dobreprogramy na żywo już jutro o 18:00: czy Linux roku 2015 jest gotów na zwykłego Kowalskiego?

dobreprogramy na żywo już jutro o 18:00: czy Linux roku 2015 jest gotów na zwykłego Kowalskiego?
Redakcja

28.04.2015 15:54, aktual.: 29.04.2015 18:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

O roku Linuksa na desktopie pisze się już od kilkunastu lat –i co z tego? Na komputerze statystycznego użytkownika PC najpewniejznajdziemy dziś którąś z wersji Windows, zwykle dostarczoną wraz zesprzętem (na licencji OEM), nierzadko jednak też spiraconą. Wyglądato tak, jakby te wszystkie zalety Linuksa – stabilność,bezpieczeństwo, elastyczność konfiguracji, estetyka interfejsówużytkownika albo nikogo nie obchodziły, albo były przesadzone, lubzmyślone przez nawiedzonych fanów Open Source. A może po prostu niktz tych statystycznych użytkowników o Linuksie nie słyszał?

Ostatni tydzień był dość znamienny w świecie Linuksa. Doczekaliśmysię istotnych premier, czyli kwietniowych wydań Ubuntui Kubuntu,od dwóch lat wyczekiwanego Debiana8, czy też wreszcie rewolucyjnego w swojej architekturze QubesOS-a 3.0. Te nowe linuksowe systemy po swojemu odpowiadają naoczekiwania użytkowników, których podobno przecież nie powinno być wświecie, w którym liczą się już tylko smartfony i proste, radosneklikanie w aplikacje. A jednak ktoś chyba z tego korzysta, aprzynajmniej ktoś chce o linuksowych dystrybucjach czytać –wśród Was tematyka ta cieszy się ogromną popularnością, linuksowenewsy pod względem poczytności śmiało rywalizują z newsami o Windows.

Czyżby faktycznie zaczęło się coś zmieniać? W jutrzejszym odcinkudobrychprogramów na żywo przyjrzymy się linuksowemu desktopowi nanowo. Czy ten przysłowiowy Kowalski, którego szeroko rozumianeumiejętności komputerowe ograniczają się do uruchomieniaprzeglądarki, sprawdzenia poczty, czy odpalenia gry, faktyczniemógłby korzystać z systemu, który niewtajemniczonym kojarzy się zczarną magią (te wszystkie demony i wpisywane w konsoli zaklęcia...)?Nie zamierzamy być dla Pingwina wyrozumiali. Jeśli kiedykolwiek mabyć godnym konkurentem dla Windows na desktopie, to musi Windows nietylko dorównać, ale być wyraźnie lepszy.

Liczymy na to, że gdy my będziemy pokazywać siły i słabościlinuksowego desktopu, wy weżmiecie czynny udział i zadzwonicie do nasza pośrednictwem Skype (który przecież działa też i na Linuksie).Nasz login to dobreprogramypl – zapraszamy do dyskusji. Nawszystkich, którzy zadzwonią czekają portalowe upominki. Zachęcamytakże do udziału w naszym czacie, który udostępnimy w trakcie trwaniaprogramu.

Przypominamy, że w poprzednim odcinku rozmawialiśmy przedewszystkim o bezpieczeństwie polskiej infrastruktury informatycznej,zachłanności Valve i tajemniczej luce w Windows, którą niedawnoodkrył nasz redakcyjny kolega Wojciech Kowasz. Jeśli jeszcze niewidzieliście nagrania, zapraszamy do jego obejrzenia!

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (380)