Darmowa aktualizacja Windowsa 10 dla niepełnosprawnych tylko do 31 grudnia

Darmowa aktualizacja Windowsa 10 dla niepełnosprawnych tylko do 31 grudnia

31.10.2017 15:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Oficjalny program aktualizacji Windowsa 7 i 8.1, za sprawąktórego można było uzyskać za darmo licencję na Windowsa 10,zakończył się 29 lipca 2016 roku – od tej pory każdy, kto chcemieć „dziesiątkę”, powinien kupić licencję. Jednak przedoficjalnym zakończeniem tego okresu, Microsoft pozostawił furtkę,w założeniu przeznaczoną dla niepełnosprawnych. Obiecano,że użytkownicy „technologii pomocniczych” będą mogli pooficjalnym terminie zakończenia akcji darmowej aktualizacji dalej zniej korzystać. Teraz i z tym koniec.

Na łamach bloga Microsoft Accesibility ponad rok temu przeczytaćmożna było: (…) darmowa oferta aktualizacji do Windowsa 10 dlaklientów pracujących w Windowsie 7 lub Windowsie 8.1 dobiega końca29 lipca, jednak chcemy wyjaśnić, że ten termin nie dotyczyklientów, którzy używają technologii pomocniczych. Będziemynadal realizować naszą wcześniej przedstawioną wizję dostępnościWindowsa 10 i jesteśmy zobowiązani zapewnić użytkownikówtechnologii pomocniczych, że mają szansę zaktualizować system doWindowsa 10 za darmo.

Przeznaczona dla niepełnosprawnych furtka szybko zaczęła byćjednak wykorzystywana przez ludzi, który z ułatwień dostępu wrodzaju Narratora, Lupy czy Dużego kontrastu nigdy nie korzystali.Zachęcani byli zresztą też do tego przez popularne serwisy IT,rozpisujące się o „triku” za pomocą którego można wciążprzeprowadzić darmową aktualizację, odwiedzając stronęmicrosoft.com/pl-pl/accessibility/windows10upgrade.

Deklaracji Microsoftu, zgodnie z którymi pozostawionej dlaniepełnosprawnych furtki nie powinno się w ten sposóbwykorzystywać, nikt chyba nie brał na poważnie – nietowarzyszyło im przecież żadne techniczne rozwiązanie,sprawdzające, czy użytkownik faktycznie korzysta z „technologiipomocniczych”. Niektórzy usprawiedliwiali zresztą swoje działaniaw bardzo absurdalny sposób, np. twierdząc, że w zakres technologiipomocniczych wchodzą skróty klawiszowe, takie jak ctrl+c. W końcuwięc firma z Remond, widząc jak mało honoru w użytkownikach,zaczęła sugerować,że usunie stronę internetową do aktualizacji, pozostawiającjedynie tę możliwość aktualizacji w rękach pomocy technicznejdla niepełnosprawnych (Disability Answer Desk).

Obraz

W końcu decyzję podjęto – na amerykańskiej stronie programuWindows Accesibility pojawiła się informacja, że oferta darmowejaktualizacji dla użytkowników technologii pomocniczych wygaśnie 31grudnia 2017 roku. Na innych stronach (np. polskiej czy niemieckiej)komunikat brzmi: *nie ogłosiliśmy daty zakończenia ofertyuaktualnienia dla klientów korzystających z technologiipomocniczych. Podamy do wiadomości publicznej odpowiedniąinformację przed zakończeniem oferty. *

Jest to jednak zapewne tylkoniedopatrzenie – brytyjska strona, oferująca anglojęzycznąprzecież wersję aktualizacji, sama uaktualniona jeszcze niezostała.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (104)