Debiutuje Google Chrome 44. Ucieszy twórców rozszerzeń i aplikacji webowych

Debiutuje Google Chrome 44. Ucieszy twórców rozszerzeń i aplikacji webowych

Debiutuje Google Chrome 44. Ucieszy twórców rozszerzeń i aplikacji webowych
Redakcja
22.07.2015 10:07

Google Chrome jest obecnie najpopularniejszą przeglądarką internetową świata i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższych miesiącach sytuacja ta miała ulec zmianie. Producent właśnie zaprezentował kolejną wersję, oznaczoną już numerkiem 44. Jest to wydanie znacznie zwiększające nasze bezpieczeństwo, którym powinni zainteresować się również twórcy aplikacji webowych.

W przeciwieństwie do ostatnich aktualizacji Firefoksa od Mozilli, w przypadku Chrome rewolucji nie zobaczymy. Dotyczy to jednak jedynie tego, z czym użytkownik może się zetknąć zaraz po uruchomieniu aplikacji, bo tak naprawdę pod maską zaszły poważne przeobrażenia. Najważniejsze z nich to naprawa wielu odnalezionych i zgłoszonych błędów. Wydanie to zawiera aż 43 łatki bezpieczeństwa, za które Google wypłaciło niemal 40 tysięcy dolarów. Dwie z podatności to poważne UXSS (Universal Cross-Site Scripting) w silniku Blink i Chrome na Androidzie, zalecana jest więc jak najszybsza aktualizacja aplikacji do nowej wersji.

Obraz

Google chwali się, że najnowsze wydanie stabilne wprowadza liczne poprawki stabilności i wydajności. Oprócz tego wprowadzono kilka nowych API dla rozszerzeń i aplikacji, co powinno ucieszyć twórców stron i dodatków. Spore zmiany dotyczą edycji mobilnej: funkcja dodawania strony do ekranu startowego została rozbudowana, dzięki czemu twórcy aplikacji mogą sprawdzać (np. przy użyciu Analytics), czy użytkownicy korzystają z tej opcji. Rozszerzono także Notification API, w efekcie czego deweloperzy mogą łączyć powiadomienia z obiektami JavaScript dla nich przeznaczonymi. Zwiększono także kontrolę nad powiadomieniami: zamiast zasypywać użytkownika różnymi wiadomościami, możemy wyświetlać mu tylko ostatnie z nich, a także grupować i informować o liczbie wiadomości.

Najnowszą wersję Google Chrome znajdziecie już w bazie aplikacji naszego serwisu w wersji dla Windows, Androida i iOS. Przeglądarka ta posiada system cichych, automatycznych aktualizacji, więc użytkownicy nie muszą instalować nowej wersji ręcznie. Jeżeli jednak chcecie wymusić ten proces, wystarczy w programie uruchomić menu i wybrać z niego pozycję „Google Chrome – Informacje”. Wtedy przeglądarka sprawdzi dostępność aktualizacji i w razie potrzeby rozpocznie ich instalowanie. Przy okazji zobaczycie wtedy niewielką nowość: ikona animacji sprawdzania nowej wersji została zamieniona na cieńszą, zgodną z założeniami Material Design.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)