N36L (2 rdzeniowy o taktowaniu 1,3 GHz)
 • Kontroler dysku: Zintegrowany 4-portowy kontroler SATA RAID (4 złącza dysku + osobne złącze na cd/dvd lub dodatkowy dysk)
 • Pamięć: 6GB (max 8GB DDR3 ECC - 2 banki)
 • Grafika: zintegrowana AMD z wyjściem D-SUB (Podłączona pod pci-e x16 HD5450 z HDMI)
 • Sieć: NC107i Ethernet 1 Gb
 • 7 x USB 2.0 ( w tym USB-Start wewnątrz obudowy na pendrive z OS)
 • PCI-E x1
 • PCI-E x16
 • 2 gniazda DIMM
 • e-SATA
 • szuflada 5,25” na napęd optyczny lub dodatkowy dysk
  4 dyskowe kieszenie RAID

Możliwa jest modyfikacja i dołożenie dodatkowych dysków.

Obecnie serwer taki kosztuje wraz z dyskiem 250GB oraz 1GB pamięci RAM około 900zł.

Instalacja systemu oraz szybki podgląd

Od kilku dni dostępna jest wersja 0.5, która wprowadza kilka nowości, m.in. nową wersję frameworka extJS, wsparcie dla ipv6 i jest pomostem zbliżającej się wersji 0.6, która pozwoli na aktualizację Debian do wersji Wheeze.
Również przygotowywane jest obecnie nowe repozytorium z nieoficjalnymi plugin-ami dla wersji 0.5, dlatego dla osób które chciały by skorzystać z jednego z dodatkowych plugin-ów polecam instalację jeszcze OMV w serii 0.4 lub sprawdzenie na forum OMV czy wybrany plugin został przygotowany dla wersji 0.5.

Instalacja systemu

Szybki podgląd panelu www

Podsumowanie

Przedstawiłem alternatywne oprogramowanie do budowy serwera NAS. Wybór padł na OMV ze względu na dystrybucję Debian, która jest znacznie łatwiejsza w użytkowaniu od BSD i daje więcej możliwości aniżeli znany FreeNAS. Zaprezentowałem serwer HP Microserver, który moim zdaniem jest solidną podstawą do zbudowania dobrego i wydajnego serwera domowego. W następnych częściach opiszę i przedstawię kilka ciekawych dostępnych usług w OMV m.in. udostępniania zasobów dyskowych, wirtualizacji za pomocą Virtualbox, klienta BitTorrent oraz serwera DLNA. W kolejnych częściach opiszę usługi niewbudowane w OMV, które można zainstalować bez problemu w systemie m.in. XBMC, tvheadend do oglądania i stream-owania telewizji na domowe urządzenia, instalacji domowej chmury w oparciu o ownCloud. Postaram się również nagrać filmiki pokazujący panel oraz podstawowe funkcje. 

linux sprzęt oprogramowanie

Komentarze

0 nowych
  #1 01.09.2013 23:05

na takim serwerze można hostować strony?

Samurai   17 #2 01.09.2013 23:15

Muszę przyznać, że strasznie podoba mi się z wyglądu ten HP Microserver. Sam chciałem postawić sobie coś podobnego w domu tylko, że na Dell Optiplex GX620. Niestety czasu trochę brak i komp na razie stoi.

CrisPL   7 #3 01.09.2013 23:51

Pytanie po co to wszystko? Nie wystarczy dysk w komputerze?

Pawel82   1 #4 02.09.2013 00:05

Mam w domu dokładnie taki sam zestaw i z niecierpliwością czekam na kolejne wpisy na ten temat.

Zyla   5 #5 02.09.2013 00:07

A ja robię prace inżynierska z tego tematu i tez czekam z niecierpliwością, może zainspiruje mnie do rozbudowy serwerka :)

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #6 02.09.2013 00:08

Pierwsza część dobra, czekam wiec na kolejne.
@CrisPL - a jak chcesz mieć dostęp do danych z różnych sprzętów to co wtedy?

Pyoter   2 #7 02.09.2013 00:09

Rewelka! Dzięki, właśnie planowałem poskładać jednego złoma na taki serwerek i rozglądałem się za softem. Pewnie na pierwszy ogień poszedłby właśnie FreeNAS, a tu taka piękna podpowiedź. Czekam z niecierpliwością na kolejne wpisy!

IrasDeeJay   7 #8 02.09.2013 00:41

Podoba mi się. Mam jakiś tam złom (Athlon X2 7750 i 6GB RAM) i spełnia te zadania co we wpisie, tylko że pod kontrolą Windows Vista HP. Do administracji - TeamViewer. Teraz pytanie, czy na Windows nie łatwiej ?

cyryllo   18 #9 02.09.2013 07:53

@CrisPL mi nie. Muszę mieć dostęp do danych wszędzie. Oczywiście wchodzi do tego bezpieczeństwo danych czyli macierz dyskowa przynajmniej w Raid 1 a najlepiej 5 lub 6 :P

@IrasDeeJay wydaje mi się że nie będzie łatwiej na Windowsie :P pierwsza sprawa koszty zakupu systemu :P zresztą nie wszystkie usługi mógł bym uruchomić na Windowsie. Wiem że istnieje coś takiego jak WHS który z tego co wiem odszedł w zapomnienie, ale nie ma wszystkich usług a niektóre są dodatkowo płatne. Mówimy tutaj o systemie operacyjnym klasy serwer/storage wiec x-y nie są potrzebne :P

stasinek   12 #10 02.09.2013 08:26

cyryllo - jakie to bezpieczeństwo w domu jak trafi jedno przepiecie i sfajczy wszystkie dyski naraz,
piszesz że nie wszystkie usługi można uruchomić na Windows sory ale jakie z wyszczególnionych w opisie masz na mysli? I po co komu mityczny WHS skoro praktycznie każdy windows moze być serwerkiem, logowanie RDP i bez bzdurnych stron i powolnej konfiguracji wszystko na talerzu, logowanie TeamViewer i klocek wyświetla treść bezpośrednio na monitorze, telewizorze.
Jedno logowanie i gra muzyka.
Serwer FTP - no problem, serwer druku nawet skaner zdalny(zrób coś takiego na linux he?) muzyczny XBMC, praktycznie wszystko czego dusza zapragnie w domowym zakresie.

Firma ok, rozumiem to co budujesz jest super sensowne, brawo, bo umożliwa sensowne wspóldzielenie ale dom? Niejednokrotnie kombinowałem z przeróżnymi formami NAS'a od gotowca przez FreeNAS na kompie po klasyczne linuxy aż na Windows skończywszy na bardzo cichej stacjonarce...aż zakończylem na laptopie z dyskami USB, dom nie firma, zaleta stacjonarki to łykanie tańszych dysków 3.5' kosztem energii elektrycznej.
Stacja do przechowywania backupów ok, do pracy na codzień 24h na dobe raczej nie bardzo to sie sprawdza w domu. Zdalne logowanie ma wiele zalet jedna z najważniejszych to możliwość błyskawicznego przenoszenia, kopiowania danych z miejsca na miejsce w obrebie takiego serwerka.
A bezpieczeństwo - trzymać dwa dyski, jeden zasilony na stałe drugi w szufladzie.

No chyba że w domu masz centrum dowodzenia rakietami balistycznymi, ok, ok
Temat ciekawy za namiary na OpenMediaValut dzieki.

cyryllo   18 #11 02.09.2013 08:45

@stasinek Serwer strumieniowania telewizji też da rady postawić na Windowsie? Nie mówię że na Windowsie się nie da nic całkowicie, ale jakim kosztem finansowym (niestety dobre oprogramowanie na okienka kosztują) :P Jeśli używasz dobrego zasilacza i ups-a szansa na przepięcie jest takie jak prawdopodobieństwo uderzenia meteorytu w Ciebie :P A przecież ważne dokumenty trzeba jeszcze dodatkowo zabezpieczać dodatkowymi backupami (na oddzielnym dysku, taśmach). Serwer skanu? a w czym problem? prosty skrypt załatwi to, z poziomu konsoli można tez skanować przecież :P Na moim starym skanerze (bearpaw 1200CU) miałem takie rozwiązanie że po naciśnięciu przycisku skanował mi do katalogu. Obecnie mam urządzenie sieciowe więc nie bawiłem się z tym, a ostatnio na desktopie stoi win 8 więc oprogramowanie drukarki pozwala mi na to ;).

"...centrum dowodzenia rakietami balistycznymi..." Nie nie mam ale .... :P

Co do poboru prądu to ile twoje rozwiązanie laptop + dyski pobiera energii?
U mnie bez obciążenia pobiera około 30W a przy obciążeniu około 45W-60W

porterneon   7 #12 02.09.2013 09:20

Taki serwer HP stawialem u znajomego w biurze. To jest naprawde dobry sprzet i stosunek jakosci do ceny jest bardzo korzystny. Jednak na potrzeby domowe to polecam jakis NAS od Synology. W Synology wszystko jest do wyklikania wiec poradzi sobie z tym nawet laik. Male serwery typu DS212j sa ciche i zuzywaja bardzo malo energii a obslugija dwa HDD po 3 TB kazdy. Jako serwer medialny oraz magazyn danych w zupelnosci wystarcza.

cyryllo   18 #13 02.09.2013 09:38

@porterneon openmediavault też jest do wyklikania ;) Mi taki DS212j by nie wystarczył ja oprócz samej funkcji NAS potrzebuję czegoś więcej m.in. wirtualizacji ;) Choć przeciętnemu Kowalskiemu jak najbardziej wystarczy.

  #14 02.09.2013 09:46

to wtedy kupujesz troche lepszego synology albo qnap i masz pozamiatane, male i mniej pradu ciagnie

januszek   22 #15 02.09.2013 09:55

RAID nie zapewnia bezpieczeństwa danych. RAID zapewnia bezpieczeństwo dostępu do danych. Bezpieczeństwo danych zapewnia backup :)
ps. to są podstawy, jeśli ktoś zamierza polemizować, to niech się najpierw zastanowi :)

  #16 02.09.2013 09:59

Jedno co mnie przekonuje do FreeNASa to ZFS.

nyczaj100   8 #17 02.09.2013 10:09

Jak na domowe potrzeby wystarczający jest mały sprzęt typu D-Link DNS-327L (bez dysku trzeba dokupić dysk 3.5 do 6 TB) lub WD My Book Live lub My Book Live Duo (z wbudowanym dyskiem, dwoma w wersji Duo). Odbiera to samodzielność budowy NAS-a i możliwość kustomizacji softu, ale jest prostsze i szybsze. Co do pokazanego przez autora NAS-a ja bym radził instalować system na dysku SSD, bo dysk z systemem powinien być najszybszy i bezgłośny a taki jest tylko dysk SSD. Z uwagi na porty USB 2.0 OS na pendrivie USB może chodzić zbyt wolno.

  #18 02.09.2013 10:13

Dla mnie wszystko co zużywa powyżej 20W w stresie i/lub 10W w idlu jest skreślane na starcie...

nyczaj100   8 #19 02.09.2013 10:13

@sunpietro-86
Być może tak, jednak z uwagi na niski upload w typowych łączach domowych hostowanie stron na domowym NAS nie jest najlepszym pomysłem, nie wspominając o profesjonalnym wyposażeniu dobrej serwerowni nieosiągalnym finansowo i gabarytowo w typowym mieszkaniu lub nawet domu. Natomiast backup strony udostępniany w razie ataku DDoS jak najbardziej może na czymś takim być. Jednak generalnie domowy NAS jest dobry raczej na prywatne dane (kopi zapasowe, multimedia itp.).

  #20 02.09.2013 10:15

@cyryllo: Jeśli używasz dobrego zasilacza i ups-a szansa na przepięcie jest takie jak prawdopodobieństwo uderzenia meteorytu w Ciebie.

