Dell nie lęka się nowego MacBooka Air, 13‑calowy XPS ma być konstrukcyjnie lepszy

Dell nie lęka się nowego MacBooka Air, 13-calowy XPS ma być konstrukcyjnie lepszy

26.01.2015 14:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tegoroczny MacBook Air może budzić niepokój wśród konkurentówApple – z wyjawionych do tej pory informacji wynika, żeodnowionypod względem wzornictwa ultraprzenośny sprzęt z Cupertino będzieniezwykle cienki, lekki i wydajny. Na pewno nie pocieszą ichdoniesieniaz Tajwanu, gdzie dostawcy podzespołów mówią, że kolejny rok znówbędzie należał do Apple, ani wieściz Redmond, gdzie Microsoft zapowiedział darmowe aktualizacje doWindows 10 dla posiadaczy licencji na starsze wersje „okienek”.Na tym trudnym rynku Dell nie zamierza poddać się bez walki.

Donnie Oliphant, dyrektor marketingu Della udzielił wywiadumagazynowi Forbes, w którym odniósł się do obecnej sytuacji na rynkulaptopów. Przyznał w nim, że po nowym MacBooku Air spodziewa sięradykalnych zmian. Wykorzystująca procesory Intel Broadwell maszynama ważyć zaledwie kilogram, jeśli nie mniej, a do tego maksymalnie 12mm grubości. Czy jednak taka konstrukcja jest optymalna z perspektywyużytkowników?

Nowy Dell XPS 13: prawdopodobnie najlepszy ultrabook PC na rynku?
Nowy Dell XPS 13: prawdopodobnie najlepszy ultrabook PC na rynku?

Zdaniem Oliphanta Apple przesadziło z odchudzaniem swojegolaptopa. Nie odniósł się on co prawda do sugerowanego przez branżowemedia zastąpienia wszystkich złączy w nowym Airze pojedynczymgniazdkiem USB 3.1 Type-C, ale zauważył, że 12 milimetrów grubościoznacza konstrukcyjne kompromisy. Flagowy ultraprzenośny laptopDella, XPS 13, ma grubość 15 mm – i to ma być idealnym dziśrozmiarem. Cieńszy sprzęt oznacza mniejszą wydajność i krótszy czaspracy na bateriach.

Dlatego Dell nie przejmuje się tym, że Apple jest w staniestworzyć urządzenie o mniejszych wymiarach. W rękawie ma atut, którytrudno będzie przebić firmie z Cupertino – partnerstwo zSharpem, dzięki któremu do końca roku ma wyłączność na panelenastępnej generacji IGZO, zapewniajace maksymalną rozdzielczość3200×1800 pikseli na 13-calowym wyświetlaczu, przy zużyciu energii onawet 80% niższym od porównywalnego rozmiarami panelu LCD.

IGZO

Pierwsze niezależne recenzje są dla XPS 13 bardzo pozytywne –serwis MobileTechReview uznał np. że nie znajdziemy nigdzie drugiegotak małego, stylowego i lekkiego trzynastocalowca, przynoszącegopełną moc procesorów Intel Core U. Laptop został uznany za lepszywybór niż Surface Pro 3 Microsoftu czy Lenovo Yoga 3 Pro. Czy jednakfaktycznie będzie w stanie rywalizować z nowym MacBookiem Air podwzględem wydajności i czasu pracy na baterii? W tej kwestii niestetynie wszystko zależy od firmy z Teksasu. O ile Apple może pokusić sięo daleko idące optymalizacje dla swojego systemu operacyjnego, Dellskazany jest na to, co dostanie od Microsoftu.

Z testów wynika bowiem, że pracując pod kontrolą Windows 8.1,wyposażony w akumulator o pojemności 52 Wh XPS 13 osiąga czas pracybez zasilania sieciowego na poziomie 10-12 godzin, czyli mniej, niżostatni model MacBook Aira ze starszym o generację procesorem Intela,który w niektórych testach zdołał osiągnąć wynik nawet 16 godzinpracy. Biorąc pod uwagę energooszczędność czipów Broadwell Core M(nawet w porównaniu do Haswelli), można się spodziewać, że Applezechce celować w czas pracy na bateriach na poziomie 20 i więcejgodzin. Cała nadzieja więc w Windows 10 – ale do tej pory niewiemy, jak te nowe rozwiązania software'owe, mające na celuzmniejszenie zużycia energii, będą działały w praktyce.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)