Czas zapomnieć o kartach pamięci? Samsung zapewni 128 GB w tanich smartfonach

Czas zapomnieć o kartach pamięci? Samsung zapewni 128 GB w tanich smartfonach

Czas zapomnieć o kartach pamięci? Samsung zapewni 128 GB w tanich smartfonach
19.03.2015 14:29

Zaletą tanich smartfonów jest ich cena. Jednak płacimy za to wydajnością, a także ilością wolnej przestrzeni na pliki. Producenci decydują się na kilka lub kilkanaście gigabajtów. Za sprawą Samsunga ma to się zmienić, nowe pamięci sprawią, że w tanich smartfonach dostaniemy nawet 128 GB na nasze pliki.

W flagowych smartfonach możemy już znaleźć 128 GB wolnej przestrzeni. Niewielu użytkowników jest w stanie wykorzystać taką ilość gigabajtów, ale patrząc na rosnące rozmiary aplikacji, a zwłaszcza rozbudowanych mobilnych gier, to już niebawem 64 GB stanie się standardem. Sytuacja nie wygląda tak dobrze w tańszych modelach, w których nadal spotkamy tylko kilka lub kilkanaście gigabajtów. Dla ich posiadaczy kupno karty microSD często jest koniecznością.

Obraz

Samsung chce to odmienić, właśnie poinformował, że zamierza ruszyć z produkcją tanich pamięci, które zapewnią 128 GB również w tanich smartfonach. Mają to być 3-bitowe moduły NAND stworzone w oparciu o technologię eMMC (Embedded MultiMediaCard) w wersji 5.0. Oczywiście na wydajność oferowaną przez pamięci w standardzie UFS 2.0 (Universal Flash Storage) nie możemy liczyć. Jednak sekwencyjny odczyt danych na poziomie 260 MB/s zapewni komfortową pracę, nie taką jak pamięć UFS zastosowana w flagowym Galaxy S6, ale użytkownicy tańszych modeli będą zadowoleni.

Oczywiście nie wszystkie nowe smartfony Samsunga będą niebawem sprzedawane tylko w wersji z 128 GB pamięci. Jednak tani proces produkcji umożliwi stosowanie chociażby 32 GB w budżetowych modelach. Te 32 GB będzie w zupełności wystarczające dla większości użytkowników. Dodatkowo dzięki temu zniknie potrzeba kupna karty microSD w celu dołożenia kilkunastu czy kilkudziesięciu gigabajtów. Mamy nadzieję, że Samsung nie zdecyduje się na usunięcie slotów na karty pamięci, jak zrobił to w flagowym Galaxy S6. Jedną z zalet karty pamięci jest łatwość przenoszenia danych, co przydaje się zwłaszcza jeśli korzystamy z kilku urządzeń lub gdy chcemy chociażby przerzucić zdjęcia na laptopa, a nie mamy przy sobie kabelka.

Na 128 GB w tanich smartfonach musimy jeszcze poczekać. Południowokoreańska firma nie podała konkretnej daty wprowadzenia nowych modułów. Pozostaje nam uzbroić się w cierpliwość i wyglądać pierwszych urządzeń, w których wykorzystanie całej dostępnej przestrzenie dla większości użytkowników będzie wyzywaniem.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)