Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Podgląd wczesnej wersji Unity 8 w Ubuntu

Ostatnio dotarła do nas wieść, że Canonical w kolejnej wersji Ubuntu, czyli 17.04 ma zamiar się skupić na ich nowym środowisku, mianowicie Unity 8, które ma być już całkiem zdatne do użytku na co dzień. Pisał o tym także i portal dobreprogramy.pl tutaj. Postanowiłem zobaczyć co zaserwuje nam Canonical (o ile tym razem im się uda), więc pobrałem daily build Ubuntu 17.04 (jest to bardzo wczesny build, gdyż pierwsza Alpha zostanie wydana dopiero pod koniec grudnia 2016 roku), by przetestować to środowisko. Jest ono także domyślnie zainstalowane w Ubuntu 16.10 (lecz domyślny nadal pozostaje Unity 7), a także można go zainstalować na wersji 16.04. Wybrałem jednak daily build, by mieć dostęp do jak najnowszej wersji. Warto jednak najpierw napomknąć czym jest Unity 8.

Unity 8 to kolejna wersja domyślnego środowiska Ubuntu. Pomimo noszenia tej samej nazwy i kolejnego numeru wersji ma jednak niewiele wspólnego z Unity 7 używanym dzisiaj w Ubuntu. Środowisko to zostało napisane od zera w C++ i QML. Największą jednak zmianą jest fakt, że nie jest to środowisko dla systemu okien X – jego rolę ma przejąć tworzony przez Canonical Mir, używany także w Ubuntu Phone (podobnie jak i Unity 8). Firma Shuttleworth’a ma podobnie ambitne plany jak Microsoft, czyli stworzyć jeden system i jedno środowisko na komputery i smartfony, a samo środowisko ma zmieniać swoje zachowanie w zależności od tego, gdzie je używamy. Początkowo środowisko miało pracować na Waylandzie, jednak w 2013 roku Canonical ogłosił, że pracuje nad własnym serwerem wyświetlania, gdyż, jak stwierdzili, Wayland jest niewystarczający do ich ambitnych założeń. W kwietniu 2015 roku ogłoszono, że Ubuntu 16.04 będzie pracował na nowym środowisku, jednak zrezygnowano z tego pomysłu. Ponownie wskazano wersję 16.10 na debiut nowego środowiska, jednak kolejny raz to nie wypaliło. Jednak wraz z wersją 16.10 nowe środowisko jest już domyślnie instalowane. Kiedy będzie domyślnym środowiskiem? Trudno stwierdzić, zwłaszcza, że póki co Mir nie działa na żadnym własnościowym sterowniku – do przetestowania go będziecie potrzebować otwartych sterowników.

Do dzieła

Posiadając grafikę Intela spełniłem wymaganie odnośnie sterownika, dlatego mogłem się zabrać do testowania. W tym celu zainstalowałem Ubuntu 17.04 daily build na swoim komputerze. Zrzuty ekranu pochodzą właśnie z niego.

Po wybraniu środowiska z ekranu logowania i zalogowaniu się przy odrobinie szczęścia powita nas nowe środowisko. Na pierwszy rzut oka nie różni się dużo od wersji 7 (pomijając stronę wizualną oczywiście) – mamy tak samo jeden panel na górze i dock (zwany Unity Launcher) po lewej stronie. Po prawej stronie panelu mamy, tak samo jak wcześniej, wskaźniki do baterii, sieci, dźwięku czy godziny. Jest też przycisk pozwalający wylogować się bądź wyłączyć komputer. W sumie nic nowego – taki sam układ jak w Unity 7. Jednak im dalej w las tym więcej drzew.

Po kliknięciu na dowolny wskaźnik wysuwa się z niego boczny panel (dość podobny do Charm Bar z Windows 8) z opcjami danego wskaźnika. Są one takie same jak w Ubuntu Phone, co pasuje do wizji wspólnego GUI dla wszystkich urządzeń. Ogólnie da się tutaj przyciszyć lub podgłośnić dźwięk, zmienić jasność ekranu (choć nie chciało mi to działać, suwak jasności był ignorowany), ustawienia sieci (nieobecne na zrzucie, gdyż do internetu byłem podłączony kablem, a obecnie są dostępne tylko ustawienia WiFi), ustawienia daty i godziny oraz opcje do wyłączenia komputera, zablokowania ekranu lub wylogowania.

