Internet - nowelizacja prawa telekomunikacyjnego

Wczoraj (tj. 04-03-2011) przeczytałem w Gazecie Wyborczej artykuł "Internet na 90%", który to mnie zaciekawił i myślę zaciekawi wielu odbiorców internetów.

Artykuł był o nowelizacji prawa telekomunikacyjnego. Postanowiłem zerknąć na ten projekt, by dowiedzieć co ciekawego się szykuje, wiedząc że w gazecie i tak podają najczęściej najbardziej kontrowersyjną i niekorzystną część ustawy dla którejś ze stron, czyli najbardziej korzystną dla drugiej. W tym przypadku akurat gorzej wypadają dostawcy a lepiej odbiorcy.

Cały projekt ustawy można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej Ministra Infrastruktury: BIP Ministerstwo Infrastruktury lub co dla bardziej leniwych bezpośredni link do projektu: Założenia Projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo telekomunikacyjne.

Gwarantowane miałoby być 90% łącza zadeklarowanego w umowie, czyli jeżeli dostawca daje nam 10Mbit to gwarantowane miałoby być 9Mbit poniżej którego nie powinny spadać transfery, a jeżeli transfery będą niższe przez 12 godzin i klient się o tym dowie w jakiś sposób to nie musiałby płacić abonamentu i to by była najciekawsza część. W dobie tych pięknych Mbitów na umowie wielu by nie zapłaciło abonamentu. Jednak wg mnie kontrola czegoś takiego byłaby bardzo utrudniona i oczywiście dostawca zawsze by zrzucał winę na użytkownika.

Aktualnie na umowach najczęściej mamy podane transfery do 10Mbit, 50Mbit, 100Mbit gdzie raczej większego problemu w zagwarantowaniu 90% przy małych łączach typu 5Mbit nie będzie. Ciekawe jednak ja dostawca miałby zagwarantować 90Mbit przy łączu 100Mbit a takie reklamy nie raz wielu z nas widziało w telewizji.

W końcu jeżeli użytkownik ma wirusa, trojana czy to jeszcze innego ciekawego robaka to nie jest to wina dostawcy. A wielu z użytkowników posiada takie ustrojstwa i nawet o tym nie wie. Tak czy siak egzekwowanie takiego czegoś (jeżeli przejdzie ten projekt) będzie trudne, dostawcy zawsze znajdą lukę w prawie i ją wykorzystają.

Ciekawi mnie fakt jak rozwiązane zostanie przesyłanie danych do TPSA, w końcu nie od dziś wiadomo, że wielu dostawców, serwisów i innych ogranicza transfery do TPSA ze względu na wysokie koszty, o czym było nawet na forum DP.

Co z kontrolą przepustowości? W takim przypadku musiałoby następować z dwóch stron, w końcu z serwera z którego pobieramy dane też powinniśmy posiadać informacje o jego możliwościach aktualnych (w danym momencie), ponieważ nie można przecież wymagać od dostawcy usług aby klient pobierał dane z prędkością 90% łącza jeżeli serwer z którego pobiera dane nie potrafi zapewnić takiego transferu. Ale to już nie nasz problem (użytkowników) a problem dostawców.

Wg artykułu unijna dyrektywa nie wymaga takich regulacji jak resort infrastruktury chce wprowadzić ale nie było by to nic dziwnego, zwykle nasze ministerstwa wychodzą z wieloma inicjatywami przed szereg... aby móc bardziej kontrolować obywateli.

W projekcie można też znaleźć informacje na temat urządzeń, które są udostępniane użytkownikowi w ramach umowy, konkretniej o ograniczeniach dostępu do nich. Akurat zniesienie blokady dostępu do Liveboxa czy coś mogłoby być rozsądne dla klienta, niektórzy mają ochotę włączyć dodatkowe opcje a dostawca ich ogranicza.