Coś Kolega miał mało z prądem do czynienia.
Widziałem już zabezpieczenia za dziesiątki tysięcy złotych, które po uderzeniu pioruna nawet nie zdążyły zarejestrować co się stało. Widziałem też skutki pomyłki elektryków, którzy podłączyli międzyfazowe na kontakty. W takich przypadkach nic nie zastąpi dysku z kopią w szufladzie. Całe te macierze szlag trafił wszystkie na raz i na tyle się przydały.

cyryllo   18 #21 02.09.2013 10:25

@januszek bezpośrednio nie zapewnia bezpieczeństwa danych ale ..... Czym różni się backup na oddzielnym dysku a kopia tych samych danych na lustrzanym dysku w RAID?
Bezpieczeństwo zapewnia NSA i Google :) U nich masz pewność że nic nie zniknie ;)

cyryllo   18 #22 02.09.2013 10:29

@januszek Nie mówię że mając macierz można uważać się za bezpiecznego bo jak wiadomo są 2 typy ludzi tych co robią backup i tych co będą ;)

ciesiel   5 #23 02.09.2013 10:38

Szczerze mówiąc - jak już chcemy bawić się we własny serwer to proponuje jednak "pomęczyć" się z klasycznymi dystrybucjami z ssh i konfiguracjami w plikach tekstowych. Bo jak coś się niedobrego dzieje w tych klikanych zestawach to jest kaplica i nikt nie wie o co chodzi...
Analogicznie - tak jak w sztuce: najpierw pokaż że umiesz malować portrety i landszafty, a później idź w abstrakcje czy inne kubizmy :)

Dlatego proponuje do serwera np. Centosa i się uczyć, uczyć i jeszcze raz uczyć porządnie obsługiwać serwery, a później wspomagać się nakładkami - jak ktoś wciąż będzie miał taką potrzebę.

jkolonko   10 #24 02.09.2013 10:41

@cyryllo Tym się różni, że gdy ktoś/coś Ci Twoje ważne dane nadpisze lub skasuje, to stracisz je również na lustrzanym dysku, a z backupu nie.

cyryllo   18 #25 02.09.2013 10:42

@ciesiel od razu Gentoo, co kto lubi :P Życie trzeba sobie ułatwiać a nie komplikować :P

cyryllo   18 #26 02.09.2013 10:43

@jkolonko owszem zgadam się, ale jak ktoś używa wersjonowanie plików? :P

  #27 02.09.2013 10:47

To jest niezgodne ze sztuką.Wszystkie panele webowe są dla lamerów.
Ja osobiście polecam Raspberry Pi, pobór energii jest kilkadziesiąt razy mniejszy, niż sprzętu przedstawionego w poście.

Dodatkowo można utuchomić na nim serwer dlna, który będzie streamował filmy i muzykę w domu .

ciesiel   5 #28 02.09.2013 11:00

@cyryllo Pewnie, że "co kto lubi" - ja tylko wskazuje na alternatywę, wychodząc z założenia, że "im więcej potu na ćwiczeniach tym mniej krwi w boju" - czyli jeżeli będziemy wiedzieć co się dzieje na serwerze to w razie problemów wiemy jak to zdiagnozować i naprawić.
Jeżeli jednak zaczniemy od trybu "easy" to niestety jest zdecydowanie trudniej - tak jak w windowsie: póki jest dobrze to wszyscy są szczęśliwi, ale jak się j,,,bie to jest płacz i maciusiowe "co... co się stauo" ;)

KyRol   19 #29 02.09.2013 11:11

@stasinek:

"jakie to bezpieczeństwo w domu jak trafi jedno przepiecie i sfajczy wszystkie dyski naraz"

Znaczy uważasz, że dane są bezpieczniejsze na gołym kompie z windą? \

"każdy windows moze być serwerkiem, logowanie RDP i bez bzdurnych stron i powolnej konfiguracji wszystko na talerzu, logowanie TeamViewer i klocek wyświetla treść bezpośrednio na monitorze, telewizorze"

Taaak, a co z kopiami zapasowymi? Ręczne kopiowanie zamiast synchronizacji folderów Unisonem czy Rsync-iem? Wiesz ile na to życia poświęcisz? W miarę wydajny soft do robienia backupów w windzie kosztuje. A co gdy w domu nazbiera się różnych urządzeń? Przykładowo ja mam Nokię N9, Raspberry Pi, BeagleBone Black, lowbudżetowy tablet z Androidem i lapa z windą no i całą masę pendrive'ów. Mogę się w nos cmoknąć, zamiast pomarzyć o robieniu backupów w tle w sensowny sposób względem moich potrzeb. Za to w przypadku opisywanego tu NASa mogę się posiłkować różnymi narzędziami, przykładowo GITem, aby nie kopiować w kółko tego samego i aby mieć kontrolę nad tym, co zawiera się w przyrostowej kopii. Są też prostsze w obsłudze narzędzia jak np. http://backuppc.sourceforge.net/ ale to wszystko zależy od potrzeb.

"Firma ok, rozumiem to co budujesz jest super sensowne"

Nie tylko. Ja mam router oparty o GNU/Linux. Można crontaba tak pięknie skonfigurować z NASem, że pierdyliard skomplikowanych operacji nie będzie ciebie obchodził, pozostanie tylko przeglądanie logów po okresowym backupie czy czynnościach, które sobie zaplanujesz

"aż zakończylem na laptopie z dyskami USB, dom nie firma"

Bez komentarza. Ja jestem innego zdania. Komponenty takie jak. np. dysk w NASie powinny być klasy enterprise. Ostatnio na wskutek awarii zwykłego retailowego dysku nieomal nie utraciłem danych, po tym wypadku NAS u mnie to konieczność, a nie fanaberia. Swoją drogą, to co oferujesz innym przypomina bardziej niepraktyczną zabawkę niźli konkretny sprzęt do poważnych zastosowań.

Swoją drogą, w/g ciebie NAS jest narażony na przepięcia, a laptop już nie?? Szkoda, że nie patrzysz na to, pod jakim kątem są budowane NASy. W HP Microserver możesz wymienić zasilacz na taki, który sprosta twoim potrzebom, a w laptopie, to możesz co najwyżej popatrzeć, jak się topi w takim plastikowa obudowa na wypadek awarii. Owszem, zasilacz w lapie jest wymienny, tylko jego parametrów nie dobierzesz.

Co do dysku w szufladzie - idę o zakład, że z biegiem czasu znudzi ci się latanie i kopiowanie danych. Awarie mają to do siebie, że następują w najmniej oczekiwanym momencie. Poza tym uważam, że sprzęt komputerowy ma mi służyć, a nie ja jemu. To co opisujesz to horror w biały dzień. We wszystko użytkownik się musi angażować i na wszystko musi poświęcać czas.

que_pasa   9 #30 02.09.2013 11:13

@stasinek może Tobie wystarczy dysk na USB, mi 10 lat temu też wystarczał. Teraz chcę mieć dostęp do moich plików nie tylko z jednego komputera, ale również z telefonu i tabletu, w dowolny przyjazny dla mnie sposób: czy to po sambie, ftp, co kto lubi. Chcę mieć dostęp do swoich danych, wtedy gdy przebywam poza domem w sposób pewny i bezpieczny (po openvpn), bez nawiązywania jakiś bzdurnych połączeń rdp (robiłeś to kiedyś w telefonie?) tylko po to by pokazać zdjęcia synka znajomym. Chcę mieć możliwość sterowania odtwarzaczem dźwięku (music player daemon - dlna to nie wszystko) z każdego urządzenia w domu (laptop, tablet, komórka) za pomocą dedykowanego, przyjaznego w obsłudze klienta (bez babrania się w przeglądarkę i rdp). Podobnie z klientem sieci torrent, dlna i innymi programami z których po prostu korzystam a jest ich kilkanaście. Chcę oglądać filmy i słuchać swojej muzyki kiedy nie ma mnie w domu bezpośrednio na urządzeniu z którego się łącze (np. na telefonie).

@IrasDeeJay To proszę powiedz mi co w Viście zapewnia Ci produkcyjne środowisko do pracy developerskiej np. nad stronami www, jakiego używasz serwera np. do dhcp, dns, svn i git. Chętnie się dowiem jaki jest windowsowy odpowiednik music player daemona. No i jak rozwiązałeś problem limitu połączeń przychodzących w desktopowych windowsach (dla mnie te 10 to porostu za mało) ;) Porównywać możliwości pracy serwerowej Debiana z Vistą to kpina ;)

@januszek o bezpieczeństwie lepiej nie pisz bo zaraz ktoś mądrzejszy Ci też kilka rzeczy wyjaśni (to w końcu temat-rzeka i można dyskutować do końca świata o tym), a po Twoim wpisie niektórzy mogą tylko pomyśleć, że nie warto robić macierzy typu raid1 czy raid5 bo i tak nic nie daje a sam wiesz, że jest inaczej.

Wpis Cyryla fajny, bo pokazuje inne podejście do tematu domowych NASów, bez kupowania gotowego rozwiązania w pudełku. Do tego na sprawdzonej jakby nie było platformie Debiana (chociaż ja wolę FreeBSD ;) ).

stasinek   12 #31 02.09.2013 11:17

cyryllo ależ oczywiście że można jest kilka darmowych serwerów, w niektórych przypadkach nawet na wyłączność Windows - MediaPortal działa sprawdzałem ;)
Dobre oprogramowanie to często składnik dobrego sprzętu, więc na jedno wychodzi - gratis zamiast męczenia się grzebotaniny z linuxem w dopasowywanie konfiguracji, przeważnie stworzonej przez profesjonalnych "amatorów" do własnych celów. Poza tym kto teraz streamuje telewizje?

Pytam o sensowność stosowania np. RAID w domu bo uważam to za przerost formy nad treść - po co 4 dyski w macierzy podpięte "cienkim" kablem sieciowym lub co gorsza wifi w domu? ilu masz domowników? 300? bo jeden dysk dławłby sie tyloma zapytaniami naraz?
This is sparthaaa tak? Potrzeba nieprzerwanego funkcjonowania i możliwości wymiany dysku bez przerywania pracy macierzy..jaki to ma sens? UPS ok, mnie nie raz uratował przed dramatem ale przy tym przesadyźmie to boje sie że masz nawet agregat w garażu :D

cyryllo   18 #32 02.09.2013 11:31

@panZenon Mam RPi od samego początku i uwierz mi używanie go do pracy nad plikami dla 2-3 osób naraz mija się z powołaniem ;) Zwalony SoC przy równoczesnej pracy usb i lan procek się zarzyna. Do innych rzeczy jak najbardziej się nadaje.

@ciesiel owszem nie mówię że poznanie tego co jest pod spodem jest złe. Uwierz mi kilka lat grzebałem sam w konfigach, ależ ile można :P jestem już za wygodny. Wpis jest kierowany dla przeciętnego kowalskiego, który nie musi od razu znać się na wszystkim, społeczeństwo jest przyzwyczajone do klikania, może te 2-3 % użytkowników woli samemu sobie wszystko w konfigach zrobić inni wola kliknąć i włala. A ci którzy pobawią się panelem i będą ciekawi mogą zobaczyć co tam się kryje w tych pliczkach.

@KyRol w Windowsie tez możesz synchronizować i robić kopie danych automatycznie i nawet darmowym oprogramowaniem na tyle wydajnym aby w domu wystarczył :P

Ja nie ufam przenośnym dyskom bo są bardziej awaryjne niż inne narzędzia do kopii. Obecnie rozglądam się za stremerem aby najważniejsze dane zgrywać na taśmy. Obecnie moje dane nie mają więcej jak 80GB które są naprawdę ważne (głownie zdjęcia, video i dokumenty). Dobrym rozwiązaniem jest ownCloud + synchronizacja ważnych katalogów na komputerach domowych, mamy kopie tych samych plików na kilku maszynach.