Aktualnie Dash (element środowiska Unity pozwalający uruchamiać programy, łączyć się ze serwisami społecznościowymi, wyszukiwać pliki itd.) jest w formie osobnego okna, które możemy zminimalizować bądź zmaksymalizować. Dash ma w przyszłości przybrać formę podobną do tego z Ubuntu Phone czy z Unity 7, lecz aktualnie mamy do dyspozycji tylko to. Dash składa się z soczewek, a jedną z nich są Aplikacje. Co to Aplikacje chyba nie muszę wyjaśniać – znajdują się tam po prostu zainstalowane programy. Warto zaznaczyć, że aktualnie nie ma tutaj żadnego sklepu z aplikacjami – jesteśmy więc skazani na preinstalowane aplikacje. Próba instalacji programów przez snap (nowy format paczkowania dla Ubuntu) skończyła się dla mnie fiaskiem, zainstalowały się, ale nie chciały się uruchomić.

Tutaj także przykład innej soczewki, mianowicie Reddit. Pomiędzy soczewkami możemy się przełączać przesuwając dash w lewo lub w prawo. Dotykowe rozwiązanie i liczę, że nowy dash wprowadzi coś wygodne w użyciu myszką.

Ustawienia systemowe wyglądają jak żywcem wyciągnięte z Ubuntu Phone, a także innych mobilnych systemów. Znajdują się tutaj jedynie najbardziej podstawowe opcje, nie możemy nawet zmienić rozdzielczości. Można także tutaj zmienić tapetę (czego nie da się zrobić inaczej, prawy przycisk myszy nic nie robi na pulpicie), nie działa opcja wybrania własnej tapety (zapewne z powodu braku menedżera plików, który pozwoli ją wybrać) i obecnie jesteśmy zmuszeni do wyboru jednej z wbudowanych tapet. Podobnie jak wcześniej możemy też zmienić zachowanie launchera, który może być albo pokazany cały czas, albo dopiero po najechaniu myszą na lewą krawędź. Da się też tutaj zmienić czułość myszki, touchpada, klawiatury, dźwięku i innych podstawowych rzeczy. Zapewne cała reszta brakujących opcji pojawi się z czasem. Mam nadzieję, że Canonical nie powieli tutaj Windows 10 i przeniesie opcje ze starego panelu do nowego, a nie umieści odnośnik do klasycznego panelu dla bardziej zaawansowanych opcji.

Oczywiście nie mogło zabraknąć wbudowanej przeglądarki. Autorska przeglądarka Canonical działa całkiem sprawnie, chociaż jest potwornie ograniczona, o rozszerzeniach nie ma co marzyć. Nie da się też aktualnie wrzucać z niej plików – pojawia się prośba o wybranie programu (coś w rodzaju udostępniania z Androida), która jest pusta, gdyż brakuje po prostu aplikacji. O pobieraniu plików też nie ma mowy – próba pobrania pliku kończy się nieustannym otwieraniem nowej karty z linkiem do pliku aż do zapełnienia pamięci. Sama przeglądarka działa jednak sprawnie i szybko, da się nawet oglądać filmy na YouTube (nie wspiera h.264, jednak posiada wsparcie dla innych kodeków wymaganych przez YouTube).

Podobnie jak Wayland także i Mir ma swoją warstwę kompatybilności z X11. Nosi ona nazwę Xmir. Libertine to aplikacja pozwalająca łatwo zarządzać aplikacjami X11 (zwanymi tutaj „klasycznymi”) uruchamianymi przez Xmir. Co ciekawe, aplikacje instalujemy w osobnych kontenerach, których możemy tworzyć dowolną ilość, co osobiście mi się spodobało. Niestety nie zaprezentowałem żadnej aplikacji Xorg, gdyż po prostu próba stworzenia kontenera kończyła się błędem pobierania.

Z racji tego, że Unity 8 ma być używalne też na dotykowych ekranach nie mogło zabraknąć trybu tabletu podobnego do tego z Windows 10. Aplikacje są wtedy uruchamiane na pełnym ekranie i znikają okienka. Ikonki na launcherze przenoszą się także na dół, dla łatwiejszego dostępu.

