Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Technika Pomodoro — efektywne zarządzanie czasem pracy

Ostatni wpis wprowadzający do stworzenia wtyczki Healthy with Visual Studio opisywać będzie ciekawą technikę do zarządzania czasem w pracy. Mowa będzie o Pomodoro, niezmiernie prostym i skutecznym sposobem na planowanie zadań, nie tylko dla programistów.

Zapanować nad czasem i zadaniami

Zapewne nie raz zawaleni byliście wieloma taskiami do zrobienia, a nie było pomysłu jak to ogarnąć. W jaki sposób rozdzielić zadania, aby był czas i na przerwę i na twórczą pracę.

W takim przypadku pomocna może okazać się technika Pomodoro. Jej twórcą jest Włoch Francesco Cirillo, a nazwa pochodzi od czasomierza kuchennego w kształcie pomidora. Jest to ciekawy sposób na zarządzanie naszym czasem w bardzo prosty sposób. Bez wielkiego przygotowania, bez jakiś dodatkowych narzędzi. Wystarczy timer ustawiony na 25 minut. Tylko tyle, ale i aż tyle.

Jak zacząć z Pomodoro?

W celu rozpoczęcia przygody z Pomodoro potrzebna jest lista zadań do wykonania i czasomierz (kuchenny, w telefonie czy komputerze). Poszczególne kroki są następujące:

  1. Wybierz zadanie do wykonania z listy wcześniej przygotowanych zadań
  2. Ustaw czasomierz na 25 minut i wykonuj zadanie bez przerywania, co ważne pamiętać trzeba o tym, aby nie rozpraszać się. Odpada zatem Facebook czy YouTube. Jeśli ktoś będzie coś chciał od ciebie zaproponuj, że odezwiesz się/oddzwonisz za kilka minut (aż zakończysz zadanie)
  3. Po 1 Pomodoro (po 25 minutach) zrób przerwę 5 minutową - kawa, herbata, toaleta, czy proste ćwiczenia rozciągające. Przerwa jest równie ważna, jak wykonane przed chwilą zadanie!
  4. Po 4 Pomodoro (4x25 minut) robisz sobie dłuższą przerwę, 20-30 minut. W tym czasie można sprawdzić pocztę, zajrzeć na Facebooka lub porozmawiać o pogodzie lub Dudku, którego nie wzięli znowu na Mundial,

Dlaczego Pomodoro jest skuteczne?

Pomdoro jest prostą techniką, ale wymaga na początku samodyscypliny i przestrzegania kilku zasad. Nie można rozpraszać się i przerywać zadania. 25 minut jest na tyle krótkie, że jeśli jakaś osoba będzie chciała coś od ciebie, możesz zawsze poprosić o to, aby poczekała te kilka minut, aż do zakończenia Pomodoro. Z drugiej strony w tym krótkim czasie jesteśmy skupieni na jednym zadaniu, co wzmacnia naszą efektywność i koncentrację.

Po zakończeniu 25 minut przerwa jest obowiązkowa. Zapewne będzie ciężko przerwać coś, w momencie gdy jesteśmy we flow, ale czas na relaks jest równie ważny (a może i ważniejszy), co wykonywane zadanie.

W czasie Pomodoro wyeliminujmy wszelakie rozpraszacze, szczególnie sieci społecznościowe czy maile lub smsy. Łatwo jest zdekoncentrować się, a gorzej jest wrócić do wykonywanego zadania.

Pomodoro pozwala na zaplanowania dnia, a także na analizę tego co w danym okresie robiliśmy. W prosty sposób można zakładać sobie cele i narzucać wyzwania, np. będę mniej siedział na Facebooku, więcej czasu poświęcę na naukę jakieś nowej technologii.

Technika nie musi być stosowana do każdego zadani i przez cały czas pracy nad zadaniami. Można wybrać kilka ważniejszych tasków i tylko do nich stosować Pomodoro.

