DxO Optics Pro 11 to jeszcze lepsze usuwanie szumu

DxO Optics Pro 11 to jeszcze lepsze usuwanie szumu

06.06.2016 14:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

DxO Optics Pro to najpoważniejszy konkurent Adobe Lightrooma, znany przede wszystkim z precyzyjnie dobranych profili korekcji zdjęć. Program został wydany w wersji 11, która wprowadza mędzy innymi ulepszone algorytmy usuwania szumu ze zdjęć.

Na początek wyjaśnię, jakie korzyści dają dostępne w DxO Optics Pro profile sprzętu. To szablony wszelkiego typu zniekształceń i wad, tworzone na podstawie rzeczywistego zachowania aparatu i obiektywu, badanego w kontrolowanych warunkach. Analizowane są nie tylko zaburzenia geometrii i winiety, ale także odwzorowanie kolorów przez matrycę. Dzięki temu zdjęcia można poprawić w taki sposób, by usunąć wady sprzętu. Dzięki profilom DxO Optics Pro pozwala zrobić to bardziej precyzyjnie, niż programy oferujące standardowe usuwanie zniekształceń czy winiet.

W wersji 9 programu wprowadzono zaawansowane metody usuwania szumu, znane jako PRIME (Probabilistic Raw Image Enhancement). Mechanizm ten polega na analizie najbliższego sąsiedztwa (liczonego w tysiącach) każdego piksela. Na tej podstawie obraz jest rekonstruowany i nie tylko znika szum matrycy, ale też wracają tekstury i barwy z zacienionych fragmentów zdjęć.

W wersji 11 programu mechanizm ten został znacząco ulepszony. DxO PRIME 2016 jest dużo szybszy od poprzednika i pod wieloma względami daje lepsze efekty.

Obraz

Mechanizm automatycznego ustawiania kolorów na zdjęciach został wyposażony w tryb ważony, który priorytetowo traktuje twarze na zdjęciach. Algorytm najpierw wykrywa twarze, a potem dostosowuje barwy w taki sposób, by nie zaburzyć wyglądu osób. Ponadto program zyskał możliwość automatycznego usuwania efektu czerwonych oczu, dzięki czemu zdjęcia robione z lampą błyskową wymagają nieco mniej pracy, jeśli zdarzy się taki wypadek.

Obraz

Kolejną ciekawostką jest możliwość automatycznego sterowania kontrastem lokalnym, czyli uwypuklaniem detali bez zmiany wyglądu całego zdjęcia. System ten świetnie radzi sobie ze szczegółami, ale jest na tyle „inteligentny”, by nie ruszać skóry i miejsc, gdzie pojawił się szum, by nie pogorszyć ich sytuacji.

Ponadto DxO Optics Pro zyskał ulepszone zachowanie średnich tonów przy zmianach wprowadzanych tylko na jasnych lub ciemnych obszarach zdjęć. Zdjęcia można teraz oglądać na pełnym ekranie, a przy przeglądaniu biblioteki nie znajdziemy na ekranie żadnych zbędnych elementów, za to możemy skorzystać ze skrótów klawiszowych.

Obraz

Jest jeszcze jeden drobiazg – suwaki w końcu działają jak należy i reagują od razu na wprowadzone zmiany.

Wersję próbną DxO Optics Pro można pobrać z naszej bazy programów dla Windowsa i OS X. Program działa przez 30 dni i daje dostęp do możliwości najbardziej rozbudowanej wersji Elite. Warto przetestować też inne narzędzia producenta – DxO ViewPoint do precyzyjnego poprawiania perspektywy i DxO FilmPack do stylizacji zdjęć.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)