KyRol   19 #33 02.09.2013 11:41

@cyryllo:

Tylko w windzie pojawia się problem obsługi wielu systemów plików, a w GNU/Linuksach o tym mówić raczej nie można. Czekam niecierpliwie dalszych części wpisu no i oczywiście relacji z Jesieni Linuksowej;)

cyryllo   18 #34 02.09.2013 11:41

@stasinek :) Wiem o MediaPortal ale czy uważasz że ZU poradzi sobie z jego zawiłością i ustawi go odpowiednio? Jest zbyt trudny i powolny moim zdaniem żre zasoby i tyle. Porównaj to do TVHEADEND instalacja banalnie prosta a konfiguracja jeszcze prostsza :P o tym też napiszę ;) . A właśnie że się teraz streamuje TV niedługo będzie to standard (tv nażadanie itd), a jak myslisz jak działaja sieci kablowe? puszczają multicasta do wszystkich ;). Ja dzięki czemu mogę oglądać tv na każdym urządzeniu w domu czy to na tv(z donglem lub RPi), Laptopie czy na telefonie lub tablecie. Mam zdalny dostęp i mogę włączać sobie nagrywanie itd. Kwestia tego co potrzebujesz :P

KyRol   19 #35 02.09.2013 11:42

@cyryllo:

oczywiści miałem na myśli wideo-relację;)

cyryllo   18 #36 02.09.2013 11:44

@KyRol no nie do końca bo na ? Linuxie możesz wystawić dysk po SMB dla tego Windowsa i nie masz problemu ;)

KyRol   19 #37 02.09.2013 11:49

@cyryllo:

o tym to wiem, ale goła winda, jak przedstawia to @stasinek, w takich zastosowaniach nie sprosta. I w zasadzie tylko to miałem na myśli.

  #38 02.09.2013 12:16

@cyryllo
Faktycznie RBPi nie ma DMA, przez co jest dosyc mocny narzut na CPU.
Mam wrażenie, że przez USB działa lepiej, niż z karty SD.
Mimo wszystko, ja osiągam na nim 8 megabajtów/s i spokojnie da się pracować na 2 komputerach jednocześnie.
Inne usługi - np serwer poczty + IMAP spokojnie działają, narzut na CPU się skaluje, nic nie zamula.
Nie mówię, że to jest serwer do małej firmy, ale do domu spokojnie wystarcza.
Jeśli się nie odpala filmów przez CIFS, to jest okej. Do filmów polecam miniDLNA

Największa zaleta: prawie nie je prądu, policz sobie ile rocznie zapłacisz za tego Athlona,
Takie rozwiązanie ma sens tylko z Atomem/i alternatywnymi.

januszek   22 #39 02.09.2013 12:24

@cyryllo: do tego co napisał Jacek, dopowiem, że awaria kontrolera i/lub zasilania potrafi zrobić sieczkę z danych w obebie całej macierzy ;)

que_pasa   9 #40 02.09.2013 12:43

@stasinek najpierw doczytaj o poziomach raidu, w tym wypadku 5: http://pl.wikipedia.org/wiki/RAID#RAID_5
nie robi się tego by zwiększyć wydajność...

@januszek zrobi sieczkę tylko wtedy gdy używasz "zabawki" a nie kontrolera (btw. w ten serwer hp właśnie wbudowana jest zabawka, dlatego Cyryllo bazuje zapewne na mdadm)

januszek   22 #41 02.09.2013 12:52

@que_pasa: Jak będę doczytywał, to w którym konkretnie miejscu znajdę argumenty, na to że poziom RAID-5 zabezpiecza dane lepiej od backupu? ;P

kriters64   7 #42 02.09.2013 12:53

@cyryllo
Super wpis dawno nie było tak ciekawego poradnika i nie musisz tak zaciekle bronić tematu bo moim zdaniem ten wpis obroni się sam, bo dzięki takim poradnikom bardziej ambitny klikacz ma szansę na przygodę na wyższym poziomie:) czekam na więcej.

que_pasa   9 #43 02.09.2013 12:53

@januszek a gdzie ja o backupach napisałem?

  #44 02.09.2013 12:55

Wszystko fajnie, ale pobór prądu i czas poświęcony na administrowanie tego czegoś przekroczy korzyści związane z łatwą rozbudową i "wolnym" oprogramowaniem. Jednak z NAS jest dużo prościej, a jak ktoś chce bardzo ekonomicznie rozwiązanie to Raspberry Pi.

januszek   22 #45 02.09.2013 13:12

@que_pasa: goto komentarz #15 :)

cyryllo   18 #46 02.09.2013 13:21

No w HP Microserwer nie ma hardwerowego kontrolera dysków jak w większości serwerów a korzystam z mdadm bo OMV ma to wbudowane ;)

A backupy robię jak coś :P

@panZenon Ten athlon bierze nie więcej niż starsze wersje Atomów (z nowymi pewnie wymięka). Jak by mi zależało na bardzo małym poborze pradu to do nas-a wybrał bym np Cubieboard2 :P bo jest lepszym wyborem niżeli RPi. Ja nie mógł bym pracować na plikach przy maksymalnie 8MB/s a jak ci kopiuje małe pliki w dużej ilości? Malina przy filmach +15GB po sieci nie wydalała z odczytem. Z pendriva dało się oglądać.

januszek   22 #47 02.09.2013 13:56

Backup - ogólnie to super ciekawy problem w warunkach domowych. Zwykle jest tak, że nawet jeśli ktoś już używa czegoś w rodzaju centralnego NAS-a to nie ma zasobów aby zawartość tego NAS-a backupować. Zwykle jest więc tak, że NAS robi za archiwum i backup w jednym. A potem jest płacz i zgrzytanie zębów jak NAS-a szlag trafi ;P

  #48 02.09.2013 13:58

Malina jak dla mnie na daną chwilę ma tylko jedną wadę: - port Ethernet 100 MB. Może dlatego baaardzo duże pliki filmy mogą się komuś przycinać.

PS: Podziwiam ludzi którzy gromadzą filmy o objętości rzędu 15GB i więcej, choć pewno za parę lat będzie to pewnie już standard :)

KyRol   19 #49 02.09.2013 13:59

@bobek_maly:

pobór prądu i czas poświęcony na administrowanie tego czegoś przekroczy korzyści związane z łatwą rozbudową i "wolnym" oprogramowaniem

Gdzie tu widzisz niekorzystną relację pomiędzy czasem a rozbudową? W komputerze z windą, gdy kończy się tobie miejsce na c:\ przechodzisz najzwyczajniej w świecie przez piekło. Obecność kolejnego dysku w systemie spowoduje w najlepszym razie jeszcze większy śmietnik w systemie, najczęściej aby jakoś miało to ręce i nogi formatujesz system, to wiąże się najczęściej z ręcznym tworzeniem backupu.

Dopiero w ósemce jest możliwa praca z pulą dyskową http://www.dobreprogramy.pl/Pule-dyskowe-w-Windows-8-RAID-dla-kazdego,News,29700..., niemniej zarządzanie czymś takim tam to dopiero doprowadza o ból głowy: http://blogs.windows.com/windows/b/extremewindows/archive/2013/06/14/hands-on-wo.... W przypadku macierzy dyskowej, dokładasz sobie dysk i rozrasta Ci się miejsce. Idę o zakład, że szukając pomocy prędzej natkniesz się na zasoby sieciowe, gdzie pomoże Ci ktoś, kto zna się dobrze na obsłudze GNU/Linuksów niźli znajdziesz kogoś, kto potrafi obsłużyć powershella i nie weźmie za to kasy...

"a jak ktoś chce bardzo ekonomicznie rozwiązanie to Raspberry Pi"

Raspberry Pi nadaje się do ściągania pornoli po nocach, ale niczego wiele więcej. To jest urządzenie, które może korzystać z zasobów NASa, ale samo w sobie, w kwestii udostępniania swoich zasobów nawet w kategorii domowej, w mojej opinii, nie nadaje się do takich zastosowań.

que_pasa   9 #50 02.09.2013 14:06

@januszek to Ty pisałeś o tym, że backupy należy robić (no i słusznie). I jaki mają związek ze mną Twoje późniejsze pytania o Raid 5? Gdzieś napisałem że backupów nie należy robić? Albo mylisz osoby, albo coś źle interpretujesz?

@cyryllo ludzie nie zdają sobie sprawy, że słabsze NAsy i tak biorą po 20W, a te mocniejsze są de facto "pecetami" z autorskim panelem.

Mi się taka zabawka podoba, ale cena zabija: http://www.tinygreenpc.com/microsvr.aspx

cyryllo   18 #51 02.09.2013 14:15

@januszek a ciekawy problem bo zdarzały mi się w tym roku uszkodzenia u klientów 3 dyski z backupem bo podłączył go aby nowe backupy zgrać a tu zonk dysk uszkodzony i co i poleciały mu ważne dane. Nie każde pliki byłem w stanie mu odzyskać. Ale najlepiej aby kopie były trzymane w innym budynku bo jak spadnie samolot lub przyjdzie powódź? NAS + Backup to obowiązek i nie ma co dyskutować.

A tak poza tym fajnie by było aby ktoś opisał na blogu dobry sposób na tanie i bezpieczne kopie danych :)
Na co zwrócić uwagę itd.

@KyRol Nie tylko do pornoli :P można pobawić się w robotykę i posterować urządzeniami ;) A przede wszystkim jest dobrym narzędziem dla osób uczących się programować :)

cyryllo   18 #52 02.09.2013 14:17

@que_pasa Niezłe urządzenie tylko cena ko(s)miczna :P

januszek   22 #53 02.09.2013 14:20

@que_pasa: True, pomyliłem osoby, sorry :)

Sheep94   3 #54 02.09.2013 15:40

Ciekawy wpis, czekam na kolejne dot. OMV. Uwzględnij w jednym akapicie też jak skonfigurować dostęp do danych spoza sieci domowej, bo nie do końca mi to wyszło.

wojtekadams   19 #55 02.09.2013 16:45

Czytając twój wpis zastanawiałem się dlaczego nie wybrałeś FreeNasa, ale końcówka wyjaśnia wszystko ;) Debian GÓRĄ :)!

cyryllo   18 #56 02.09.2013 16:59

@wojtekadams a czy freenas ma tyle pluginów? ;-)

que_pasa   9 #57 02.09.2013 18:37

FreeNAS i OpenMediaVault są na tyle podobne, że nie da się wskazać jednoznacznie lepszego rozwiązania, mają praktycznie te same funkcje a jak czegoś brakuje to są to w końcu prawdziwe systemy operacyjne i zawsze można doinstalować. Ja osobiście gdybym musiał to wybrałbym FreeNAS, ze względu na system plików. Co kto woli, decydują szczegóły

cyryllo   18 #58 02.09.2013 18:38

@Sheep94 Najłatwiej poprzez FTP, zaś ja używam do tego ownCloud-a

mikolaj_s   15 #59 02.09.2013 19:04

Ciekawe, że zawsze się znajdą maruderzy co mówią "Po co mi to". Jak jeden z drugim ma za mało wyobraźni żeby zrozumieć po co, to niech sobie kupi gotowy NAS albo używa przenośnego dysku. Jak co chwilę na tym portalu użytkownicy zachwalają Windows Phone to nie piszę w komentarzach, że nie mam zamiaru kupować z nim telefonu ;)
Sam w podobnych celach używam zwykłego (L)Ubuntu, ale i funkcjonalności jakich potrzebuję są niewielkie. Ale jak będę miał trochę czasu to może spróbuję z OMV ;)

konrado86   1 #60 02.09.2013 23:52

Jest jeszcze Nas4Free

cyryllo   18 #61 03.09.2013 00:40

Nas4free to chyba fork freenasa 3

bachus   23 #62 03.09.2013 08:49

Miło, że ktoś się zajął tematem. Jak już wspomniano - niektórzy mogą mieć potrzebę stawiania takiej kobyły w domu i ja to też dobrze rozumiem. Wszystko też kręci się wokół cierplikowości domowników i jak w przypadku mojej partnerki progiem jest przytarganie do domu HP G5 obsadzonego 8 dyskami SAS, dwoma zasilaczami i x2 CPU (http://goo.gl/3O1Pv6).
Takie moje trzy grosze: na takiej maszynie (6GB, całkiem ciekawy CPU) aż grzech wrzucać wąskie gardło w postaci OMV. Rozumiem, że ma fajnei funkcje, ale wrzucając to na mocnym hardware a nie 'kieszonkowym' ARM to grzech nie użyć ZFS.
@cyryllo: skąd wziąłeś informację, że "zaleca" się instalację na CF, lub pendrive? Rozumiem, że można ale z "zalecaniem" to bym się wstrzymał. OMV z jakiegoś powodu generuje bardzo dużo I/O nawet do partycji z systemem, FreeNAS 'wczytaj i zapomnij'.
Jak wspomiałem, niektórych może przestraszyć prądożerność i gabaryty rozwiązania - do powyższych zastosowań kupiłem 'uszkodzony' NAS od WD na ARM (z 25EURO), wrzuciłem tam dwa dyski 1TB, zmodyfikowany i poza niektórymi rozwiązaniami (iSCSI itd.) genialnie sprawdza się w powyższych zastosowaniach, zajmuje troszkę więcej miejsca niż dwa dyski 3.5cala i pobiera groszowe Waty (mogę zmierzyć w cyklu dobowym). Nie osiągnie oczywiście wielkich transferów ze względu na ARM + raid programowy, ale do filmów w HD i backupów domowych wystarcza; do innych zastosowań trzeba już stawiać coś mocnego, jak zaproponował @cyryllo.