Pierwszy kontakt z tą metodyką może być trudny. Warto jednak spróbować, chociażby dla sprawdzenia, jak bardzo mamy silną wolę, która utrzymuje nas z daleka od zewnętrznych rozpraszaczy. Niech pierwsze dni będą składały się tylko z jednej lub dwóch sesji z Pomodoro.

Pomodoro nie tylko zwiększy efektywność, ale także pomoże wyeliminować nadmierne przepracowanie.

Przedstawiona technika idealnie nadaje się do zastosowania w pracy deweloperów czy menadżerów, a także zapewne sprawdzi się w nauce dla uczniów i studentów. Warto jednak mieć na uwadze, że nie każda praca jest odpowiednia do tej techniki. Osoby pracujące w supporcie lub w innej pracy wymagającej natychmiastowego kontaktu z klientem, zapewne nie skorzystają z Pomodoro.

Od Pomodoro do wtyczki w Visual Studio

Pomimo tego, iż jest już wtyczka do IDE, która implementuje technikę Pomodoro, mam zamiar zrobić dodatek, który będzie znacznie szerszy. Prócz zarządzaniem czasem pracy, będzie także pomagał w przerwach. Nie obędzie się bez propozycji ćwiczeń, a może nawet postaram się analizować poszczególne fazy działania podczas zadań wykonywanych w Visual Studio.

Temat jest jeszcze otwarty i nie zamykam się na zaproponowane sugestie i podpowiedzi. W tym momencie zabierać się będę już za pierwsze implementacje prostych wtyczek do IDE. Możliwości jakie oferuje Visual Studio dla osób tworzących rozszerzenia jest sporo, oby starczyło na wszystko czasu.
 

porady inne

Komentarze

0 nowych
Farkas   12 #1 12.03.2017 22:37

Widzę, że być może o tworzeniu projektów myślisz w podobny sposób co ja. Jesteś kreatywny w oparciu o (czasem znaczne) udoskonalanie tego, co już zaistniało, bo np. w pierwotnej formie jest mało użyteczne. Niekiedy usprawnienia są tak duże, że wychodzi z tego całkiem nowy pomysł :P

Krychu_M   3 #2 13.03.2017 09:36

Mówiąc szczerze, używam programu Workrave (zdaje się że też jest na DP). Jestem freelancerem i już dawno temu się zorientowałem, że czasem bywa tak, że czym więcej człowiek siedzi nad zadaniem, tym mniej robi. Wówczas zacząłem używać w/w programu. Można w nim tą metodę zaimplementować, bez najmniejszego problemu.

SnackPL   7 #3 14.03.2017 01:03

Hmm...a na czym autor metody się opierał przy tworzeniu jej? Nie chciałbym być ironiczny(i to niekoniecznie wobec autora wpisu), lecz czy nie wydaje Ci się, że jest to przereklamowany banał? Po pierwsze nie jest to nic odkrywczego, po drugie - mózg ludzki potrafi się koncentrować do 45 min. przy 60 min. poziom koncentracji spada do zera, ponadto u każdego czas w którym mamy największą koncentrację może wyglądać inaczej i zależy od osoby i ćwiczeń....

Autor edytował komentarz w dniu: 14.03.2017 01:04
golem14   6 #4 15.03.2017 20:44

Co wy z tymi mediami społecznościowymi? Czy to naprawdę taka wielka rzecz, że was to rozprasza i odciąga od pracy? Jeśli ktoś jest tak bardzo uzależniony od Twittera czy Facebuka, że 5 minut bez nich nie może przeżyć, to żadna technika zwiększania produktywności mu nie pomoże (sic!). IMNSHO główne przerywacze produktywności to pogaduszki o duperelach ze współpracownikami, papieroski, kawki itp. Może to ktoś nawet zbadał...

  #5 15.04.2017 14:12

Chodzi bardziej o to, że to jest wspomaganie samodyscypliny. Narzędzie, którego należy użyć. Jak ktoś jest uzależniony i to zrozumie, to też może być pomoc. Na każde narzędzie znajdą się potrzebujący.