Dostałeś taką wiadomość? Zamiast paczki możesz dostać po kieszeni

Dostałeś taką wiadomość? Zamiast paczki możesz dostać po kieszeni

Oszuści wysyłają wiadomość o wstrzymaniu paczki
Oszuści wysyłają wiadomość o wstrzymaniu paczki
Źródło zdjęć: © Getty Images
Konrad Siwik
07.09.2022 16:52

Wiadomości z fałszywymi komunikatami wciąż przychodzą na numery telefonów strapionych Polaków. Coraz trudniej jest się połapać, czy mamy do czynienia z faktyczną firmą, czy oszustem, który chce wyłudzić od nas wrażliwe dane. Tym razem zgłosił się do nas nasz czytelnik, który otrzymał SMS z informacją o wstrzymaniu paczki z tytułu niedopłaty.

Niezależnie od tego, czy zamawialiście jakąś paczkę, czy też nie, możecie otrzymać od oszustów wiadomość o wstrzymaniu dostawy i konieczności dopłacenia niewielkiej kwoty w celu realizacji zamówienia. Właśnie takiego SMS-a otrzymał nasz czytelnik Robert, który zgłosił oszustwo za pomocą naszego formularza.

"Otrzymałem wiadomość SMS o treści: Twoja paczka została wstrzymana z tytułu niedopłaty... i link oczywiście" – napisał do nas Robert. Fałszywa wiadomość została nadesłana z numeru +48785393611 a jej treść jest następująca:

"Twoja paczka zostala wstrzymana z tytulu niedoplaty 3.99 PLN. Przepraszamy za utrudnienia. Prosimy uregulowac naleznosc".
Fałszywa wiadomość o wstrzymaniu paczki
Fałszywa wiadomość o wstrzymaniu paczki© dobreprogramy.pl

Jak można zauważyć, w treści brakuje polskich znaków. Natomiast pod tekstem został dołączony link, który najprawdopodobniej prowadzi do spreparowanej strony, za pomocą której odbiorca wiadomości miałby dokonać dopłaty. W rzeczywistości jest to nic innego jak próba wyłudzenia wrażliwych informacji takich jak hasła czy dane karty bankowej. Zazwyczaj na takiej fałszywej stronie pojawia się formularz, po którego wypełnieniu wszelkie wprowadzone w nim informacje trafiają do oszustów.

Jego wypełnienie może grozić pozyskaniem przez cyberprzestępców naszych danych osobowych, haseł czy dostępu do konta bankowego. Jak zwykle w podobnych przypadkach przestrzegamy, aby pod żadnym pozorem nie wypełniać formularza, a numer należący do oszustów od razu zablokować. Warto też mieć na uwadze, że firmy kurierskie nie wysyłają podobnych wiadomości.

Konrad Siwik, dziennikarz dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)