Dropbox Project Infinite: tak będzie można zaoszczędzić miejsce na dysku

Dropbox Project Infinite: tak będzie można zaoszczędzić miejsce na dysku
Łukasz Maślanka

27.04.2016 10:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dropbox wyrusza na łowy po nowych użytkowników. Na zachętę ma dla nich nowość o tajemniczej nazwie Project Infinite. To mechanizm, który ma ułatwić dostęp do plików przechowywanych w dropboxowej chmurze w kliencie desktopowym i jednocześnie oszczędzać cenne zasoby pamięci laptopa lub komputera stacjonarnego dzięki selektywnej synchronizacji danych. To podobna funkcja do tej, która swego czasu była dostępna w OneDrive od Microsoftu.

Obraz

Po tym, gdy Microsoft ogłosił, że zmniejszy liczbę dostępnych za darmo gigabajtów w dysku chmurowym OneDrive z 15 do 5 GB, można było się spodziewać przetasowań w tym obszarze usług internetowych. Wydaje się wręcz pewne, że odchudzony z bezpłatnej przestrzeni na dane OneDrive przestanie być atrakcyjny dla wielu użytkowników i zwrócą oni uwagę na usługi konkurencji. Tę szansę najwyraźniej wyczuli szefowie Dropboxa, którzy zaprezentowali nowe możliwości swojego chmurowego dysku: Project Infinite.

Jak działa nowinka wprowadzona przez Dropboxa? Pliki przechowywane w dropboxowym folderze synchronizowanym przez klienta usługi zainstalowanym na Windows (w wersji 7 lub nowszym) oraz Max OS X (w wersji 10.9 wzwyż) będą lepiej indeksowane przez system operacyjny. To ułatwi odnajdywanie tych, których potrzebujemy najbardziej – także tych, które przechowujemy tylko w chmurowym dysku i nie synchronizujemy ich lokalnie. Wszystko dzięki indeksowaniu metadanych plików przez klienta Dropboxa, co pozwoli usłudze wyświetlać na komputerze miniaturki plików (właściwe dla danego formatu, np. prezentacji lub PDF-ów) i ich nazwy, ale bez treści. Wybrane przez nas materiały nie będą synchronizowane przez cały czas, a jedynie wtedy, gdy otworzymy dany plik. Takie rozwiązanie ma sprawić, że pliki przesyłane do Dropboxa i dostępne na komputerze nie będą zabierały miejsca w jego pamięci. Wszystko ma działać lekko, sprawnie i szybko, na żądanie użytkownika.

Na filmie poniżej możecie sprawdzić, jak działa Project Infinite:

Project Infinite Demo

Kto i kiedy skorzysta z nowego mechanizmu synchronizowania plików w Dropboxie? Tego firma nie precyzuje. Obecnie Project Infinite jest w fazie testów, ale nie wiadomo, kiedy przeistoczy się z koncepcji w produkt gotowy do codziennego użytku. Nie jest też jasne, czy dropboxowa innowacja będzie dostępna jedynie dla klientów biznesowych oraz osób korzystających z konta Pro, czy też firma odda ją do dyspozycji wszystkich użytkowników.

W grudniu ub.r. Dropbox ogłosił, że zamyka swoją aplikację do obsługi e-maili Mailbox oraz program do zarządzania zdjęciami Carousel. Wtedy firma przekonywała, że cięcia w portfolio są konieczne, by móc się skupić na rozwijaniu podstawowego biznesu, czyli właśnie dysku chmurowego. Po kilku miesiącach widać, że te zapowiedzi nie były czczym gadaniem. Dropbox zaczyna mocno rozpychać się łokciami między takimi potentatami, jak Google ze swoim Dyskiem lub Microsoft, który właśnie pozbawił swój OneDrive wielu atutów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)