Zakończenie

To już koniec tego niedługiego podglądu nowego dziecka Canonical. Póki co nie nadaje się do codziennego używania – pomimo dość szybkiego i stabilnego działania brak mu jednak wielu niezbędnych funkcji oraz aplikacji (jak choćby menedżer plików). Osobiście uważam, że Unity 8 może być całkiem dobrym środowiskiem po odpowiednim wykończeniu. Do miana środowiska desktopowego ma jednak jeszcze kawałek drogi do przebycia. W tym momencie jednak warto zaznaczyć, że obecna wersja jest wersją podglądową, mającą pokazać jak mniej więcej będzie wyglądać to środowisko w przyszłości. Nie ma więc co jeszcze go skreślać – z oceną czy jest dobre czy nie poczekajmy na wersję ostateczną. Kto wie, może to właśnie Canonical stworzy spójne środowisko na smartfona i komputer? Wszystko jest możliwe. 

linux

Komentarze

0 nowych
AntyHaker   23 #1 14.12.2016 03:01

"Kto wie, może to właśnie Canonical stworzy spójne środowisko na smartfona i komputer?" Tiaa, to już prędzej Microsoft tego dokona :P

  #2 14.12.2016 07:08

"Ostatnio dotarła do nas wieść, że Canonical w kolejnej wersji Ubuntu, czyli 17.04"

Po co komu Ubuntu 17? Nie lepiej używać wypróbowanego Ubuntu 9 który jest odpowiednikiem nieśmiertelnego Windows 7?

mikolaj_s   15 #3 14.12.2016 08:18

Długa droga przed Canonical. Nie tylko czeka ich dużo pracy nad kodem, ale zastanawiam się jak rozwiążą problemy z zamkniętymi sterownikami, żeby działały na ich Mirze.

"Canonical ogłosił, że pracuje nad własnym serwerem wyświetlania, gdyż, jak stwierdzili, Wayland jest niewystarczający do ich ambitnych założeń."

Tak mi się wydaje, że raczej chodziło o to, że nie chciało im się pisać pod protokół Wayland, bo woleli wymyślać własne standardy. To dla nich szybsze i bezpieczniejsze w realizacji tego czego chcą. Tylko czy na dłużą metę nie okaże się błędem ze względu na fakt, że nikt inny ich nie wesprze?

bystryy   12 #4 14.12.2016 08:44

Zawsze rozwalały mnie te brązy, pomarańcze i róże w Ubuntu ;)

WODZU   18 #5 14.12.2016 10:41

Przyznam, że dla mnie próba stworzenia jednolitego interfejsu dla dużych ekranów i smartzabawek daje podobny efekt, jak uskuteczniana obecnie w motoryzacji unifikacja silników do kosiarek i samochodów osobowych.

  #6 14.12.2016 10:59

@bystryy: Dokładnie brak gustu ze strony Canonical.

klisza   8 #7 14.12.2016 11:11

@AntyHaker: no nie wiem, OS X + iOS + tvOS + watchOS co by nie mówić są dość mocno spójne (odchylenia to kwestia aplikacji firm trzecich, co jednak też się zmienia)

#r2d2#   13 #8 14.12.2016 11:13

Dobrze, że przeniosłem się z Ubuntu na Linux Mint KDE, bo chyba by mi oczy wypaliło.

  #9 14.12.2016 11:30

Miszczu! "by przetestować te środowisko", środowisko jedno - liczba pojedyncza czyli: TO środowisko, jeśli TE - wtedy kilka - środowiska. Proste i logiczne. Coraz więcej takich błędów na portalach, świadczy o niskim poziome rekrutacji redaktorów.

realkrzysiek   10 #10 14.12.2016 11:30

Nie dla mnie.

  #11 14.12.2016 11:34

@klingon: Mi się kolorystyka podoba, ale wizja jednego systemu na mobilki i komputer nie. Rozumiałem Canonical jak zaczęli rozwijać unity7, bo nie odpowiadało im nowe gnome. Ale ten potwór (Unity8) nie wygląda przyjaźnie. W każdym razie zobaczymy w kwietniu.

AntyHaker   23 #12 14.12.2016 12:23

@klisza: Tylko tutaj chodzi o coś innego - jedna platforma, jedna aplikacja. To co Ty piszesz to różne platformy i dedykowane im aplikacje.

