Duke University wyłącza serwer Usenetu

Duke University wyłącza serwer Usenetu

Grzegorz Niemirowski
19.05.2010 19:16

Duke University zapowiedział na 20 maja wyłączenie swojego serwera Usenetu. To właśnie na tej uczelni dwóch studentów zapoczątkowało ponad 30 lat temu tę ogólnoświatową sieć wymiany informacji przy użyciu protokołu NNTP.

Studenci ci, Tom Truscott i Jim Ellis, współpracując ze studentem UNC-Chapel Hill, napisali w 1979 roku program do wymiany informacji między oboma uniwersytetami za pomocą modemów. Wkrótce do usługi przyłączono kolejne placówki i nazwano ją Users Network, w skrócie Usenet. W ciągu lat liczba dostępnych grup dyskusyjnych zwiększyła się do 120 tysięcy i objęła bardzo szeroką tematykę. W Usenecie powstało lub rozwinęło się wiele elementów komunikacji elektronicznej, w tym slang, specyficzne akronimy (LOL, AFAIK), emotikonki oraz takie zjawiska jak flejmy czy trollowanie. Obecnie z powodu konkurencji ze strony forów oraz serwisów społecznościowych popularność Usenetu systematycznie spada. Niedawno decyzję o zamknięciu swoich serwerów i utrzymywanych na nich grup podjął Microsoft. Z drugiej strony dzięki rozproszonej architekturze Usenetu grupy oficjalne (np. z hierarchii pl.*) będą istnieć jeszcze długo, pomimo wyłączania poszczególnych serwerów.

Decyzję o wyłączeniu serwera Duke University podjęto ze względu na malejącą liczbę użytkowników oraz rosnące koszty utrzymania.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)