Dokumenty Google także offline - na Androidzie

01.02.2012 23:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pojawiła się aktualizacja aplikacji Dokumenty Google dla telefonów i tabletów z systemem Android. Najważniejsza i najciekawsza nowość to praca z plikami przechowywanymi w chmurze także przy braku połączenia z Internetem. Z dokumentami możemy teraz pracować offline, możemy je modyfikować, a zmiany zostaną zsynchronizowane po uzyskaniu dostępu do sieci. Mała rzecz, a cieszy.

Lista zmian obejmuje również nowy wygląd aplikacji dla urządzeń z większymi ekranami i systemem Honeycomb - zoptymalizowano między innymi prezentowanie dokumentów w wyższych rozdzielczościach. Pojawiła się też obsługa gestów - przesuwanie w lewo lub prawo przewraca kartki.

Na tym w zasadzie news mógłby się kończyć, ale warto dodać słowo komentarza. Większość użytkowników, których staram się przekonać do koncepcji przechowywania danych w chmurach, ma jakieś obiekcje. Nie ma tu reguły, obawy są różne - jedną z częściej występujących jest jednak ta związana z brakiem dostępu do Internetu. Fakt, że bez względu na to, gdzie mieszkamy i zwykle przebywamy, może to okazać się poważnym problemem w najmniej oczekiwanym momencie - w polskich warunkach ciągły dostęp do sieci w podróży to wyzwanie bez względu na to, czy lecimy samolotem, czy "pędzimy" pociągiem. Dostęp do części najważniejszych dokumentów offline rozwiązuje te obawy, chociaż póki co nie jest to jeszcze rozwiązanie idealne - zbuforować trzeba ręcznie każdy interesujący nas dokument. Miejmy nadzieję, że to tylko kwestia czasu, żeby usługa działała na zasadzie folderów offline w Windows (gdzie określamy, ile przestrzeni na dysku chcemy przeznaczyć na bufor plików przechowywanych na serwerze).

Miejmy też nadzieję, że w ślad za Google pójdzie również i Microsoft, którego SkyDrive - mimo braku natywnej aplikacji na Androida - jest naprawdę świetny i do niedawna najbardziej pojemny (od pewnego czasu Google nie obciąża limitu danych zdjęciami do wymiarów 2048 px na szerokość, co czyni go znacznie bardziej konkurencyjnym). Póki co, jedyna sensowna możliwość dostępu do SkyDrive z Androida to Browser for SkyDrive i takie rzeczy to dla niego tylko w Erze.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)