MacGregor   8 #13 14.12.2016 12:26

@nie polonista (niezalogowany): Miszczu! to jest blog!

  #14 14.12.2016 12:49

a po co tryb tabletu jak ubuntu nie ma wsparcia dla 32 bitowego uefi i ma w planach porzucenie calej 32 bitowej architektury? Sztuka dla sztuki?

Berion   16 #15 14.12.2016 13:07

@klisza: iOS, tvOS i watchOS to ten sam system, tak jak wszystkie Androidy. "zegarekOS" ma zupełnie inny UI od "jaOS", dostosowany pod docelowe urządzenie (aplikacje też nie są wspólne), więc to porównanie nie ma sensu. Cannonical i Windows próbują zrobić jednak wszystko wspólne i jest to droga wprost na betonową ścianę.

  #16 14.12.2016 13:24

Czy to Unity 8 napisali w C++17? Ciekawi mnie jak wprowadzą snapy to czy małe dyski SSD nie zostaną zapełnione.

klisza   8 #17 14.12.2016 13:35

@Berion: interfejs mają różny, ale wciąż spójny (chociaż zegarkiem się nie bawiłem) - ale generalnie jest tak, że MacOS i iOS wyglądają tak, jakby tego użytkownik chciał. Natomiast i Windows i Ubuntu mają parcie na dotykową obsługę laptopa (tabletu) - co niejako zmusza do takiej unifikacji.

  #18 14.12.2016 13:39

@czl (niezalogowany): A po co 32bity skoro Ubuntu wymaga minimum 2 GB RAM'u ? :)

Przemo78   8 #19 14.12.2016 14:53

Postawili na minimalizm i chyba ciut przegięli. Nie podoba mi się Unity 8. Ikonki wyglądają gorzej niż te z Windows 3.1.

GeloXD   8 #20 14.12.2016 15:41

Ja przepraszam bardzo ! ale w linux arch to ja sobie mogę wszystko zrobić a nie jakieś junity. Linux powinien mieć każdą dystrybucję taką że instaluje się ze wszystkimi kde, cinnamon itp. a potem user sobie wybiera podczas instalacji z podglądem jak to wygląda i potem jakas funckja by sobie to doinstalować.
Teraz pendrive 8gb to grosze ja mam 16gb usb3 i wole miec obraz linuxa 3gb ale wybór niz potem szukac tutoriala jak np. gnome zainstalować.

A po za tym sądze ze unity 7/8 i inne powinny zostać zniszczone.
(irony level hard xD)

dragon321   12 #21 14.12.2016 16:02

@AntyHaker: Kto wie? Osobiście pomysł obu mi się nie podoba. "One system to rule them all" jest słabym pomysłem jak dla mnie. Pomimo, że nie przepadam, to tutaj wychwalam Apple - do każdego typu urządzeń ma osobny system i świetnie się potrafią komunikować między sobą. To najlepsze rozwiązanie i szkoda, że Microsoft czy Canonical tego nie widzi.

@Anonim (niezalogowany): "Po co komu Ubuntu 17? Nie lepiej używać wypróbowanego Ubuntu 9 który jest odpowiednikiem nieśmiertelnego Windows 7?"
Bezsensowne porównanie. Pomijając fakt, że nie porównuje się w ten sposób Ubuntu i Windowsa (zupełnie inna polityka i sposób aktualizacji), to Ubuntu 9 straciło wsparcie dawno temu, a Windows 7 nadal je posiada. Ubuntu 9 nie jest żadnym odpowiednikiem Windows 7. Za takiego odpowiednika najprędzej można by uważać Ubuntu 12, które jest najstarszą wspieraną wersją Ubuntu. Ale to i tak bez sensu, bo Windowsy mają około 10 lat wsparcia, a Ubuntu LTS ma 5. Najbliżej do Windowsa jest RHEL i pochodne - one mają 10 lat wsparcia.

Odpowiednikiem Windowsa 7 w Linuksach jest więc Red Hat Enterprise Linux 5, a nie żaden Ubuntu 9. Podobny czas premiery i oba mają jeszcze wsparcie.