@januszek: jak już tak grasz słowami, backup nie zapewnia bezpieczeństwa danych, tylko zmniejsza ryzyko ich utraty :> Jako ciekawostkę podam, że z 3 lata temu swajczyła się pewna firma w Irlandii. Sejf ognioodporny z taśmami okazał się podpierdółką, firma oszczędzała na wywożeniu backupów do drugiego oddziału. Backup off-site okazał się być uszkodzony. Przez przypadek miałem na dysku USB snapshoty partycji, bo tydzień wcześniej robiłem dość newralgiczne zabawy z serwerami. Dobrze,że pożar zaczął się w innej części budynku, bo by było na mnie :>

cyryllo   18 #63 03.09.2013 10:22

@bachus http://wiki.openmediavault.org/index.php?title=Installation z czego dodali że partycja boot najlepiej aby się nie znajdowała na donglu usb :) Nie ma co porównywać ZFS do innych systemów pliku ale do domu to jest za dużo. Jak bym potrzebował tylko szybkiego dostępu do plików to bym freenas-a zainstalował :P
Niezły ten twój podgrzewacz powietrza :D

cyryllo   18 #64 03.09.2013 10:24

Polecam sobie obejrzeć na czym ludzie stawiają omv http://forums.openmediavault.org/viewforum.php?f=8&sid=1e7f631ea4911fc9def5a...

bachus   23 #65 03.09.2013 10:33

@cyryllo: " Jak bym potrzebował tylko szybkiego dostępu do plików to bym freenas-a zainstalował" - to wytłumacz mi zastosowanie takiej kobyły, przecież zasoby tego nie są wykorzystywane; co masz zamiar z tym robić? Jak stawiać ciężkie serwisy/serwery to ciężko nazywać to NASem, tylko serwerem z RAIDem.

cyryllo   18 #66 03.09.2013 11:26

@bachus NJak nie umiesz czytać to przeczytaj najpierw wpis to się dowiesz jakie ma zastosowanie. Nie mógł bym pracować na jakimś wolnym ARM-ie a i przy kopiowaniu plików na tych ARM-ach jest słabo.

Ja się Cię nie pytam po co ci w domu odrzutowiec. Mi moje rozwiązanie pasuje i tyle. Nie podobna się to nie troluj i nie wymądrzaj się.

que_pasa   9 #67 03.09.2013 12:07

@bachus czy znasz pojęcie słowa "serwer"? Chyba nie bo inaczej nie napisałbyś tego zdania: "ciężko nazywać to NASem, tylko serwerem z RAIDem".

bachus   23 #68 03.09.2013 16:05

@cyryllo: nie troluję i nie mam najmniejszego zamiaru trolować i podważać sensu używania takiego rozwiązania, napisałem to w pierwszym komentarzu w pierwszym zdaniu! Sam przedziwne eksperymenty prowadzę na sprzęcie; prowadzę tylko dyskusję. Zastanawiam się tylko co daje tyle RAMu do "NAS oraz centrum multimedialne, dzięki któremu obejrzeć można filmy, telewizję oraz posłuchać muzyki"

@que_pasa: zrozumiałem z tytułu wpisu (" NAS All in One – Cz. 1"), że będą dalsze części i ciężkie pluginy, bo doo NFS, CIFS czy nawet rsync to 2GB aż za dużo. Przy 6GB i zaproponowanych dodatkach (wirtualizacja) NEO N36L przyda się przy jednej, dwóch lekkich instancjach.

cyryllo   18 #69 03.09.2013 16:17

@bachus a powiedz mi do czego FreeNAS 4 potrzebuje 8GB? Przy kopiowaniu ram też odgrywa rolę.

Przy uruchomieniu 3-4 wirtualek pamięci nie wiele zostaje. A Pamięci mam tyle bo udało mi się tyle kupić za grosze na allegro (pasują te od mac-ów) i te usługi (oprócz virtualboxa) nie potrzebują takiej ilości ramu. Obecnie po starcie serwer zjada 2GB bo ma uruchomioną od razu wirtualkę + xbmc. Tzw. plug-iny to są zwykłe usług systemowe + panel www do zarządzania nimi. Z twojego pisania wnioskuję że najlepiej dobierać sprzęt na styk do wymagań, byle tylko usługa chodziła a to że muli to trudno.

Dalsze części będą ale bez ciężkich pluginów :P

bachus   23 #70 03.09.2013 17:30

@cyryllo: zależy od 'zasobności' w TB pojemności , ale specyfika i zasada działania ZFS wymaga RAMu, co daje właśnie wydajność, przy 8GB i więcej dopiero widać moc tego systemu plików (szczególnie, jak masz np. kilka maszyn wirtualnych, dodatkowo np. iSCSI). Ogólnie: wypada mieć 1GB na 1TB pojemności; co do maszyn wirtualnych, RAMu nigdy nie za mało, ja pisałem raczej o procesorze, który sam z siebie nie jest demonem prędkości AMD Athlon II NEO N365 to taki (w niektórych zastosowaniach) mocniejszy Intel Atom 330, więc pewnie można postawić ze 2-3 maszyny z lekkimi usługami, ale ja uważam ->>(JA UWAŻAM i to jest tylko MOJE zdanie a nie, że TY robisz coś źle)<-- , że nic cięższego do domowego laba nie postawisz.

que_pasa   9 #71 03.09.2013 20:16

@bachus "SERWER" to jest usługa, potocznie nazywa się serwerem sprzęt który świadczy usługi. Skoro NAS'y świadczą usługi (ftp, samba itd) to są serwerami.

A po co tyle ramu? Po to by np. swapa nie używać, żeby system nie tracił czasu na wyładowywanie nieużywanych bibliotek z pamięci itd. Ramu nigdy nie jest za wiele, to stara zasada, którą każdy zna (tak mi się wydaje).

Z tym ZFS też coś tam słyszałeś (fajnie, że się tym w ogóle interesujesz), ale nie do końca wiesz o co chodzi. Wpis "wypada mieć 1GB na 1TB pojemności" to jest jakaś herezja, którą nie wiem skąd wziąłeś. Abyś nie musiał szukać to wytłumaczę Ci na szybko na co ZFS zużywa RAM:

1. ARC cache - mechanizm, który trzyma najczęściej używane pliki w pamięci RAM, aby nie odczytywać ich przy kolejnym zapytaniu z dysku. Domyślnie wielkość pamięci na potrzeby tego mechanizmu jest przydzielana wg zasady: dostępny RAM minus 1GB czyli, jeśli jest zainstalowane 8GB RAM'u to ARC cache weźmie sobie 7GB. Da się to zmienić oczywiście, bo inaczej na maszynie która ma mało ramu (np. 1 GB) byłby problem. Z tego powodu nie zaleca się stosowanie ZFS na systemach 32 bitowych a w przyadku ilości RAM =< 3GB zalecany jest mały tuning. Więcej info co i gdzie na wiki freebsd

2. Deduplikacja (celem jest zmniejszenie zapotrzebowania na miejsce, mechanizm szuka takich samych bloków) - zapotrzebowanie na RAM się wylicza, na podstawie ilości bloków (te z kolei zależą od wielkości dysku i rozmiaru bloków) * 320 czyli np. dla 1TB danych przy bloku wielkości bloku 128k potrzebne jest 2.5GB RAMu, z kolei dla 1TB danych przy bloku wielkości bloku 8k potrzebne jest już 40GB RAMu.

btw. mój "NAS" ma 16GB ramu i myślę nad rozbudową

sgj   12 #72 03.09.2013 20:45

Zasadniczo urządzenie które świadczy X usług z definicji nie jest już NASem, a zwykłym serwerem danych usług. Urządzenia obecne na rynku znacząco odbiegają od tego czym jest sam NAS.

bachus   23 #73 03.09.2013 21:38

@que_pasa:
1/ grając słowami NAS możne też być przy okazji grzejnikiem, stolikiem i dekoracją.
2/ jakbyś przeczytał chociaż ze dwa komentarze o czym jest dyskusja (WYDAJNOŚĆ ZFS), to byś pewnie doszedł do tego czemu uważam 1GB na 1TB za minimum (powtórzę, przy założeniach wydajności). Miło, że przytoczyłeś fragment z zasady działania Arc cache.
Oczywiście, że weźmie nie więcej, niż jest fizycznie RAMu i zostawi rezerwę dla reszty, chyba że ktoś przekombinuje z vfs.zfs.arc_max
http://www.freebsd.org/doc/en_US.ISO8859-1/books/handbook/filesystems-zfs.html
p.s. ja osiągnąłem oczekiwaną wydajność dopiero przy 128GB a moc nastała jak metadane przerzuciłem na SSD (ZIL)

que_pasa   9 #74 03.09.2013 23:11

Im więcej piszesz tym bardziej pokazujesz, że nie masz pojęcia o czym piszesz tylko coś tam w necie o teorii czytasz. O jakiej magicznej wydajności ZFS w ogóle piszesz? W porównaniu do ext4 to ZFS jest po prostu mułem przez duże "M". ZFSa nie używa się ze względu na wydajność (bo to mit dawno obalony) a jego fitchery, których inne systemy plików po prostu nie mają...

bachus   23 #75 03.09.2013 23:27

@que_pasa: tak jest.

  #76 04.09.2013 11:18

Domowy NAS w formie zaprezentowanej jest przeznaczony dla informatyków, pasjonatów technologii IT, ewentualnie użytkowników z jakimis bardzo nietypowymi potrzebami.
Dla pozostałych osób które mają nawet kilka komputerów w domu jest to zbędny, drogi, zajmujący miejsce i pobierający prąd gadżet.
Argumenty:
- dokumenty bieżące, ważne najlepiej przechowywać-synchronizować z chmurą (darmowe dropbox, google dysk itp.); dostęp z każdego miejsca, bezpieczeństwo danych na poziomie nieosiągalnym w domu,
- zdjęcia i filmy rodzinne- trzymać można w dwóch miejscach, dysk zewnętrzny podłączony np. do routera (jak ktoś chce można po dlna oglądać na tv) plus kopia okresowo wykonywana na obojętnie jakim dysku, który jest offline (fizycznie odłączony od prądu oraz sieci).
Innych zastosowań NAS dla przeciętnego usera nie widzę.

cyryllo   18 #77 04.09.2013 11:56

@Grzegorz. (niezalogowany) nietypowym potrzebami jest przechowywanie zdjęć? Widziałeś wydajność takiego routera oraz serwowania plików przez niego. Nie mówię, że ZU to nie wystarczy bo wykorzystanie takiego Routera wystarczy 80% użytkownikom, którzy nie potrzebuj dużej przepustowości.

