Blog (219)
Komentarze (4k)
Recenzje (1)

Zdrowe ciało, zdrowy duch, zdrowy programista — przegląd aplikacji

@djfoxerZdrowe ciało, zdrowy duch, zdrowy programista — przegląd aplikacji
06.03.2017 19:40

Dziś w temacie rozszerzenia do Visual Studio, ale bardziej od strony tego co już jest na rynku i z czego można już korzystać od święta.

Tak jak już pisałem, Healthy with Visual Studio będzie wtyczką do Visual Studio, która zadba o przerwę i czas pracy. Może uda się również dorobić jakieś proste ćwiczenia, do rozluźnienia spiętych mięśni.

616476

Zrób sobie przerwę i poćwicz

Obecnie na rynku jest bardzo duża liczba aplikacji, które pomogą w pracy przy komputerze. 6 lat temu przedstawiłem kilka programów, które do dziś dzień są liderami w swojej niszy.

Postaram się w tym wpisie przedstawić je tutaj ponownie z omówieniem kilku nowych, które wydają się niezmiernie ciekawe.

Workrave

Program legenda. Chyba jedna z najbardziej rozbudowanych i znanych aplikacji. Multiplatformowa, niewielka, a jednocześnie bardzo pomocna. Od ostatniego wpisu w 2011 roku niemalże nic się nie zmieniło. Mamy zatem monitoring pracy z wymuszaniem przerw (czasem dosłownie!), wizualizację ćwiczeń czy nawet mikro przerwy, które musimy ganiać kursorem :)

616482

F.lux

Kolejna aplikacja, która przez 6 lat niewiele się zmieniła, ale nadal jest bezkonkurencyjna w swojej kategorii.

bez f.luxa
bez f.luxa
z uruchomionym f.luxem
z uruchomionym f.luxem

F.lux' to niezbędnik podczas pracy przy sztucznym oświetleniu. Jeśli jeszcze go nie macie lub nie znacie, to zachęcam do zainstalowania. Na pewno się nie zawiedziecie i zostaniecie z F.luxem na dłużej.

Dostosowuje on temperaturę oświetlenia do pory dnia. Wystarczy wybrać lokalizację (długość i szerokość geo.), a resztą zajmie się już aplikacja.

EyeDefender

Kolejną aplikacja z tamtych lat jest EyeDefnder. Mały programik, który zadba o akomodację oka podczas przerw. Jest to mniejsza alternatywa do Workrave, jeśli nie lubisz gąszczu opcji i nachalnych ćwiczeń.

616491

Strona domowa jest już niestety niedostępna w sieci, ale można spokojnie znaleźć ją w archiwach sieci (web.archive.org, w internecie nic nie ginie :P ) i stamtąd ją pobrać.

EyeLeo

Bezpośrednią alternatywą jest obecnie EyeLeo. Niemalże klon EyeDefender, z tą różnicą, że co jakiś czas otrzymujemy aktualizację i nowe ficzery. Również tutaj dostaniemy zestaw ćwiczeń do rozprężenia naszych gałek ocznych.

616495

Stretchly

Ostatnią aplikacją jest Stretchly, najmłodszy program z tego grona. Mimo, iż ma on zaledwie kilka miesięcy jest ciekawym narzędziem do przypominania o przerwach. Stretchly posiada prosty interfejs i nie ma wodotrysków. Autor cały czas rozwija projekt, warto zatem mieć na niego oko, może kiedyś przeskoczy Workrave'a.

616498

Bonus, a może coś na nadgarstek?

Co ciekawe, są również dedykowane aplikacje przeciwdziałające zespołowi cieśni nadgarstka. Nie różnią się one zbytnio od chociażby Workrave'a, jedynie mają ćwiczenia do zapobiegania tego typu schorzeniu. Dawno, dawno temu opisywałem ten problem i wspomniałem wówczas o fajnym gadżecie - Powerballu, który rozluźnia mięśnie nadgarstka. Zupełnie zapomniałem o nim i z chęcią wyciągnę go ponownie go z szuflady. Zobaczymy jak sprawuje się po tylu latach :)

616501

A co z Healthy with Visual Studio?

Z omawianych programów chciałbym zapożyczyć pomysł na prezentacje ćwiczeń (Workrave i EyeDefender), a także dźwiękowe komunikaty o zbliżającej się przerwie (Stretchly). Do pełni szczęścia brakuje jeszcze jednego elementu - zarządzania czasem, o którym napiszę niebawem. Będzie to już zapewne ostatni wpis wprowadzający w temat zdrowiej i efektywnej pracy przy komputerze.

Oczywiście jeśli polecacie jakieś aplikacje lub odradzacie, zachęcam do podzielenia się wiedzą w komentarzach!

PoradnikiWindowsProgramowanie
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)