@mikolaj_s: nVidia posiada wsparcie dla Waylanda i Mira od jakiegoś czasu. Mir póki co nie działa na tym sterowniku, bo podobnie jak kompozytory Waylanda, używa GBM, którego nVidia nie zaimplemenowała proponując EGL Streams. Niedawno GNOME wprowadził implementację EGL Streams dla sterownika nVidii i da się go uruchomić na tym sterowniku w sesji Waylanda. Canonical zapewne zrobi to samo, bo nVidia to nadal jedyne słuszne GPU na Linuksa, jeżeli chce się robić coś więcej niż przeglądać internet. Wydajność sterowników AMD nie powala, więc do profesjonalnych prac (głównie chodzi o OpenCL czy CUDA) średnio się nadaje, a Intel to już wogóle.

@bystryy: Każdy musi mieć jakiś swój styl :D

@WODZU: Zgadzam się. To bez sensowny pomysł i tutaj jak dla mnie Apple jest najlepsze - nie bawi się w jeden system do wszystkiego.

@amorphous: Napewno to tylko chroot? Bo na tej stronie wyraźnie jest napisane, że to kontenery w sandboksie:
https://wiki.ubuntu.com/Touch/Libertine

@czl (niezalogowany): "a po co tryb tabletu jak ubuntu nie ma wsparcia dla 32 bitowego uefi i ma w planach porzucenie calej 32 bitowej architektury? Sztuka dla sztuki?"
Przecież jest wsparcie dla 32bit UEFI:
http://askubuntu.com/questions/392719/32-bit-uefi-boot-support

@Anonim (niezalogowany): "Czy to Unity 8 napisali w C++17? Ciekawi mnie jak wprowadzą snapy to czy małe dyski SSD nie zostaną zapełnione."
Wątpię. Unity 8 powstał zanim jeszcze została udostępniona specyfikacja C++17. Co do SSD - nie sądzę. Windows się mieści, a snapy to wypisz wymaluj podejście Windowsowe.

@Przemo78: Mi tam się nawet podobają. Przywykłem do tego modnego minimalizmu. Liczę też na to, że będzie sie dało tak samo łatwo je zmienić jak teraz. Zmiana ikon obecnie to kwestia paru kliknięć w Unity Tweak Tool.

@GeloXD: Ubuntu a Arch Linux to dwie różne filozofie jakby nie patrzeć. Ubuntu chce być systemem dla nieobeznanego - ma kliknąć i ma wszystko działać z automatu. Arch to dystrybucja, która z założenia ma być jak najbardziej podstawowa i najmniej zaautomatyzowana, by użytkownik sobie wszystko zrobił po swojemu jak mu się podoba. Osobiście wolę, jak system ma jedno GUI. Poprostu ciężko należycie zintegrować i dopasować kilka GUI naraz - najlepiej jak najlepiej dopracować jedno. To znaczy, niech sobie Arch i inne dają ten wybór. Ale Ubuntu jak ma być dla Kowalskiego, to nie może mu kazać wybierać tak istotnych rzeczy jak GUI - bo Kowalski się pogubi.

Ja tam Unity 7 lubię, jest dość wygodne i użyteczne. Nie używam, bo jest praktycznie ograniczone dla Ubuntu, którego nie używam (wolę rolling release).

Autor edytował komentarz w dniu: 14.12.2016 16:08
mikolaj_s   15 #22 14.12.2016 16:16

Tylko jak się ograniczą tylko do nVidia to raczej nie będą mieli popularności. Najwięcej jest komputerów z grafiką Intela, tak mi się wydaje. A Intel nie kwapi się by pomagać Canonical.

dragon321   12 #23 14.12.2016 17:26

@mikolaj_s: To nie tak. Mowa o sterowniku zamkniętym. Otwarte chyba od zawsze wspierały Waylanda i Mira. Intel ma tylko sterowniki otwarte, stąd nie ma z nim żadnego problemu. Otwarte AMD i nVidii także dobrze współpracują z Mirem/Waylandem. Problem stanowią wyłącznie zamknięte. U AMD głucho (nie wiem czy AMDGPU-Pro go wspiera, jest wkońcu tylko dodatkiem do otwartego sterownika, który wspiera Waylanda), nVidia od jakiegoś czasu wspiera zarówno Waylanda jak i Mira, tylko, że bez implementacji GBM. GNOME już zaimplementowało EGLStreams, dzięki czemu działa na sterownikach nVidii, a Canonical podejrzewam, że zrobi to samo. Brak obsługi nVidii na Linuksie to byłoby samobójstwo dla nich.