Co do Dropboxów itp. rozwiązaniom to dla 1 usera jak najbardziej, bo przy większej ilości domowników trzeba będzie wykupić dodatkowa przestrzeń aby wszystko się zmieściło. Jestem jednym z tych 20% który potrzebuje takiego NAS-a ;)

  #78 04.09.2013 12:36

Wg testów, np. Asus N55U ma wydajność ok. 12,5MB czyli 100Mbs, wystarczy dla kompa, nie wiem jak smart tv i dlna zadziała ale wydaje się że powinien sobie z tym poradzić, ale fakt nie testowałem osobiście, jestem na etapie zmiany routera i właśnie zastanawiam się nad czymś takim. Oczywiście jak kogoś stać to kupi dedykowany NAS na potrzeby domowe ale to jest dodatkowe 500-600 zł najmniej.
Przy większej ilości domowników, która jest m.in. u mnie, wystarcza to że każdy ma swój profil i swoją chmurę (akurat korzystam z wuala), która z nadmiarem wystarcza na potrzeby (osobiste dokumenty, prezentacje zajmują naprawdę niewielkie rozmiary, w porównaniu do darmowej przestrzeni). Z tymi procentami to bym się kłócił wg mnie 95% nie potrzebuje w sensie nie wykorzysta zalet prezentowanego NAS.
W każdym razie z ciekawości przeczytam dalszy ciąg recenzji bo jest interesująca, szcególnie interesuje mnie opcja zautomatyzowania backup-u na streamer, jeśli w ogóle o tym będzie mowa, chociaż i tak ktoś te tasiemki musi ostatecznie zmieniać (bo bibliotek chyba nikt w domu jeszcze nie montuje;) więc czy to jest dysk do szuflady, czy taśma to i tak ktoś musi o tym pamiętać.

cyryllo   18 #79 04.09.2013 15:35

@Grzegorz. (niezalogowany) To całkiem nieźle jak na takie urządzenie (ciekawe jak przy takim transferze wygląda nieobciążenie samego urządzenia). Co do procentów to tak strzelałem ;)

Taśma ma to do siebie że leży w streamerze i można dodawać przyrostowy backup, skrypt może sprawdzać pojemność ile zostało i w razie potrzeby wysłać ci maila że się kończy miejsce wtedy podchodzisz i wymieniasz ;)
Taśma od przepięcia się nie uszkodzi :P

Obecnie nie mam streamera, gdyż jakoś nie mogę kupić w normalnej cenie na sata lub USB. Może ktoś coś poleci?

sgj   12 #80 04.09.2013 21:17

@Grzegorz. "Argumenty:
- dokumenty bieżące, ważne najlepiej przechowywać-synchronizować z chmurą (darmowe dropbox, google dysk itp.); dostęp z każdego miejsca, bezpieczeństwo danych na poziomie nieosiągalnym w domu, "

Ja bym powiedział że dokumenty bieżące najlepiej przechowywać na domowym serwerze, który jednocześnie będzie synchronizował je z chmura co da dostęp z każdego miejsca nawet jeśli chmura przestanie nagle działać i zapewni znacznie większe bezpieczeństwo danych na poziomie nieosiągalnym przez samą chmurę.

  #81 05.09.2013 00:07

Fajna sprawa taki nas. Mamy taki w pracy i z każdego komputera mam dostęp do moich dokumentów. Nie ważne na którym komputerze
:)

  #82 05.09.2013 07:57

@sgi Twierdzisz że taki np. google ma gorsze zabezpieczenia niż są w twoim domu? ;) Przerwa w działalniu chmury czyli defacto przerwa w działaniu internetu nawet na taki zadupiu na jakim mieszkam nie zdarza się częściej niż raz na rok. I nawet jeśli jesteś chwilę offline to i tak chodzi o synchronizację, która odbywa się w tle i jest praktycznie niewidoczna dla użytkownika(nawet mimo niskiego uploadu).

  #83 06.09.2013 17:29

Rewelacja, czekam na kolejne cześci

sgj   12 #84 07.09.2013 22:41

@Grzegorz.
"@sgi Twierdzisz że taki np. google ma gorsze zabezpieczenia niż są w twoim domu? ;) "


Zważywszy na fakt, że każdy komercyjny dostawca chmury może Ci od tak wy*****ć konto bo ma takie widzimisie(jak chociażby przypadki ze skydrive) to tak, każde zabezpieczenie wykonane we własnym zakresie jest lepsze niż firm trzecich.

  #85 08.09.2013 20:11

W pracy z nie"wiadomych" przyczyn nie zdecydowano się na profesjonalne rozwiązanie. Więc pod strzechy poszedł jakiś komputer na windowsie XP. Kolega był tak ambitny w realizacji zadania,że zapomniał o ograniczeniach do 10sesji a ludków 20sztuk :( :/ szybka decyzja virtualbox, debian+samba. Serwer plików tak działa od czerwca, do czasu aż coś ł(d)upnie i zdecydują się na backup i sprzęt bo taki HP microserver jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż jakiś np Synology DS413 ~1800zl bez dysków a system OMV spełnia większości zadań- do wyklikania - które ma synology czy qnap. Amen ;)

hosti   3 #86 08.09.2013 21:15

@cyryllo mocno się zastanawiam nad kupnem właśnie tego samego HP-ka co Ty posiadasz i mam pytanie do Ciebie. Czy podpięcie bezpośrednio po VGA (bo wbudowane jest standardowo, choć wiem, że można dołożyć kartę graficzną) do telewizora da mi możliwość uruchomienia XBMC na TV ? Pytam ponieważ mój telewizor jest LCD ale starszej generacji bez możliwości DLNA czy choćby podpięcia USB a chciałbym wykorzystać potencjał maszyny i oglądać filmy bezpośrednio na telewizorze + backup plików i owncloud (to ostatnie wiem, że można doinstalować). I z tego co widzę, nie ma karty dźwiękowej więc nie podłączę wierzy :/

  #87 09.09.2013 09:24

@sgi Pozostanę przy swoim zdaniu. Nawet gdyby google czy ktoś inny postanowił popełnić samobójstwo kasując konta użytkowników - w co nie wierzę - to masz ciągle kopię na swoim lokalnym kompie i możesz zmienić dostawcę chmury. Przy własnej chmurze, gdy trzymasz pliki tylko na zamontowanych udziałach NAS-a, przy np. burzy (co akurat nie jest rzadkością w naszym kraju) możesz stracić wszystko i być narażonym na niezłe koszty w odzyskaniu utraconych danych. Nic nie da tobie żaden raid gdy kontroler oszaleje i zapisze bzdury na każdym dysku, a takie sytuacje się zdarzają i pisza o tym uzytkownicy.
Niekompletny (w sensie bez backupu) NAS to tylko wygoda we współdzieleniu zasobów danych, plus ciekawe narzędzia dla pasjonatów, informatyków.

s-corp   2 #88 09.09.2013 09:42

Kartę graficzną dołożyć mozna tylko musi być nisko profilowa ze względu na ograniczoną ilość miejsca.
U mnie ta sama maszyna śmiga na Ubuntu. Dostęp do zarządzania przez ssh i webmin, klient torrent Deluge, owncloud, serwer multimediów Plex, zdalny pulpit x11vnc, itd..

cyryllo   18 #89 09.09.2013 11:23

@hosti HP Microserver posiada kartę graficzna Ati HD5450 ale jest ona okrojona do podstawowych funkcji czyli bez GPU no i w serwerze nie mamy karty muzycznej. Złącze PCI-E ma ograniczenie co do poboru energii przez kartę Graficzną lub inne urządzenie po pci-e do 25W a jedyna karta która pasuje to właśnie nisko profilowa karta AMD HD5450 (koszt koło 100-110zł) którą dokupiłem, można kupić inną jakąś? starszą która weźmie na siebie obciążenie przy filmach FullHD. Jeąśli nie oglądasz filmów fullhd lub hd to wbudowana karta da radę tylko wystarczy dokupić kartę muzyczną pod pci-e lub USB. Mam zainstalowany xbmc i wszystko śmiga super. O samym XBMC z HP też napiszę przy opisie właśnie DLNA i DAAP na hp-ku.

Obecnie nagrywam filmiki i montuje je, więc na dniach powinny wyjść 2 części. Ale na razie o samym interfejsie jak i o zasobach dyskowych. Potem zajmę się usługami.

cyryllo   18 #90 09.09.2013 11:25

Acha i warto dodać że akuratnie mój model HP N36L już trudno dostać, od czasu do czasu się trafiają. Obecnie można dostać modele N40L i N54L ale ceny zaczynają się około 1100zł

hosti   3 #91 09.09.2013 13:18

@cyryllo i @s-corp dzięki za odpowiedz. Mam tylko jeszcze jedno pytanie, czy ta karta AMD HD5450 z tego co widzę ma wyjście HDMI co by załatwiło mi sprawę z kartą dźwiękową. Tylko czy komp właśnie poradzi sobie z tym, żeby dźwięk przesłać na kartę graficzną?

Jeżeli źle myślę proszę mnie poprawić.

cyryllo   18 #92 09.09.2013 21:21

@hosti dźwięk idzie po hdmi bez problemu. Wystarczy instalacja sterowników z repozytorium oraz instalacja kodeków oraz obsługi akceleracji dla gpu amd w xbmc i wszystko hula.

  #93 11.09.2013 11:15

Obecnie mam zainstalowany 0.3.10 (Ominius), obecnie mam uruchomione ssh, smabe i klient Bittorrent, czy warto zaktualizować go do wersji 0.4? (w planach uruchomienie ownCloud, Itunes, DLNA). Pewnie po aktualizacji będę musiał zaktualizować wtyczki, czy będzie z tym dużo roboty.

cyryllo   18 #94 12.09.2013 10:52

@miszapsk na forum omv jest opis aktualizacji. Napewno warto bo wersja 0.3 juz dawno nie jest rozwijana.

  #95 15.09.2013 11:33

Kiedy można spodziewać się kolejnych części opisu?

cyryllo   18 #96 16.09.2013 17:03

@miszapsk myślę że w tym tygodniu uraczę was 2 kolejnymi częściami jak dobrze pójdzie. Z powodu choroby nie mogłem tego zrobić.

cyryllo   18 #97 02.10.2013 13:15

Ok kolejna cześć już w ten weeekend :) Trochę chorowałem i miałem sporo pracy. W ten weekend usiądę i nagram już narrację do filmików :) Filmiki mam już zmontowane ;)

hosti   3 #98 02.10.2013 19:09

Super :) Nie mogę się doczekać, właśnie dzisiaj zamówiłem HP N54L i grafikę hd5450

cyryllo   18 #99 04.10.2013 11:43

@hosti + :)

  #101 28.11.2013 09:32

Po co to bicie piany. cyryllo napisał fajny artykuł o fajnym OpenSource'owym linuxowym NAS i zamiast mu za to podziękować, to go tylko czochracie.
Sam mam w domu malutkiego NAS'a zbudowanego na starym terminalu HP t5720 i na początku gościł u mnie OVM. FreeNAS odpadł w przedbiegach ze względu na ociężałość najnowszej wersji, NAS4Free byłby ciekawy, ale niestety obsługa NTFS pod FreeBSD jest bardzo uboga i są problemy z zapisem (NTFS jest na dysku USB podłączonym do NAS'a - wiem że jest to bardzo niedoskonały FS, ale mam powody aby go używać na tym dysku), więc pozostał mi do wyboru tylko linux. Z początku myślałem o Gentoo ze względu na jego elastyczność i wydajność, ale czas kompilacji i miejsce potrzebne na portage i ściągnięte źródła (system na CF 4GB) skutecznie go wykluczyły. Jeżeli nie Gentoo, to w grę wchodził tylko Debian ze względu na stabilność i wygodę używania APT'a. Jak już wcześniej pisałem używałem OMV, ale że lubię mieć cały system "po swojemu" i mam manię maksymalnej optymalizacji przyszedł czas na czystego Debian'a (testing). Moje potrzeby nie są wielkie ale nieco inne niż oferuje OMV.
Do zarządzania używam aptitude, więc pierwsze co zrobiłem to wyłączyłem instalację pakietów zalecanych. Zainstalowałem i skonfigurowałem usługi:
- rtorrent + rutorrent
- lighttpd
- OpenSSH
- samba
- minidlna

Wiem, można te same usługi mieć w OVM, ale ... lighttpd jest dużo lżejsze niż apache, samba z gałęzi testing jest w nowszej wersji niż w squeze (logiczne) i po prostu szybciej działa, minidlna, rtorrent, rutorrent i tak musiałbym konfigurować samodzielnie, ponieważ w OMV nie ma tych usług. Ponadto nie potrzebuję pozostałych usług, więc po co mają zajmować zasoby skoro ich nie używam?

cyryllo   18 #102 06.12.2013 12:07

@Cyfron.eu (niezalogowany) Dla kogoś kto umie i ma czas aby sobie wszystko z palca skonfigurować to też dobra opcja. W twoim przypadku jest to zrozumiałe ze względu na słabszy sprzęt.

minidlna jest w OMV :) w repozytoriach dodatkowych :) Będę niedługo opisywać dostępne pluginy bo sporo nowości weszło do wersji 0.5 ;) Tylko czas nie jest moim sprzymierzeńcem ;)

Co do torrentów to OMV ma transmission (dodatkowym repo z pluginami) i działa dobrze nie obciążając serwera. Prawie wszystkie pluginy już przetłumaczyłem więc nie ma problemu dla kogoś nieznającego angielskiego.

