Masz konto w Credit Agricole? Jesteś na celowniku oszustów

Masz konto w Credit Agricole? Jesteś na celowniku oszustów

Credit Agricole
Credit Agricole
Źródło zdjęć: © NurPhoto via Getty Images | NurPhoto
Oskar Ziomek
06.09.2022 13:50

Bank Credit Agricole ostrzega swoich klientów przed fałszywymi linkami do logowania w systemie CA24 eBank. Oszuści okazują się wykorzystywać spreparowane reklamy w wyszukiwarce, by przekierowywać potencjalne ofiary na fałszywą stronę bankowości. W ten sposób można stracić pieniądze.

Credit Agricole podaje, że choć wizualnie strona, na którą trafia użytkownik jest podobna do autentycznej, to niewłaściwy jest adres - po czym można poznać przekręt. Oszuści wykupują w Google reklamy, dzięki którym ich wynik wyszukiwania trafia na samą górę listy. W ten sposób "ściągają" na spreparowaną stronę użytkowników, którzy chcą trafić na stronę logowania do Credit Agricole właśnie za pośrednictwem Google'a.

Chodzi oczywiście o logowanie do systemu bankowości CA24 eBank, do którego linku część użytkowników szuka m.in. wpisując w Google frazę "CA24 logowanie". Oszuści wykorzystali ten fakt i przygotowali stronę, na której formularz wprost przekazuje im dane logowania. Choć użytkownik ma nadzieję, że loguje się do banku, w praktyce przekazuje swój login i hasło w ręce atakujących. To oni w tle zalogują się na jego konto w Credit Agricole. Na tym etapie kradzież pieniędzy z konta jest formalnością.

Aby uniknąć podobnego problemu, należy samodzielnie wpisywać adres logowania w oknie przeglądarki lub korzystać z ustalonej wcześniej zakładki. Bankowcy radzą też wchodzić na stronę banku i z jej poziomu przechodzić do logowania - tutaj nie może być mowy o przekręcie.

Logując się w formularzu, warto też zwracać na niuanse, które pozwalają poznać, że ten jest spreparowany. Chodzi o ewentualny brak "obrazka bezpieczeństwa", niemaskowane hasło czy żądanie dodatkowych danych, np. kodu z SMS- celem aktywacji aplikacji mobilnej.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)