Jak możesz przeczytać we wpisie, właśnie uruchomiłem Unity 8 na laptopie z grafiką Intela. Nie było żadnych problemów z działaniem, co możesz zobaczyć na zrzutach.

#r2d2#   13 #24 14.12.2016 17:34

@MacGregor: "@nie polonista (niezalogowany): Miszczu! to jest blog!"

I to, że jest to blog oznacza, że zasady języka polskiego przestają obowiązywać?

MacGregor   8 #25 14.12.2016 17:35

@#r2d2#: Oznacza że to nie redakcja go napisała.

dragon321   12 #26 14.12.2016 17:36

@#r2d2#: W żadnym wypadku. Tylko nie polonista przebąkiwał coś o niskim poziomie redaktorów, a ja takowym nie jestem przecież.

Poza tym błąd można wytknąć kulturalnie i spokojnie, a nie rzucać się jak małpa w klatce. Nie jestem redaktorem, nie uczę się w kierunku humanistycznym, więc myślę, że mam prawo do błędów, skoro nawet doświadczonym redaktorom się zdarzają.

W żadnym wypadku nie przeszkadza mi wytykanie błędów. A nawet jestem wdzięczny za to. Tylko proszę o kulturalne robienie tego. Komentarze na temat poziomu kogokolwiek takowe nie są.

Autor edytował komentarz w dniu: 14.12.2016 17:44
Scorpions.B REDAKCJA  23 #27 14.12.2016 17:39

Bardzo apatyczne to Unity 8. :)

dragon321   12 #28 14.12.2016 17:41

@Scorpions.B: Idzie zgodnie z aktualną modą. :)

Świecidełka i efekty są już niemodne.

Waka   10 #29 14.12.2016 20:24

Spójne środowisko na telefon i kompa? Lol, nie...

pulka103   7 #30 14.12.2016 20:59

@Anonim (niezalogowany): Nie, bo Windows 7 dla wielu jest ostatnim użytecznym Windowsem. Ubuntu 9 zaś nie kończy wcale linii użytecznych Ubuntu. That's tiny difference ;)

AntyHaker   23 #31 14.12.2016 21:17

@dragon321: Z tym "świetnie" to bym polemizował :D Wolę synchronizować swoje systemy poprzez dodatkowe usługi, aniżeli mechanizmy wbudowane w system.

pionner   10 #32 14.12.2016 21:21

Nie potrafię wskazać co, ale coś mi bardzo nie pasuje w tym całym Unity od samego początku. Jakieś takie toporne mi się wydaje.
Niby brzydkie nie jest, ale odpalając to, czuję się jakby ktoś losowo posklejał fragmenty Windows 7, 8 i 10 z założeniami OSX, dorzucając przy okazji swoje 3 grosze.

Berion   16 #33 14.12.2016 21:23

@klisza: Ja mówię o UI, a nie GUI.

Tak, mają, i to jest ślepa uliczka bo każde z tych urządzeń używa się czym innym i inaczej. Między innymi dlatego nie znoszę Windows 8+, choć Ubuntu ma szansę jeśli będzie prezentować użytkownikowi inny interfejs w zależności od, bo ja wiem, może PPI? Tak aby na PC było po staremu (wielkości ikon, czcionek, odległości itd.), a na mobilach wszystko dostosowane pod palec. Wtedy ten Convergence czy jak to się teraz zwie będzie wspaniały (o pardon, pod warunkiem jeszcze że deweloperzy będą przygotowywać dwa różne warianty swojego oprogramowania...).

Autor edytował komentarz w dniu: 14.12.2016 21:25
KoczurekK   10 #34 14.12.2016 23:12

@Anonim (niezalogowany): C++17 ledwie co wyszło i nie ma kompilatora z sensownym wsparciem, nikt o zdrowych zmysłach nie próbowałby w tym pisać środowiska, nawet cannonical.

Zdziwię się jeśli dali do GCC chociażby przełącznik -std=c++14. A tak co do cpp17, to w ogóle super sprawa, boska nowiutka wersja kochanego C++, dodadzą moduły w C++20 i będzie idealnie.