  #103 14.12.2013 13:01

Czy jest jakiś plugin do OMV, aby można było pobierać pliki z linków (bitshare, turbobit, egofiles itp.)? Żeby można było podać nazwę użytkownika i hasło do konta premium.

  #104 25.12.2013 23:44

@ michal_psk Moze instalacja pyLoad w pythonie to dziala.

cyryllo   18 #105 29.12.2013 17:01

michal_psk jest w wersji 0.5 w dodatkowych repo plugin openmediavault-downloader. Ale co potrafi nie testowałem.

  #106 26.02.2014 19:09

Witam
Mam pytanie czy w OpenMediaVault można udostępnić DVD tak żeby był widoczny w sieci i udostępniał zasoby nagrane na DVD ;) jeśli tak to proszę o podpowiedź bardzo podoba mi się ten projekt OMV i chciał bym go zainstalować na własnym serwerze

cyryllo   18 #107 27.02.2014 11:30

@chemikall (niezalogowany) Jest to możliwe tyle tylko że będziesz musiał sam ręcznie zamontować płytę (chyba że płyta jest montowana automatycznie. Nie mam cd w serwerze więc nie sprawdzę ;)) i dopiero ja udostępnić jako zwykły katalog. Można też montować obrazy płyt.

  #108 22.04.2014 11:23

Mam pytanie czy serwer DLNA postawiony w wyżej opisany sposób umożliwia zmianę formatu zapisanego obrazu lub dźwięku w locie (zdaje się że nazywa się to transkodowanie chyba)? (np. z mkv na avi czy z mp3 na wav).

  #109 29.06.2014 13:46

Cześć,
Właśnie jutro zamierzam zakupić HP ProLiant MicroServer G7 N54L 2.2GHz 2-core 1P 4GB-U, zastanawiam się jeszcze nad Gen8, jest 400 zł droższa. Chciałbym wykorzystać jako serwer filmów FullHD 3D do domu a w przyszłości do filmów 4k. Dużo podróżuję i nagrywam filmy w wysokich jakości i w przyszłości zamierzam kupić właśnie kamerę 4k. Jak myślisz, lepiej zainwestować w wydajniejszy serwer?

cyryllo   18 #110 29.06.2014 23:05

Obydwa się sprawdza do Twoich zastosowań. Ale jeśli masz środki to bierz jednak Gen8.

  #111 29.06.2014 23:29

Dzięki, kupię Gen8 :))
Cieszę się, za tak szybką odpowiedź.
Pozdrawiam

cyryllo   18 #112 30.06.2014 00:01

@ASTMC (niezalogowany) może zajść potrzeba dokupienia karty graficznej bo ta wbudowana nie ma GPU. Ja używam radeona hd5450. Nie testowałem na nim 4K ale muszę sprawdzić. Na FullHD działa pięknie.

  #113 30.06.2014 19:41

@cyryllo Tak właśnie myślałem, że będę musiał zakupić dodatkową kartę. Chciałbym użyć ten serwer jako dysk NAS (oczywiście nie tylko) i strumieniowo poprzez DLNA przesyłać filmy FullHD i UHD do smart tv, bądź PS3/xbox. Nie wiem tylko jak może wyglądać streamowanie 4k po wifi czy LANie, myślisz, że pójdzie?

cyryllo   18 #114 30.06.2014 20:05

@ASTMC (niezalogowany) A jeśli ma to być tylko po lanie/dlna to spokojnie pójdzie 4K na odbiorniku który go obsłuży. Nie musisz mieć karty graficznej. Myślałem że chcesz bezpośrednio na serwerze oglądać (ja mam na nim xbmc zainstalowany i mogę od razu z niego tez oglądać). Tylko pamiętaj aby kupić jakiś gigabitowy router z wifi N lub już nowszy AC. Polecam nowe TP-Linki.

  #115 01.07.2014 00:10

@cyryllo Tak, posiadam Router Sapido 1Gbitowy z wifi N. Zamawiam właśnie HP z dyskiem 1 TB dla serwerów (nie wiem dlaczego za dysk 1 tys zł, choć w zestawie jest taniej) i pamięcią 4 GB.
Dyski normalne na SATA III też wchodzą prawda?

cyryllo   18 #116 01.07.2014 07:59

To nie zamawiaj dysku tylko kup sobie oddzielnie WD RED-y ;)

  #117 02.07.2014 00:23

@cyryllo zamówiłem jednak z tym dyskiem serwerowym 1TB i pamięcią 4gb, (dopłata tylko 300 zł).
Teraz czekam na odbiór sprzętu i instalację OpenMediaVault, choć nie ukrywam, że chciałbym się też pobawić na Windowsie Server ( tego systemu jeszcze nigdy nie miałem- a miałem wszystkie od DOS;3.11;95,98,mil,xp,7,8) :)

cyryllo   18 #118 02.07.2014 12:13

Pobawić się zawsze można ;) ale uwierz mi znajomy też na początku bawił się WS ale sobie odpuścił ze względu na ograniczenia i koszty ;)

  #119 03.07.2014 19:48

@cyryllo serwer doszedł :) zastanawiam się jaki pendrive zakupić na OS, czy USB 3,0 i jakie prędkości pracy...

cyryllo   18 #120 03.07.2014 22:32

Ja mam podpięty dysk ssd zamiast dvd-romu przez sate. Ale na poczatku używałem dongla usb. Poszukaj jakiegoś testu pendrive 3.0 byl chyba na blogu banana zrobiony. Ja polecam patrioty.

  #121 03.07.2014 23:31

Zastanawiam się jaką wersję zaistalować i386 czy amd64 do mojego gen8 :(

  #122 04.07.2014 00:38

Ciekawe jaka najlepsza karta graficzna wejdzie do tego serwera)))

cyryllo   18 #123 04.07.2014 08:36

no amd64 :)

  #124 04.07.2014 08:40

@cyryllo dzięki !)

  #125 05.07.2014 01:25

Mam problem podczas instalacji OMV. Jest zapytanie o sterownik ethernet, oczywiście na liście go nie ma. Jest możliwa instalacja z USB, jest na stronie HP nie ma sterowników pod Linuxa (Mój model serwera HP to: 724146-425). Please help((

cyryllo   18 #126 05.07.2014 09:58

@ASTMC (niezalogowany): musisz przeczytac specyfikacjedo ile watów port pci-e moze dać. W moim jest to tylko 25W dlatego wybralem ta co mam.

  #127 08.07.2014 20:35

@cyryllo Nie mogę uszyć z instalacją OMV:(
Czytałem gdzieś na forum, że wcześniej lepiej zainstalować Debiana ze sterownikami ethernet a dopiero potem nakładkę OMV, gdyż niby gen8 jest nowszym serwerem niż data wydnia OMV 0.5 :(

cyryllo   18 #128 08.07.2014 22:37

No to zainstaluj czystego Debiana Wheeze a potem omv (0.6) Opis znajdziesz na forum omv.
Ostatnio postawiłem na wirtualce i działa dobrze

  #129 08.07.2014 23:32

@cyryllo: openmediavault 0.5.49 jest najnowszy, czyż nie?:)

cyryllo   18 #130 09.07.2014 08:28

@Anonim (niezalogowany): No właśnie nie. Ze stabilnej wersji to 0.5.51 jest. Zaś jest już wersja można powiedzieć RC 0.6, która de facto ma stać się od razu wersja 1.0 ( http://wiki.openmediavault.org/index.php?title=Main_Page ) i działać na Wheeze. Opis instalacji http://forums.openmediavault.org/viewtopic.php?f=12&t=4863
Testuję ją obecnie na wirtualce i działa dobrze. Niedługo będę migrować na nią.

Autor edytował komentarz.
  #131 09.07.2014 21:18

@cyryllo: Co ja bym bez Ciebie zrobił? )))

cyryllo   18 #132 09.07.2014 21:44

@ASTMC (niezalogowany): zapytał wujka Google ;)

  #133 09.07.2014 22:54

@cyryllo: Nie zna wszystkiego niestety:) Zauważyłem, że do instalacji OMV 0.6 (ściągnięcia :

1 - echo "deb http://packages.openmediavault.org/public kralizec main" > /etc/apt/sources.list.d/openmediavault.list
2 - apt-get update
3 - apt-get install openmediavault-keyring postfix
4 - apt-get update
5 - apt-get install openmediavault
6 - omv-initsystem

po wgraniu Debiana 7.5 potrzebny jest dostęp do internetu po lan. Aktualnie mam tylko wifi... więc nici... ;(

  #134 10.07.2014 00:37

OKS, podłączyłem przez Router i wszystko się zainstalowało :)
Teraz czas na zapoznanie się z OSem:)
Dzięki!!

cyryllo   18 #135 10.07.2014 13:07

@ASTMC (niezalogowany): Cieszę się że Ci udało :)

  #136 23.07.2014 00:45

Zamówiłem tą samą kartę graficzną którą posiadasz (AMD HD5450). Jak ściągnąć sterowniki do niej pod linuxa?

cyryllo   18 #137 23.07.2014 08:45

@ASTMC (niezalogowany):


apt-get install fglrx-driver fglrx-control fglrx-glx fglrx-modules-dkms

Ogólnie to poszukaj info w google ;)

Autor edytował komentarz.
  #138 26.07.2014 13:36

@cyryllo: E: Pakiet fglrx-driver nie ma kandydata do instalacji
E: nie udało się odnaleźć pakietu fglrx-control
E: Pakiet fglrx nie ma kandydata do instalacji
E: Nie udało się odnaleźć pakietu fglrx-modules-dkms
:(
Przeszukałem internet i niewiele znalazłem przydatnych informacji((
help me((

cyryllo   18 #139 26.07.2014 14:43

@ASTMC (niezalogowany): chyba ci się szukajka zepsuła ;)

https://wiki.debian.org/ATIProprietary#Debian_7_.22Wheezy.22

Dodaj najpierw repozytorium a potem instaluj wg tego jak jest tam podane.

Ja sam na wheeze zamierzam niedługo przeskoczyć. Niedługo ma wyjść oficjalny skryp aktualizujący system. Pracują obecnie nad tym.

Autor edytował komentarz.
  #140 26.07.2014 15:19

@cyryllo: Nie wiem czy problem nie leży po stronie mojego OSa.
Nie znaleziono polecenia dla gedit, deb i wielu innych,
zainstalowałem repozytorium nowych wtyczek, a nie dodał żadnego nawet z testowych.
Dziwna sprawa z tym moim linuxem ;(

cyryllo   18 #141 26.07.2014 15:42

@ASTMC (niezalogowany): Repozytoria dodaj poprzez panel. Bo od jakiegoś czasu omv blokuje sourcelista ;)

  #142 27.07.2014 13:16

@cyryllo: Udało mi się zainstalować fglrx. Po prostu repozytorium można wstawiać tylko w /etc/apt/sources.list.d/openmediavault.list

Natomiast nie udaje się z terminala ściągnąć pliku:

wget http://omv-extras.org/debian/pool/main/o/openmediavault-omvextrasorg/openmediava...

