Donald Trump namawia Apple do przeniesienia produkcji na teren USA

Donald Trump namawia Apple do przeniesienia produkcji na teren USA

Donald Trump namawia Apple do przeniesienia produkcji na teren USA
Piotr Urbaniak
09.09.2018 09:01, aktualizacja: 10.09.2018 22:02

Wojna handlowa pomiędzy Chinami i USA zbiera żniwa. Jak się okazuje, do grona produktów objętych 25. procentowym cłem dołączyć ma również elektronika użytkowa. To z oczywistych przyczyn nie spodobało się amerykańskim przedsiębiorstwom technologicznym, które większość towarów sprowadzają właśnie z Państwa Środka. Ale Donald Trump ma dla nich rozwiązanie.

W minioną środę Apple wysłało do Biura Przedstawiciela Handlowego USA oficjalne pismo, w którym uskarża się na nadchodzące rozporządzenie o cłach. Firma z Cupertino uważa podwyżkę ceł za bezpośrednie uderzenie w swój interes, ponieważ znacząco zwiększy to koszty ponoszone przy produkcji urządzeń. Jako szczególnie narażone na podwyżki wskazano produkty takie jak Apple Pencil, AirPods, Apple Watch, HomePod oraz Mac Mini – wszystkie są w całości wytwarzane w Chinach, z również produkowanych tam podzespołów. Co oczywiste, korporacja wskazuje przy tym, że zwiększone opłaty celne zostaną przerzucone bezpośrednio na klientów. Innymi słowy: popularne urządzenia Apple'a widocznie zdrożeją.

Spośród całej oferty producenta jedynie komputery Mac Pro w większym stopniu składane są na terenie Stanów Zjednoczonych, choć także korzystają z importowanych komponentów bazowych, chociażby procesorów, płyt głównych i pamięci.

A jednak Apple nie poczuwa się do odpowiedzialności za rzekome bagatelizowanie krajowego przemysłu. Jak wskazują, tylko w ubiegłym roku zainwestowali 1 mld dolarów w nowojorską firmę Corning, która produkuje powłoki ochronne dla ekranów LCD, używane m.in. w iPhone'ach. Tim Cook, CEO firmy Apple, obiecał także Trumpowi otwarcie trzech nowych fabryk i wielomiliardowe inwestycje w pracowników. Mało tego, jeden z głównych partnerów rzeczonego przedsiębiorstwa, Foxconn, założył niedawno siedzibę w amerykańskim Wisconsin. Będą tam ponoć opracowywane i częściowo wytwarzane ekrany ciekłokrystaliczne.

Prezydent Trump w klasycznym dla siebie stylu skomentował sprawę na Twitterze. – Ceny (urządzeń - przyp. red.) Apple'a mogą wzrosnąć z powodu ogromnych podatków, jakie możemy nałożyć na Chiny, ale istnieje proste rozwiązanie, w którym obowiązywałby zerowy podatek, a także ulgi. Twórzcie produkty w Stanach Zjednoczonych zamiast w Chinach – napisał.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (151)