  #35 15.12.2016 00:09

@dragon321: Wydajność sterowników AMD nie powala, więc do profesjonalnych prac (głównie chodzi o OpenCL czy CUDA) średnio się nadaje, a Intel to już wogóle.

--
Jesteś w błędzie. AMD wydało sterowniki AMD RADEON PRO na pingwina. Mam R9 380 i na tych sterownikach mam więcej FPS w CS:GO niż na Windows 7.

  #36 15.12.2016 01:43

@AntyHaker: Ja tam wole polaczenie miety z cynamonem. Doborowa mieszanka, stabilna, szybka, nie tak zabugowana jak Ubuntu. Nie potrzeba co chwile do korporacji Canonical wysylac tych bledow. Z Linuksami jest tak ze im wiecej ludzi ich uzywa tym sa lepsze. A obecnie number one to Linux Mint!

  #37 15.12.2016 01:46

@dragon321: Odkad zabrali z Archa pliczek /etc/rc.conf i dodali systemd to taka sama dystrybucja jak inne.

  #38 15.12.2016 13:42

@Anonim (niezalogowany): nie lepiej używać dos?

  #39 15.12.2016 15:16

Widać, że nie wszyscy jeszcze widzą zastosowanie tej "multioperacyjności", dlatego tak chyba marudzą na kierunek rozwoju Ubuntu/MS. Za kilka lat mało kto będzie dysponować desktopami/laptopami, tylko wszyscy będą posiadać telefony umożliwiające "desktopową" pracę na wielkich ekranach z peryferiami. W układance już mamy chmurę, IoT, ładowanie bezprzewodowe i przesył danych bezprzewodowy. Według mnie trzeba trzymać kciuki za rozwój takich cudaków, jak mir/unity, by nie być skazanym tylko na stricte komercyjne rozwiązania za kilka lat ;)

ggg333   4 #40 15.12.2016 22:06

Na tablety to dobre, na pctach tego nie widzę.

AntyHaker   23 #41 15.12.2016 23:59

@Anonim (niezalogowany): Sam obecnie korzystam z tejże konfiguracji i również ją mogę polecić :D

dragon321   12 #42 16.12.2016 13:49

@AntyHaker: Hmm? Przecie Windows też ma wbudowane mechanizmy do synchronizacji. Głównie chodzi o konto Microsoft.

@cikon (niezalogowany): "Jesteś w błędzie. AMD wydało sterowniki AMD RADEON PRO na pingwina. Mam R9 380 i na tych sterownikach mam więcej FPS w CS:GO niż na Windows 7."
Nope, nie jestem. Sterowniki AMD na Linuksa są wyraźnie wolniejsze niż te na Windowsa. Gry Valve to inny przypadek, bo one chodzą lepiej z powodu dobrej optymalizacji pod OpenGL. Jak jesteś ciekaw, to poczytaj Phoronix.com. Tylko się nie zdziw, jak słabsza karta nVidii pokona mocniejszą kartę AMD - co się często zdarza. Do jakości sterowników nVidii nadal im daleko.

@pionner: Unity 7 złe nie jest. Na początku wydaje się toporną kalką OSX i Windowsa, ale po przyzwyczajeniu staje się naprawdę wygodne i intuicyjne. Soczewki to bardzo dobre rozwiązanie wbrew pozorom. A Unity 8 to wypisz wymaluj Windows 10. Identyczne założenia.

@Anonim (niezalogowany): "Odkad zabrali z Archa pliczek /etc/rc.conf i dodali systemd to taka sama dystrybucja jak inne."
Nie sądzę. Nadal sporo go odróżnia od innych dystrybucji i fakt, że tak jak one posiada systemd nic nie zmienia. Init to nie jest na tyle spora część systemu, by niwelować różnice między dystrybucjami.