łączy się z serwerem, natomiast wysłano żądanie HTTP, oczekiwanie na odpowiedź ... 404 Not Found....
z web interface instaluje wtyczki ale żadnej nie dodaje, wciąż pozostaje ich 12 standardowych, brak plexmedia, minidlna, xbmc czylich tych dla mnie najważniejszych ((

  #143 27.07.2014 14:29

@cyryllo: apt-get install openmediavault-virtualbox

tylko w taki sposób udało się zainstalować wtyczki ))

  #144 27.07.2014 15:59

@cyryllo: 3 Configure
cd xbmc
./bootstrap
./configure
If you wish to use supported system libraries do this instead.
./configure
In either case, with the above installed packages this should go smoothly.
4 Build
make
5 Install
sudo make install
When this completes you are done!

po wpisaniu make - wyskakuje komentarz że brak pliku ... (((
a tyle z xbmc było przepisywania ((

cyryllo   18 #145 27.07.2014 22:26

@Anonim (niezalogowany): Są repozytoria xbmc dla wheeze więc po co się męczyć ;)

  #146 28.07.2014 19:37

@cyryllo: XBMC zainstalowany, ale nie uruchamia się, gdyż potrzebuje akceleracji OpenGL (przypominają mi się nasze czasy 2voodoo 2 ;) )

po wpisaniu komendy fglrxinfo
wyskakuje błąd Error: unable to open display (null)

chociaż zainstalowałem sterowniki. Dodam, że mam podpięty TV pod HDMI.

Cyryllo help me ((

cyryllo   18 #147 28.07.2014 20:56

instalowałeś apt-get install xbmc-standalone ?

Looknij tu http://forum.dobreprogramy.pl/omv-na-hp-microserver-n54l-t452259/ i tam ew. problemy zgłaszaj i pokazuj błędy.

  #148 29.07.2014 00:06

@cyryllo: No ja już nie wiem co zrobić. Za niedługo się poddam.
3 dni uruchomienia sterowników AMD5450. Dziś zainstalowany na nowo Wheezy.
Sterowniki zainstalowane zgodnie z https://wiki.debian.org/ATIProprietary#AMD_Catalyst_12.6

Dodatkowo:
apt-get install fglrx-driver fglrx-control fglrx-glx fglrx-modules-dkms

Poinstalowało się pięknie, jeszcze bez OMV no i wciąż po wpisaniu fglrxinfo wyskakuje błąd: błąd Error: unable to open display (null)

Załamka ;((((((

cyryllo   18 #149 29.07.2014 11:48

@ASTMC (niezalogowany): weź zainstaluj xbmc standalone i uruchom go poleceniem jako podałem w linku na forum. Powinno ci zadziałać.

  #150 29.07.2014 20:43

@cyryllo: z tym poleceniem udało mi się XBMC uruchomić:

xinit /usr/bin/xbmc --standalone --no-test

To wersja tylko testowa, czy normalny XBMC ?:)

cyryllo   18 #151 30.07.2014 13:04

@Anonim (niezalogowany): Normalna. W tym wpisie na Forum http://forum.dobreprogramy.pl/omv-na-hp-microserver-n54l-t452259/?p=3031560 @hosti dał skrypt startowy który u niego działa.

  #152 30.07.2014 23:02

@cyryllo: Zauważyłem ciekawą rzecz. FGLRXinfo działa dopiero po przejściu do X servera (startx).
Skrypt u mnie nie działa, ale jakoś sobie z nim w końcu poradzę:)
Zauważyłem, że Ty także miałeś problem z filmami fullHD z odświeżaniem (chyba), pojawiają mi się w akcjach poziome kreski (przesunięcia). Pamiętasz jak zmienić te ustawienia dla ATI?
Za pomoc dotychczasową wyślę Ci normalnie pół litra :)

cyryllo   18 #153 31.07.2014 08:09

Kurcze nie pamiętam ale coś zmieniałem w konfiguracji z tymi kreskami. Muszę poszukać :P

  #154 14.08.2014 21:24

Panowie czy mając zainstalowany OMV na serwerze z DVD-ROM można doinstalować jakąś wtyczkę żeby po włożeniu płyty zgrywał ją to formatu flac na dysk i ewentualnie ściągał okładki z sieci? Do pełni szczęścia tylko takiej funkcji mi brakuje. Posiada ją Daphile ale nie można się z nim połączyć przez ssh i kopiowanie plików z podłączonego dysku trwa bardzo długo bo idzie wszystko przez tablet.

cyryllo   18 #155 15.08.2014 16:50

@adi2009 (niezalogowany): Wiem że jest jakaś aplikacja do tego i działa ponoć z konsoli (są gotowe skrypty wykrywające nowe nośniki z muzyka i zgrywające ją na dysk). Samego pluginu nie ma dla OMV. Nigdy nie zajmowałem się tego typu softem więc nie pomogę.

  #156 16.08.2014 11:10

@cyryllo: Dzięki za informację. Poszukam na jakiś forach linuxowych. Niestety moja wiedza nt. linuxa jest prawie zerowa stąd dziwne pytania. A czy jest jakiś plugin na OMV umożliwiający ściąganie plików na serwer z chomika? Chodzi mi dokładnie o to, że odpalam sterowanie OMV przez www na tablecie i z pozycji tabletu ściągam pliki z chomika na serwer.

cyryllo   18 #157 16.08.2014 11:47

@adi2009 (niezalogowany): jest openmediavault-downloader w dodatkowym repozytorium. http://omv-extras.org/simple/index.php?id=plugins-stable

  #158 01.10.2014 10:17

Witam! Zainstalowałem openmediavault z gotowego obrazu na moim "bananie"
I jako, że ma to wyjście HDMI to chciałbym zapytać czy można na tym systemie poztawić jakiś odtwarzacz video np VLC . Mam do tego podpiętą klawiaturę bezprzewodową. Czy muszę zainstalować np Lubuntu + openmediavault.
Proszę o sugestię.

Pozdrawiam

cyryllo   18 #159 01.10.2014 11:59

@Anonim (niezalogowany): Raspbian + omv tak. Lubuntu nie za bardzo.

  #160 18.10.2014 20:37

Próbuje na laptopie dell latitude e5410 zainstalowac omv na 8gb pendrive. Instalacja przebiega bezproblemowo do instalacji gruba. Probowalem 5 roznych instalek i wersji i zawsze to samo. W zwiazku z tym instaluje lilo- o ile dobrze nazwę pamietam. Po instalacji bootuje laptopa z usb, niby cos się laduje ale nie dochodzi do momentu logowania i przez www jest to samo. Czy ktos moze podpowiedziec co zrobic? Omv instaluje z bootowalnego pendriva ktorego stworzylem z pliku iso.

  #161 18.10.2014 22:10

@adi2009 (niezalogowany): juz poszło. Musialem wyłączyć w biosie dysk twardy.

  #162 27.10.2014 15:28

W związku z tym, ze stoję przed dylematem zakupu terminala proszę o pomoc. Na stronie omv.wiki podają ze omv potrzebuje do instalacji dysk 2GB. Czy na dysk o takiej pojemności zmieścimy omv z xbmc i owncloud? Dostępne są 2 typy terminali: Hp t5570 na procesorze VIA nano u3500 oraz z Hp t5740 na Intel atom N280. Ten pierwszy posiada dysk 4gb a drugi tylko 2gb. Oba mają zlacze mini pci-e do którego można podłączyć kartę broadcom crystal hd umozliwiajaca odtwarzanie fullhd w xbmc. Można znaleźć dużo wpisów w Internecie świadczących o tym ze hp t5740 z tą kartą świetnie sobie radzi z fullhd natomiast nie znalazłem nic czy ta VIA będzie działać z crystall hd. VIA z chipsetem VX900 nie uciągnie fullhd. Karty 4gb pata są drogie dlatego chciałbym kupic raz a dobrze.

cyryllo   18 #163 27.10.2014 17:30

@adi2009 (niezalogowany): Potrzebujesz w rzeczywistości minimum 8 GB. 2gb to jest świeża instalacja, a gdzie dodatkowe pluginy, xbmc itd?

  #164 27.10.2014 19:46

To chyba najlepszą opcją będzie zakup hp t5570 ze względu na dużą ilość miejsca w obudowie, do tego przejściówka ata44/cf i karta compact flash np 16gb na system. Poza tym dysk 2,5" podłączę pod sata a Broadcom crystal hd (bcm70015) pod mini pci-e i miejmy nadzieję że będzie chodzić fullhd. Dlaczego systemu nie można postawić na pendrive? Jestem w stanie przetłumaczyć tylko że jego trwałość nie będzie długa. Czy z kartą CF nie będzie to samo co z usb?

  #165 31.12.2014 10:46

Tak BTW można złożyć wersję nieco mocniejszą na tzw. łatwiznę. Poszukajcie SCALEO HomeServer ss4200-e. Nie tak dawno kupiłem jedną sztukę na Allegro za niecałe 300PLN. Oczywiście jest większy ale ma też większe możliwości a i obudowa jest niczego sobie. Sanki na 4 dyski SATA 3,5", 1 port PATA, 2 e-SATA, 4 USB. Brak grafiki ale jest złącze PCI-E 1x albo RS232 na płycie - wykorzystując RS-a zainstalujecie OMV.

cyryllo   18 #166 31.12.2014 13:21

@mix-mint (niezalogowany): Ciekawy sprzęt.

  #167 16.01.2015 15:25

Super sprawa z budowaniem własnego serwera NAS na narzędziach OpenSource.

Powiedźcie czy można by taki serwer postawić na platformie

Gizmosphere Gizmo 2

http://www.gizmosphere.org/products/gizmo-2/

http://www.cnx-software.com/2014/11/11/gizmo-2-amd-development-board-
powered-by-amd-g-series-gx210ha-soc/

Platforma ma 1GB ramu, APU z niskim TPD 9W, slot miniSD oraz gniazdo SATA, 2x USB 3.o i 2.0, port HDMI. Cena za moduł niewielka raptem 199$

Możecie taki moduł potestować lub zbudować temat dla niego jako NAS z kartą rozszerzającą mSATA do 4 portów SATA.

cyryllo   18 #168 03.03.2015 16:06

@Anonim (niezalogowany): Jak wyślesz mi taki sprzęt to chętnie przetestuje ;)

oculta   1 #169 22.07.2015 21:10

WItam, zdecydowałem sie na takie rozwiązanie i zamieniłem swojego EeeBoxa właśnie w taki server ogólnie jestem zadowolony nie sprawia zadnych problemów ale dzisiaj pojawił sie problem, no kiedyś musiał :) a mianowicie posiadam router z upc i do niego miałem wpięty kolejny tplink i z niego ciągneło wszystkie ustawienia dhcp podczas instalacji omv, tplink sie wieszał ze starości i podpiołem wszystko czyli omv i inne moje media które maja dostep do neta, reakcja była taka, ze wszystkie urządzenia dostały adresy IP tylko nie moj EeeBox omv mało tego kabel sieciowy jest podłączony a na routerze nie ma zadnej reakcji, ze coś jest wpięte, jak server sie uruchamia czyli przez 5s na routerze widać połączenie ze karta jest podłączona po chwili jak system sie zaczyna odpoalać po grubie czyli jak zaczyna sie ładować server, detekcja karty sieciowej na routerze znika, o co chodzi?

