IQOS vs papieros — szkodliwe, mniej szkodliwe czy nieszkodliwe?

Na pytanie:

Czy palenie tytoniu jest szkodliwe?


- nie ma innej odpowiedzi niż

tak.

Jednak pojawia się pewien problem w postaci słowa "palenie".
Kto pali (lub przebywa z palaczami) ten wie czym to "śmierdzi" a czy ma świadomość co dzieje się w jego organizmie? Nie będę robił wykładu o szkodliwości palenia, bo nie o to chodzi. Świadomi palacze wiedzą, że trują siebie i swoje najbliższe otoczenie.
Są jednak firmy w tej dziedzinie, które potrafią pokazać przełomowe wynalazki, które mogą wpłynąć na obniżenie szkodliwości stosowania wyrobów tytoniowych.
Wiecie (pytanie do palaczy) że e-papieros ma trochę dłuższą historię niż większości się zdaje? Zanim europejski rynek zalała fala wszelkiej maści e-papierosów, pewna amerykańska firma w latach 60 pokazała „Premiere”, który okazał się zupełną klęską, totalnie zignorowany przez potencjalnych użytkowników.
Jednak ta amerykańska firma, potentat w branży tytoniowej nie zasypiała gruszek w popiele i w 2014 roku wprowadziła pilotażowo swoją kolejną nowość na rynek japoński w Nagoi oraz włoski w Mediolanie, do tej pory prawie 1,5 miliona palaczy zrezygnowało z papierosów na rzecz tej nowości.

O czym mowa?

Zanim przedstawię "to coś", strzelę wam palaczom i sobie (dla przypomnienia) króciutki wykład o działaniu dymu tytoniowego na nasze organizmy...
Jak podaje w swojej pracy prof.dr.hab. Andrzej Sapota, tytoń, tak bardzo znany we wszelakiej formie używek to krewniak pomidorów i kartofli (sic!), w XVI wieku był roślina ozdobną i leczniczą, jednak ówczesne "wyższe warstwy" zaczęły używać go jako żujki, tabaki, albo wkładu do fajek i zaczęło się...
Już w 1598r. angielscy lekarze po raz pierwszy rozpisali się o szkodliwości zażywania tytoniu. Tyle z ciekawostek pana profesora.

Trochę statystyk - już nie będzie fajnie...

Osoby palące trzy razy częściej umierają przed 60. rokiem życia niż dorośli, którzy są wolni od nałogu. W Polsce pali codziennie ponad 30 proc. dorosłych mężczyzn i 25 proc. dorosłych kobiet. Prawie 5 mln z tych osób pali dłużej niż 20 lat, a ponad połowa z nich wypala 11-20 papierosów dziennie. Co roku około 100 tys. zgonów w naszym kraju ma bezpośredni związek z negatywnymi skutkami nikotynizmu, przy czym 60 proc. dotyczy osób w wieku 35-69 lat. Szacuje się, że co minutę z powodu choroby wywołanej paleniem tytoniu umiera na świecie sześć osób.
Mało? No to jeszcze trochę:
Mimo że 70 proc. palących chce zerwać z nałogiem, to niestety jedynie 3 proc. faktycznie udaje się tego dokonać. Jednocześnie trzeba mieć także świadomość, że bierne palenie w domu lub w pracy zwiększa ryzyko rozwoju choroby wieńcowej o około 25-30 proc., a raka płuc o 20-30 proc. W dymie tytoniowym znajduje się ponad 5000 różnych substancji, wiele o działaniu toksycznym, mutagennym, teratogennym oraz kancerogennym.
Że nie wspomnę o:
smrodzie z ust, żółtych zębach itp.
Wystarczy żeby rzucić palenie?
Teoretycznie tak, aczkolwiek nie do końca, bo uzależnienie od nikotyny tak mocno opiewane w reklamach telewizyjnych to tylko czubeczek góry. Jest jeszcze pamięć ruchowa i taka błahostka jak odruch ssania, których to nie zagłuszy się gumą do żucia, tabletka ani plasterkiem.
Teraz już do brzegu.
Czytaliście informację podaną przez @b.munro ?
Właśnie wpadły mi w ręce wyniki badań prof. Joanny Szczepanowskiej z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN. Instytucja to nie byle jaka, bo Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN został utworzony w 1918 w Warszawie. Jest największym nieuniwersyteckim centrum badań biologicznych w Polsce podległym Polskiej Akademii Nauk. Instytut zajmuje się biologią molekularną i komórkową, biochemią oraz neurobiologią, ściśle współpracując z renomowanymi placówkami zagranicznymi.
I teraz właśnie będzie to, co tygryski o zacięciu technologicznym powinny przytulić obiema rączkami :).

IQOS

bo o wynikach badań porównawczych palenia tytoniu z tym właśnie chciałem wam powiedzieć.

System Podgrzewania Tytoniu (THS2.2 – nazwa handlowa IQOS), który elektronicznie podgrzewa tytoń w temperaturze znacznie niższej od temperatury spalania, powoduje powstanie aerozolu zawierającego nikotynę oraz mieszaninę związków o znacząco niższej zawartości substancji toksycznych w porównaniu do dymu papierosowego powstałego wskutek spalania tytoniu.

Mitochondria... słowo klucz, czymże one są?
Mitochondria są organellami wielofunkcyjnymi, których głównym zadaniem jest dostarczenie ATP dla wielu procesów komórkowych. Mitochondria uczestniczą w wielu kluczowych przemianach komórki, odgrywają rolę w wielu szlakach sygnałowych, są głównym źródłem powstawania reaktywnych form tlenu (potocznie zwanych wolnymi rodnikami) i mają wpływ na gospodarkę wapniową w komórce. Dlatego mitochondria są kluczowym elementem wielu podstawowych procesów komórkowych,

I właśnie na badaniu wpływu na nie skupiły się działania instytutu, ponieważ jak się okazuje - uwalając działanie mitochondriów - uwalicie działanie organizmu.

Jak podaje pani profesor Joanna Szczepanowska

„Badania wykazały, że ograniczenie szkodliwych bądź potencjalnie szkodliwych substancji dzięki podgrzewaniu, zamiast spalaniu tytoniu, jest zachęcającym podejściem do zmniejszenia stresu mitochondrialnego w komórce związanego z paleniem wyrobów tytoniowych”

Tak oto wyglądają komórki po 7 dniach badania, od lewej: niewystawione na działanie żadnej testowanych substancji, po 7 dniach stałej ekspozycji na aerozol THS2.2 (o stężeniu 7.5µg/ml) i ostatnie po 7 dniach ekspozycji na dym tytoniowy papierosa referencyjnego (o stężeniu 7.5µg/ml).

Z namnażaniem komórek również nie było "różowo"

Czy w związku z tym można powiedzieć że IQOS jest zdrowszy od zwykłych papierosów?
Na pewno jest mniej szkodliwy, mniej uciążliwy dla otoczenia, mniej wpływający na...
Dopowiedzcie sobie sami.

Mnie osobiście po zapoznaniu się z wynikami tych badań cieszą dwie rzeczy:

1. Pojawiają się dowody na zdrowszą (choć bardziej poprawne dla niektórych będzie - mniej szkodliwą) alternatywę dla analogowych papierosów

2. Polacy potrafią pokazać światu, że nasz poziom wiedzy jest naprawdę na dobrym poziomie

Nie pozostaje mi nic innego jak życzyć wszystkim zdrowia a niepalącym towarzystwa bez chmury tytoniowej.