@Sedesowski (niezalogowany): "Widać, że nie wszyscy jeszcze widzą zastosowanie tej "multioperacyjności", dlatego tak chyba marudzą na kierunek rozwoju Ubuntu/MS. Za kilka lat mało kto będzie dysponować desktopami/laptopami, tylko wszyscy będą posiadać telefony umożliwiające "desktopową" pracę na wielkich ekranach z peryferiami. W układance już mamy chmurę, IoT, ładowanie bezprzewodowe i przesył danych bezprzewodowy. Według mnie trzeba trzymać kciuki za rozwój takich cudaków, jak mir/unity, by nie być skazanym tylko na stricte komercyjne rozwiązania za kilka lat "
Problem polega na tym, że nie da się stworzyć jednego środowiska, które byłoby wygodne i na smartfonie i na komputerze. Zawsze będzie to wymagało pewnych odchyleń w kierunku jednego. To tak jakby próbować stworzyć jeden panel sterowania dla wiatraka prądotwórczego i reaktora atomowego argumentując to tak, że oba dają prąd przecież. A śmierć komputerów to mokry sen korporacji takich jak Canonical czy Microsoft. To nie nastąpi przez jeszcze kilka najbliższych lat. Laptopy, netbooki i inne pewnie wymrą niedługo, ale stacjonarny desktop będzie niezastąpiony przez jeszcze długi czas.

  #43 16.12.2016 20:39

@dragon321: Kolejne gry, które mają więcej FPS na pingwinie to: Euro Truck Simulator 2, Deus Ex: Mankind Divided i Dying Light. Przestan powielac mity, bo od wydania przez amd sterowników AMD GPU PRO jest juz inna bajka.

AntyHaker   23 #44 17.12.2016 00:15

@dragon321: No ma. Nie przeczę, że jest inaczej. Nie oznacza to wcale, że muszę z nich korzystać :P

dragon321   12 #45 17.12.2016 13:45

@AntyHaker: Tak samo jak i w systemach Apple :p

Możesz albo nie logować się do konta Apple, albo poprostu powyłączać synchronizacje.

@cikon (niezalogowany): "Kolejne gry, które mają więcej FPS na pingwinie to: Euro Truck Simulator 2, Deus Ex: Mankind Divided i Dying Light. Przestan powielac mity, bo od wydania przez amd sterowników AMD GPU PRO jest juz inna bajka."
Prawdą jest, że niektóre gry mają więcej FPS na Linuksie. Jednak to, że sterowniki AMD są słabe to żaden mit i AMDGPU-Pro tego nie zmieniło. Spójrz tylko:
http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=2016-tday-vulkan&num=2

Prawie każda karta AMD obrywa od każdej testowanej karty nVidii, a część z nich teoretycznie jest słabsza.

To żaden mit, tylko czysta prawda. AMD nadal nie potrafi napisać porządnych sterowników Linuksowych i AMDGPU-Pro nic tutaj nie zmieniło.

Autor edytował komentarz w dniu: 17.12.2016 13:46
AntyHaker   23 #46 18.12.2016 02:44

@dragon321: W zasadzie pisałem o synchronizacji danych poprzez OneDrive (czy jakikolwiek dysk chmurowy) niż stricte MSA :P

Autor edytował komentarz w dniu: 18.12.2016 02:44
dragon321   12 #47 19.12.2016 16:48

@AntyHaker: Cóż, w każdym systemie póki co synchronizacja to opcja. Nie spotkałem jeszcze systemu, który nie puści Cię bez założenia konta i zalogowania się. A nawet jeżeli, to pozwala wyłączyć synchronizacje. Sam na swoim iPhone mam ją wyłączoną - nie mam więcej sprzętów Apple, więc po kiego mi ona?

AntyHaker   23 #48 19.12.2016 18:20

@dragon321: Jak to po co - żeby Apple miało do tego dostęp na swoich serwerach :D

askofer   8 #49 20.12.2016 03:40

@realkrzysiek: jednemu podoba się to drugiemu tamto

dragon321   12 #50 20.12.2016 13:48

@AntyHaker: No cóż, co sobie wezmą to sobie wezmą (poniekąd zgodziłem się na to kupując smartfona). :)

FiBu   6 #51 24.12.2016 17:08

Z tego co widzę to moja opinia zbyt popularna nie jest ,ale mnie tam nowe unity się bardzo podoba,również pod względem kolorystycznym. Inna sprawa to w tej chwili funkcjonalność tego środowiska,ale ja tam mimo wszystko życzę im powodzenia.

dragon321   12 #52 26.12.2016 16:01

@FiBu: Jak dla mnie to wyglądowo też stoi lepiej niż Unity 7. Przywykłem do tego modnego dzisiaj minimalizmu już i nie odrzuca mnie.