Autor edytował komentarz.
cyryllo   18 #170 22.07.2015 22:38

@oculta: tutaj obstawiał bym jednak nie system a sprzęt. Najlepiej napiisz na forum debiana lub omv i daj jakieś logi

  #171 20.08.2015 11:47

Witam.
Znalazłem tutaj dużo przydatnych informacji. Jestem na etapie składania swojego NAS'a ale mam mały dylemat. W podobnej kwocie mam zestaw na celeronie soc j1900 (4 jajka 10W) i na platformie AM1 (athlon 5350 25W). System ma być na ssd, pierwszy zestaw ma sata 2, drugi sata 3. Czy w praniu różnica byłaby widoczna? Za AM1 przemawia jeszcze wymienny procesor i lepsza grafika (np. do multimediów). W sieci znalazłem informacje że oba zestawy w idle'u pobierają ok. 15W. Dla porównania mój i5 3330s w chwili gdy to piszę pobiera 7-10W (oczywiście sam procek według core temp'a). Cyryllo co byś z tych 2 wybrał na mini serwer?

codeobiect   4 #172 05.12.2015 11:25

Hej,
mam problem z instalacj OMV na OrangePI PC z systemem Debian Jessie XFCE.
Przy kroku instalacji juz OMV wywala mi takie bledy z PHP5:
openmediavault : Depends: php5-pam but it is not going to be installed
Depends: proftpd-mod-vroot but it is not going to be installed
Depends: php5-proctitle but it is not going to be installed

Gdy chce je zainstalowac z synaptica to wywala mi komunikat:

Depends: phpapi-20100525+lfs but it is not installable
W synapticu nie wyajduje takiego pakietu.

cyryllo   18 #173 05.12.2015 19:56

@codeobiect: OMV póki co nie jest przygotowane na Jessie.

codeobiect   4 #174 06.12.2015 10:01

No szkoda. Może znajdę, gdzieś obraz Wheezy przystosowany do Orange Pi.

Autor edytował komentarz.
cyryllo   18 #175 06.12.2015 11:30

@codeobiect: Udostępniłem taki dla orange pi plus (simplenas.com), ale miał trochę błędów kończę właśnie nowy i jeśli przejdzie podstawowe testy to go udostępnię.

codeobiect   4 #176 07.12.2015 07:49

O super, dzięki. Będę sprawdzał, datę wydania i jak wejdzie to ściągnę. A ten obraz będzie miał w sobie od razu OMV?
A nie sprzedajesz czasami takich obudów co masz na stronie? A zresztą ten projekt i tak nie pasuje do OrangePi PC, a szkoda.

Autor edytował komentarz.
codeobiect   4 #177 08.12.2015 09:50

Niestety, ale po wgraniu OMV z Twojej strony, nie działa port ethernet i niektóre USB.

cyryllo   18 #178 08.12.2015 10:05

@codeobiect: A jaka płytka orange pi plus?

codeobiect   4 #179 08.12.2015 10:15

OrangePI PC a nie pi plus ;)

cyryllo   18 #180 08.12.2015 10:18

@codeobiect: No wiesz obraz jest dedykowany dla Plusa ;)
Zrób jak jest opisane na stronie http://www.orangepi.org/orangepibbsen/forum.php?mod=viewthread&tid=342&e...
w opisie Installation on SD Card
Musisz podmienić uImage i script.bin
Pobierz sobie scriptbin_kernel.tar.gz z linku na google drive i z tamtąd podmień

codeobiect   4 #181 08.12.2015 10:38

Ok, dziala. Dzięki.

  #182 02.02.2016 20:20

Cyryllo "mistrzu"od OpenMediaVault, przeczytałem i obejrzałem wszystko o OMV co wyszło z twojej ręki i kamery ale nie znalazłem nic o wirtualizacji przez wtyczkę VirtualBox bo z tym mam problemy, mało co znalazłem w internecie (pewnie źle szukam) jak mógłbyś wskazać link może, albo udzielił innej informacji. Pozdrawiam

  #183 13.03.2016 21:51

Witam,
chcę postawić serwer NAS na OMV, ma pracować głównie jako urządzenie do backupu danych, nie znalazłem dokładne opisu minimalnej konfiguracji, czy zwykły komputer z P4, 1GB RAM będzie wystarczający? Jako startowy zwykły dysk ATA, na macierz dwa dyski WD RED 1TB. I czy OMV pójdzie też na Xeonie?
Pozdrawiam

cyryllo   18 #184 14.03.2016 12:38

@nowy_ (niezalogowany): pójdzie na obydwóch.

Saphrii   12 #185 14.03.2016 16:52

@nowy_ (niezalogowany): minimalne znalezione na forum OMV: Pentium III 500 MHz, 128MB RAM (na wiki piszą o 256), 2GB przestrzeni na system.

IMO system zainstaluj na małego pendrive, typu Sandisk Fit, szkoda energii na zasilanie talerzowca tylko na system

  #186 14.03.2016 20:47

@Saphrii: Dzięki, muszę tylko sprawdzić, czy płyta odpali z pena, jedna instalacja na próbę do małej firmy na P4, do drugiej mam do dyspozycji IBM x3200 z Xeonem x3320 2,5GHz, 2GB RAM

  #187 14.03.2016 20:49

@cyryllo: Dzięki serdeczne, mam wykonać dwie instalacje, jedna instalacja do małej firmy na P4, do drugiej mam do dyspozycji IBM x3200 z Xeonem x3320 2,5GHz, 2GB RAM

  #188 06.04.2016 18:47

WItam ponownie,
przeprowadziłem instalację OMV na kompie, teoretycznie wszystko poszło poprawnie, poza tym, że instalce nie udało się dostać do żadnego serwera lustrzanego Debiana, po restarcie uruchomił się, ale dostałem komunikat, że mogę podłączyć się poprzez interfejs web: i pusta linia zamiast adresu. skanowałem adresy IP urządzeń podłączonych do sieci i nie znalazłem żadnego, który by odpowiadał temu kompowi. W trakcie instalacji komunikat, że siec zainstalowała się poprawnie. na konto roota mogę się zalogowac z tego kompa. Czy coś jest nie tak? I drugie pytanie: czy jest możliwa zmiana dysku startowego już po skonfigurowaniu macierzy?
Pozdrawiam

cyryllo   18 #189 06.04.2016 18:53

@nowy_ (niezalogowany): no jest nie tak bo nie masz połączenia z netem. sprawdź ifconfig oraz resolv

  #190 06.04.2016 20:30

@cyryllo: sprawdzę, czy standardowo OMV ustawia sobie jakiś adres?

cyryllo   18 #191 07.04.2016 13:26

@nowy_ (niezalogowany): z tego co wiem nie ustawia nic. Pobiera adres po dhcp automatycznie

  #192 07.04.2016 18:44

@cyryllo: faktycznie coś było z siecią, prawdopodobnie firewall blokował dostęp.
Ale mamteraz inny problem:w kompie były zainstalowane trzy dyski: 40GB na system i dwa po 1T WD RED na macierz. Przy pierwszej próbie instalacji OMV widział wszystkie prawidłowo, przy ponownej instalacji widzi mi jeden dysk 37GB (to ta 40-tka), jeden 931GB i jeden 32MB!! (to ten drugi 1T) co się skopało?

  #193 08.04.2016 19:59

no i wyglada na to, że po prostu nowy dysk padł :(

cyryllo   18 #194 09.04.2016 09:47

@nowy_ (niezalogowany): zdarza się. Najważniejsze aby na gwarancji wymienili ;)

  #195 14.04.2016 14:31

planuje wykonać własnego nas-a ale z dodatkowymi usługami jako "system" xenserver a w nim zwirtualizowany linux plus windows (na testy i do zabawy). Na linuxie ma być macierz software+samba+ftp+lammp+owncloud+plex media server+minidlna+tvheadend i pewnie cos przyjdzie jeszcze do głowy. potrzebny mi tez dostęp do serwera poprzez www ale na poziomie biosu i tu z pomoca przychodzi intel amt. Chcę to postawić na i5-6600t (tdp 35 W) płyta asrock q170m 8 GB albo 16 GB RAM dysk ssd na xen lub xen z pendrive systemy na ssd oraz dyski wd red 2 TB x 2 szt. na dane czy konfiguracja sprzętowa uciągnie moje widzimisię?

cyryllo   18 #196 14.04.2016 19:31

@pawelek6218 (niezalogowany): uciągnie

  #197 16.06.2016 19:02

Witam,, przy instalacji czystego OMV 2.1 nie mogę wybrać żadnego serwera lustrzanego, te z listy (Polska) nie odpowiadają. Czy bedzie można później to dodać? Gdzie może być przyczyna? Pozdrawiam

  #198 16.06.2016 20:40

No i znów namieszał firewwall, ale pojawił się nowy problem: instalacja z CD na pendrive'a, wszystko przechodzi do momentu instalacji GRUB-a. System chce zainstalować go na dysku sda, a pen jest na sdc. Jak go zmusić do instalki na penie? Czy muszę wrzucać LILO?

  #199 19.10.2016 21:08

OMV chodził ładnie 2 lata. OMV na pendrive + dysk 1TB ze zarchiwizowanymi multimediami, fotki, filmy rodzinne, zeskanowane dokumenty. Niestety teraz cały czas wiesza się. Prawdopodobie pada pamięć flash na pendrive. Nie za bardzo wiem co zrobić. Czy mogę "postawić" OMV na nowym pondrive lub innym dysku i podłączyć obecny dysk z danymi? Istnieje niebezpieczeństwo, że podczas "montowania" pousuwam partycje, katalogi, dane? Czy zpróbować wyjąć dysk i podłączyć do innego komputera z windows'em. Może można "naprawić" istniejące OMV ale nie bardzo wiem jak. Mogę przesłać logi jeśli ktoś byłby wstanie pomóc.

  #200 19.10.2016 21:17

OMV chodził ładnie przez 2 lata. Od kilku dni wiesza się co chwila, prawdopodobnie problem z pamięcią flash na pendrive. Czy można postawić OMV od nowa na innym pendrive lub dysku i podmontować w prosty sposób istniejący dysk z danymi, żeby przez przypadek nie pousuwać partycji lub katalogów? Prawdę mówiąc nie wiem jak sie za to zabrać. A może prościej wyjąć dysk z serwerka i podłączyć pod komputer z Windowsem, bo chyba tak można po zainstalowaniu odp sterowników. Nie chcę namieszać, bo na serwerku całe archiwum zdjęć, filmów rodzinnych, dokumentów. Mam co prawda jakies inne kopie zapasowe, ale w róznych miejscach, a tu na serwerku wszystko poukładane.

  #201 19.10.2016 21:34

OMV chodził ładnie przez 2 lata. Od kilku dni wiesza się co chwila, prawdopodobnie problem z pamięcią flash na pendrive. Czy można postawić OMV od nowa na innym pendrive lub dysku i podmontować w prosty sposób istniejący dysk z danymi, żeby przez przypadek nie pousuwać partycji lub katalogów? Prawdę mówiąc nie wiem jak sie za to zabrać. A może
prościej wyjąć dysk z serwerka i podłączyć pod komputer z Windowsem, bo chyba tak można po zainstalowaniu odp. sterowników. Nie chcę namieszać, bo na serwerku całe archiwum zdjęć, filmów rodzinnych, dokumentów. Mam co prawda jakies inne kopie zapasowe, ale w róznych miejscach a na serwerku wszystko poukładane.

cyryllo   18 #202 19.10.2016 22:37

@Mzet (niezalogowany): jak zainstalujesz na nowo OMV to bez problemu podmontujesz już ustawione partycje/ raid itd. Niestety na nowo będziesz musiał poustawiać ew użytkowników i ustawienia dla poszczególnych aplikacji/plugionów. A jeśli obecnie ci system sie uruchamia może warto sklonowac pendriva na nowego lub na jakis inny dysk?

  #203 20.10.2016 09:05

@cyryllo: dzięki za podpowiedź. Faktycznie spróbuję sklonować pendrive. Co prawda "nie widzę" go pod Windowsem z uwagi na format, ale poczytam jak to zrobić. PS. Sorki za potrójny wpis:)

cyryllo   18 #204 20.10.2016 14:08

@Mzet (niezalogowany): clonzillą np. to zrób

dsgl310348   1 #205 30.07.2017 18:15

Witam . Posiadam dysk 500 GB (NTFS) w kieszeni USB z ważnymi danymi których nie mogę stracić, czy jak go zamontuje to coś może pójść nie tak i stracę dane czy będzie działać?

cyryllo   18 #206 02.08.2017 10:04

@dsgl310348: nie powinno być problemów z zamontowaniem. Jak podłączysz dysk to powinien widzieć go i dać sie zamontować. Jakby nie widział partycji z ntfs-em to doinstaluj ntfs-3g

dsgl310348   1 #207 03.08.2017 16:08

Dziekuje

Autor edytował komentarz w dniu: 03.08.2017 16:10